Tak primerane by bolo možné hodnotiť SNP, od pozitívnych až po negatívne pohľady rôznych špecialistov, historikov, najmä mladých, ktorí nemali možnosť pociťovať a preciťovať atmosféru masového vzopnutia veľkej časti národa slovenského. Ako všetko, aj táto udalosť postupne menila svoje formy osláv, či spomienok, zhromaždenia, kladenie vencov za zvukov vojenskej kapely a nakoniec klobásky s pivom na poukážku za účasť. Rovnako, ako oslavy 1.mája sú v súčasnosti zosmiešňované a vždy, keď sa účelovo vytratí, alebo vygumuje prvotný význam spomienok. Dnes sme už dospeli do stavu, kedy ani STV, organická súčasť RTVS, nemá potrebu prenášať spomienkovú slávnosť aspoň z miesta ústredných osláv a siahla len k k dokumentom z predprevratových rokov 1969 a 1970 iste k neľúbosti dnešných majiteľov Slovenska
Keď v minulom roku si dnešná predsedkyňa vlády do B. Bystrice len odskočila, aby nevynechala stretnutia s priateľmi Stanka Radiča v Kremnici na gagoch, teraz to vykonala už múdrejšie, keď sa išla 28.augusta pokloniť do Starej Kremničky umučeným, aby mala opäť a blízko do Kremnice, ktorú nevynecháva. Pomôcť by sa dalo aspoň tak, že karneval humoru by sa posunul o týždeň dozadu, keď ten 29.august už nejde posunúť.
Spomienky na výročie SNP by si vo verejno-právnom prostriedku masovej propagandy v novom šate mali dostať za verejné peniaze primeranej pozornosti. Dá sa pochopiť, že kameramani, prenosové vozy, i redaktori, ktorí by výročie prenášali v obraze nám vidiečanom sú drahé a peňazí niet. A Vatikán na takéto účely iste nemá otvorené fondy ako na každoročné slávnostné púte k rôznym udalostiam , ktoré sú prenášané verejno i právne. A keď platí, že za všetko sa platí, potom už niet o čom hovoriť. Možno len o tom, že za 20 € sa dostali do Madridu mladí katolíci na stretnutie s pápežom. Tam i späť.
Bývali síce časy, keď aj oslavy jediné a v roku neopakované ako sa deje s púťovými slávnosťami 5 až 7 krát do roka na obrazovkách verejné i právnej STV boli organizačne nadsadené a v reči veselých jedincov bola 2.svetová vojna len epizódou v dejinách SNP. Bolo tomu tak v rokoch, keď išlo o okrúhle výročie a vždy s rovnakým rituálom, medailami pre žijúcich partizánov a od istého času aj pre vojakov, ktorí v Povstaní bojovali i s úctou k rodinným príslušníkom a s istými benefitmi v kúpeľnej starostlivosti. Poplatné dobe bolo i umenie, film. Bývali to diela, plné hrdinských partizánov a mŕtvych Nemcov, čo robilo v našich hlavách viac zla v chápaní trápenia ľudí v zasnežených bunkroch, hladných a nemocných bez lekárskej pomoci. Ale také diela sa pýtali na svet a umelci za ne boli odmeňovaní finančne i cenami A deti vtedajších umelcov pôsobia v umení i teraz len na inej amplitúde.
Je skutočnosťou, ktorá ani v súčasnosti nie je výnimočná(napr. dnešná honba po M.Kadáfim v Líbyi), že velenie sovietskych vojsk a najvyššie velenie kládlo dôraz na partizánov, na ich záškodnícku činnosť v tyle nepriateľa(mosty, tunely a prepady)a a k činnosti slovenskej armády počas Povstania pristupovalo s nedôverou, alebo aspoň opatrne a bez potrebnej pomoci. Bola to škvrna , ktorá sa vynárala vždy, keď išlo o dolnú časť amplitúdy. Interpretácia dôvodov môže byť rôzna a uvedené sú len dohady, no taký prípad, aby sa národ vzbúril proti cudzej moci v svojej krajine, nebol dovtedy známy v našom okolí. Hnevá sa len “historik“ Vnuk, ktorý nám nadával, že Slováci povstali(urobili puč)proti vlastnej štátnosti a také niečo nepamätá!
V dnešnom svete je to už bežné a hlavne silne podporované štátmi, ktoré sa tešia na spoluprácu s novými vládcami, ktoré pomáhajú dosadiť nových vládcov za koncesie na ropu a plyn. Vtedy také a cez vojnu inštrukcie bankárom a podnikateľom neexistovali. Tento systém sa vyvíjal postupne až do dnešnej skoro dokonalej podoby ako nastoľovanie demokratických režimov a pomoci.U nás z toho bola len vôľa národa, bez očakávania budúcich tantiém.
Keď pred časom druhý najvýznamnejší činiteľ štátu p. R.Sulík bol sa pokloniť pracovne pamiatke gen. M.R.Štefánika na Bradle, len tak športovo, v rifľových nohaviciach, pokladali to jeho poradcovia a čím sa netajili ani v médiách, že to bol čin štátnicky neskúseného človeka, naviac dlhé roky žijúci od detstva v cudzine a asi nemal možnosť počuť, čo pre Slovákov gen.M.R.Štefánik znamená. Teraz, pred spomienkovými oslavami SNP však vyhlásil, že on teda ako predseda NR SR sa osláv v B.Bystrici nezúčastní. Z jeho strany to bolo v poslednom čase jediné a múdre prehlásenie, pretože účastníci oslavy by ho boli určite vypískali, ako nežiaducu osobu a tak ich predišiel. Zabudol však, že aby jeho S&S prešla v budúcich voľbách do NR, budú mu potrebné hlasy aj tých, ktorí jeho strane stále robia problémy, že stále niečo chcú. Podľa posledných správ však ide na ruku KDH, keď súhlasí s článkom o výhrade svedomia už v Zákonníku práce. Chytil sa rozumu, aby nebol sám a opustený. Pomoc skupín, ktoré mu robia radosť je síce značná a finančná, no potrebné sú aj hlasy v demokratických voľbách tých, čo majú zatiaľ len ten hlas vo voľbách. Iný dôvod jeho neúčasti, okrem obáv, že bude vypískaný môže byť geneticky zakódovaný v jeho mladosti, ktorú strávil s rodičmi v nemeckom prostredí, ktoré ho tvárnilo do dnešnej podoby i s medzerami vedomostí o našej historii.
Zápas o pochopenie významu SNP v novodobých dejinách slovenského národa osciluje medzi krajnosťami amplitúdy, ktoré sa zhoduje len v inflexnom bode, že bolo. Zatiaľ čo jedni ho vysoko heroizovali, iní a tí čo majú dnes navrch spomínajú na terorizmus partizánov(napr. vedátori z ÚPN) a smrť nevinných ľudí, občanov nemeckej národnosti z obcí Hornej Nitry. To, že do koncentrákov boli po Povstaní vyvezení mnohí Slováci, nespomínajú. Chudáci nevedia o tom pretože písomné materiály o tom im niekto úmyselne zadržal.
Od SNP uplynulo 67 rokov, no ani iné nasledujúce epopeje národov sveta neprebiehali podľa schváleného itinerára a pravidiel slušného správania sa ľudí. V rukavičkách radi pracujú len politici pri rokovaní s protivníkmi. Že v bojoch sa strieľa a sú i mŕtvi, dodnes nechcú akceptovať moralisti a estéti, ale účelovo, aby zneuctili jediné ozbrojené povstanie Slovákov v rokoch XX storočia. Stále im na ňom niečo vadí.
Celá debata | RSS tejto debaty