Založ si blog

Budú to tovary na jedno použitie?

 

Rokovania o vytvorení transatlantického investičného a obchodného spoločenstva TTIP dospeli do štádia, kedy na verejnosť museli preniknúť dlho utajované zásady budúceho spoločenstva. Okrem už dlhodobo známych základných nerovností o podmienkach vstupu tovarov všeobecnej potreby na náš trh sa do pozitív zmluvy TTIP pretláčajú hodnoty ekonomického rastu na oboch stranách Atlantiku. Dokonca tak, že európska ekonomika si ročne polepší o 119 mld € a americká len o 95 mld.€ a už je to aj podelené na rodiny. Každá európska získa 545 € a americká 655 € za rok.

Celý projekt napriek dlhodobému a vyargumentovanému postoju odporcov TTIP na európskej strane má iste politické dôvody vyplývajúce zo súčasného stavu hlbokej ekonomickej nerovnováhy vo svete, aby sa obchod, ako finálna činnosť ekonomického života nezastavil. Zaujímavé na celom procese prípravy TTIP nie je len to že sa koná za zatvorenými dverami ale to, že záujem o uzatvorenie takej dohody od prvopočiatku majú Američania a teraz, keď už vieme o čo ide, masovo demonštrujú práve Nemci A preto ich kancelárka pani Merkel chce, aby bola uzatvorená do konca roka, pretože sama nevie, ako to bude na budúci rok.

Dôraz je položený na voľný obchod, bez ciel a regulácie objemov výmeny a kontroly kvality, ktorá sa predsa vykonáva teraz aj medzi krajinami EÚ. Čo potom? Orgány kontroly budú zbytočné alebo nadbytočné. Ak sa vrátime k základnému významu funkcie cla v medzinárodnom obchode, tak je to ešte a stále vnútorná ochrana pred konkurenciou zo zahraničia. Aktuálny je teraz dovoz čínskej ocele a plechov z Číny a Ruska, ktorý svojimi cenami ruinujú domácich producentov ocele. Ale zvyšovanie ciel má aj druhú stránku. Ako vy nám, a tak my vám.

Pozitívne znejú k návrhu dohody hlasy z našich spolkov zamestnávateľov iste v nádeji, že skôr preniknú svojou produkciou ich firmy na americký trh. Ale to, čo bolo už neexistuje, zaniklo. Možno tak ručné práce, alebo niečo z dreva, bryndza a korbáčiky, alebo trdelníky. Dohoda má tiež obmedziť európske práva zamestnancov a ukončenie pracovného pomeru, ktoré v USA sú jednoduché privítajú iste naši podnikatelia. Stačí povedať “Zajtra do práce prísť už nemusíš, nemám pre teba robotu, keď bude niečo, zavoláme“.

Socializmus v tomto smere veľa pokazil, čo dohoda iste napraví, pretože USA dokazujú, že práve takto sa dá zvyšovať tempo ekonomického rastu a koncentrácia bohatstva. Ale to nie je dôsledok rastu materiálnych hodnôt, ale dômyselná regulácia trhu ponukou a dopytom, umele. Môžeme to indikovať rastom počtu výrobkov na jedno použitie Pretože ako ináč treba chápať vysoký rast výmeny tovarov, keď ľudia zjedia predsa len limitovaný objem potravín a tak ten rast musí pochádzať z iných položiek produkcie. Skúste už dnes a u nás a to ešte TTIP nie je podpísaná, vymeniť jednoduchú súčiastku, alebo nájsť opravára pračky, chladničky TV prijímača, vysávača a pod. po niekoľkých rokoch fungovania a krátkej dobe po záruke. Skončíte pred dobre mienenou radou, že výrobok je už výbehový typ, náhradné diely sa už nedodávajú, ale majú nový a modernejší, a ten váš starý je na smiech.

A keď na tomto princípe má spočívať nebývalý ekonomický rast, dosahovaný TTIP, potom ide o drancovanie prírodných zdrojov, pretože tie sú obmedzené a mali by byť aj pre budúce generácie.

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782784x
Priemerná čítanosť článkov: 2055x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy