Kam to kráčame?

 

Na počudovanie sa zatiaľ nik nepozastavil nad myšlienkou, ktorú v rozhovore s redaktorom novín M.Čaplovičom vyslovil nemecký poslanec a predseda výboru pre obranu H.O.Bartels, že Európa potrebuje vlastnú armádu a nemať ju, je drahé. Pritom myšlienka o existencii spoločnej európskej armády je už v Nemecku staršia a v tézach SPD od roku 2008.

Rovnako už čitateľskú verejnosť Slovenska nevzrušujú správy z Ukrajiny, kde Rada národnej bezpečnosti rokuje o možnosti vlastniť občanom osobnú zbraň a dbať o svoju bezpečnosť, keď štátne bezpečnostné zložky to občanom v dostatočnej miere neposkytujú. Očakávajú tiež, že tým sa pohne aj obchod so zbraňami najmä pre majetnejších, ktorým výdaj cca 900 € za samopal nebude neprekonateľnou prekážkou k ochrane vlastnej osoby a majetku. Možno ceny jednotlivých druhov zbraní sa pohnú nadol.

Na podporu tejto aktuálnej situácie, ktorá sa stretá s podporou militantov hľadiacich na spoluobčanov v tradícii slávnych ukrajinských kozákov a starosť národnú bezpečnosť odvolávajú sa na práva občanov v polovičke štátov USA vlastniť a verejne nosiť osobnú zbraň. Pritom Ukrajina sa už pripravuje tak, aby do roku 2020 bola pripravená vstúpiť do EÚ a následne i do NATO. A ako budú na túto situáciu a možnosť reagovať úradníci a politici v Bruseli, si možno počkáme.

Ale v spätosti oboch tendencií, aby EÚ mala vlastnú armádu nepodriadenú veleniu síl NATO v Európe a právo vlastniť a v nevyhnutnej miere aj použiť zbraň na ochranu vlastnej osoby a majetku na Ukrajine ide o tendenciu militarizovať občiansky život ľudí na kontinente. Iste ide aj o zvýšenie výroby a predaj zbraní, ktoré už teraz nepodliehajú dôslednej kontrole a zákonom.

Aj keď sa rozhovor M.Čaploviča s nemeckým poslancom stále krútil okolo potreby „nehrať sa na vlastnom pieskovisku“ nedostali sa ku kardinálnej téme a tou by predsa mali byť rámcové argumenty potreby, dôvody a obranné aspekty politiky EÚ. Teda jednoducho, proti komu, alebo opačne, pred kým bude potrebné 1,5 mil. dobre vycvičených vojakov pod jednotným velením uviesť do bojovej pohotovosti a v priebehu niekoľkých dní vyraziť proti aktuálnej hrozbe potenciálneho nepriateľa? A nech ten, čo to už vie, môže sa ozvať.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac som si pri jednom lete do Havany vypočul rozhovor dvoch predavačiek susediacich obchodov. Keď nás uvideli, jedna druhej, pretože bola polnoc, radila aby zatvárala a nečkala, [...]

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený limit a že odmeny účinkujúcim umelcom a umeleckých telies boli zaplatené mimo základnej dohody, naviac. Zistila to mladá referentka po 8 mesiacoch služby na ministerstve [...]

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor a iný mať nemôže aj preto, že prívlastok, liberálny má z pohľadu politológov demokraciu, ako spoločenský systém novšie determinovať, ako slobodnú, od slova liberté. A tak [...]

COP29, Muchtar Babajev, klimatický summit OSN

Na klimatickej konferencii COP29 sa dohodli na finančnej pomoci rozvojovým krajinám

24.11.2024 06:10

Štáty sveta sa na COP29 v Azerbajdžane po dlhom vyjednávaní dohodli na výraznom zvýšení klimatickej pomoci pre rozvojové krajiny.

Russia Ukraine War

Peniaze pre rodinu po zabití vojaka. Na Ukrajine ich posielajú 40 mesiacov a prečo sa v Rusku používa dvojaký meter?

24.11.2024 06:00

Aké sú hlavné rozdiely vo finančnej kompenzácii v prípade zabitia vojaka v ruskej armáde a v ukrajinských ozbrojených silách?

Muchtar Babajev, COP29

Prelom v boji proti otepľovaniu: Desať rokov diskusií priniesli dohodu o uhlíkových kvótach

23.11.2024 20:02, aktualizované: 20:25

Podľa zástancov obchodu s povolenkami (kvótami) to prinesie miliardy dolárov pre nové projekty na pomoc v boji proti globálnemu otepľovaniu.