Založ si blog

Trianon,dôležitý medzník aj pre nás

 Trianon,dôležitý medzník aj pre nás

 

 

            Keď pred mnohými rokmi som navšívil prvý krát Budapešť dostal som sa aj k súsošiu postavenému na počesť 1000 výročia vstupu Hunov do Panonie.Súsošie stojí na Námestí hrdinov a je z roku 1899.Je mohutné,umelecky krásne a znázorňuje vitézov na koňoch a dole okolo nich vozy ťahané rohatými volmi.Na vozoch,ako býva zvykom ženy a deti. Umelecké dielo,no historicky nemohlo odpovedať realite,pretože už vtedy sa  územia dobýjali vojensky,mužmi na koňoch a ženy prichádzali za nimi,až keď bolo územie podriadené novým vládcom-Árpádovi. .Turci a Tatari neskôr podobné zámery nemali.tí prišli len zbíjať a vymáhať poplatky.

            Chovanie a spôsoby,ktorými sa prejavujú dnešní maďarskí politici a čo trvale vštepujú do národa, má niečo geneticky viazené na minulosť.V ich počinoch je stále strach pred nebezpečím,ktoré im hrozí z presily Slovanov v ich blízkosti,aby nedošlo k asimilácii celého národa.Tak to obracajú,podľa zásady,že najlepšou obranou je útok.

            V roku 1934 vtedajší minister vecí zahraničných ČSR Dr.Edvard Beneš uviedol citujúc z úradnej štatistiky vlády v Pešti,že v roku 1920 žilo na území Maďarska(teda po Trianone) 140 tisíc Slovákov,v roku 1930 už len 104 tisíc.Povojnové roky sú ešte biednejšie.Dnes sú už len isté ostrovčeky slovenskeho národa v počtoch(tie sa rôznia)do 20 tisíc.Je to asimilácia so všetkými dôsledkami,ale jej príčina je založená historicky na podmienkach odchodu Slovákov na Dolnú zem,do osád vyplienených nájazdami Turkov,kde sa stratili.Iný je prípad našich Maďarov,ktorí od nepamäti žili a žijú v ucelených územných pásov od Petržalky,až po Slovenské Nové Mesto.

            Som malý človiečik na to,aby som mal možnosť karhať V.Orbána za to,čo počas celého predvolebného obdobia učil svojich poslucháčov a neskôr i voličov,že ide a pôjde o nepríjemné medzinárodné dôsledky práve pre maďarskú komunitu  tých štátoch,ktoré nie sú členmi EÚ.

            Reakci našich politikov v čase príprav na prijatie zákona o dvojitom občianstve a snahe zjednotiť Maďarov z krajín,ktoré im boli odňaté práve v Trianone neboli zvlášť šťastnéMohli byť dôstojné a zdržanlivé s cieľom vysvetliť čo bude všetko znamenať pre našich spoluobčanov,no bez hrozby straty slovenského občianstva.Zbytočne poplietli hlavy jednoduchých ľudí z juhu a tí teraz nebudú vôbec vedieť,či ich starosta,ktorého si zvolili môže byť starostom, keď sa zlakomí na maďarský pas.,alebo či ich dcéra bude môcť ako štátny zamestnanec roznášať poštu a dôchodky.

            Ako býva dobrým zvykom v EÚ,takéto, z globálneho phľadu europských politikov a komisárov budú naše prekáračky pokladané za „taľafatky“ a sťažnosti vrátia na dvojstranné rokovania.Vytvorí sa komisie,možno subkomisie ktorá bude rokovať.Veď to poznáme.

            Je len škoda,že 90 výročie zmluvy z Trianonu pripadlo na dni,kedy sa v Maďarsku chystá nová vláda na veľké reformy a zmeny.Napriek tomu ostáva Trianon pre nás garanciou našej územnej celistvosti a hraníc.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac som si pri jednom lete do Havany vypočul rozhovor dvoch predavačiek susediacich obchodov. Keď nás uvideli, jedna druhej, pretože bola polnoc, radila aby zatvárala a nečkala, [...]

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený limit a že odmeny účinkujúcim umelcom a umeleckých telies boli zaplatené mimo základnej dohody, naviac. Zistila to mladá referentka po 8 mesiacoch služby na ministerstve [...]

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor a iný mať nemôže aj preto, že prívlastok, liberálny má z pohľadu politológov demokraciu, ako spoločenský systém novšie determinovať, ako slobodnú, od slova liberté. A tak [...]

stoltenberg

Nové spoločné jednotky rýchleho nasadenia nemajú podporu v EÚ

06.05.2021 20:50

Bojové skupiny EÚ už má. Existujú od roku 2004 a odvtedy neboli ani raz nasadené.

vrbetice výbuch česko

Kremľu nie je známe, že by pre neho pracovali agenti z kauzy Vrbětice

06.05.2021 19:34

Obom agentom Vladimir Putin udelil najvyššie vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie.

Vladimír Pčolinský

SIS za šéfovania Pčolinského odpočúvala výrazne viac

06.05.2021 18:16

Podľa Juraja Krúpu dôvody nárastu počtu žiadostí o odposluchy nikdy nebudú známe.

Peter Visolajský

Situácia s nedostatkom personálu je naozaj kritická, upozorňujú lekári

06.05.2021 17:42

Ak by sme chceli dosiahnuť priemer Európskej únie, teda 8,4 sestry na tisíc obyvateľov, potrebovali by sme o 14-tisíc sestier viac.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 944779x
Priemerná čítanosť článkov: 2480x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy