Založ si blog

Nepoužiteľné podobnosti

Pojem exekúcia, či konkurz, alebo verejný výpredaj majetku, ktorý dlhuje dlžník jednému, alebo niekoľkým veriteľom je známy a fakticky uplatňovaný v značnom rozsahu v novodobých dejinách Slovenska, no vo svete, ktorý žijeme už dávnejšie je známy a obávaný. Isté úpravy hodnoty, ktorú má vykonávateľ – exekútor počas akcie ponechať dlžníkovi bola stanovená na sumu 2 tis.€, ktorá by mala dlžníkovi ostať, aby prežil prvé obdobie po exekúcii, alebo aby začal znova podnikať. Je to jeden a veľmi osvedčený spôsob, ako rôzni konatelia pôžičkárenských spoločností predávajú „strechu nad hlavou“ ľuďom, ktorí pri podpise zmluvy o pôžičke a kadencii splátok nepostrehol alebo si nevšimli, čo ich čaká v prípade porušenia splátkového kalendára.

Pretože týchto prípadov v poslednom období pribúda a sú ich tisícky a rôzneho charakteru, od neplatenia alimentov až po stratu žiť v svojom byte, či dome, sú všeobecne známe a založené na vzťahu dlžník, veriteľ ošetrený Občianskym zákonníkom, môžeme sa pýtať, ako je to v prípadoch podobných tým, ktoré teraz rieši naša NR vo vzťahu zachrániť existenciu a prácu pre 1500 zamestnancov Váhostavu.

Napred však uvedieme, že takých firiem, ktoré dlhujú iným je veľa a ktorým tiež dlhujú iní tiež, že je to nekonečná a súvislá šnúra ktorá sa nedá narovnať do pozície obyčajných a fungujúcich finančno-obchodných vzťahov.

Už prvým a možno fundamentálnym riešením by mohla byť jednotná doba splatnosti faktúr za vykonané služby, výkony a dodávky. Ale ak drobní musia platiť do 14 resp. 30 dní a veľké firmy so zahraničným vlastníkom do 120 dní (to je predsa tretina roka!) potom už na začiatku dodávateľsko-odberateľských vzťahov je prekážka k nastaveniu partnerských a rovnoprávnych vzťahov.

Z istých poznatkov to môžem tvrdiť preto, že faktúry predkladané za vykonané práce živnostníkom v rozsahu 10-20 tis. € tunajšiemu podnikateľskému veľkopodniku musia ísť na overenie, či kontrolu do sídla majiteľa spoločnosti v cudzine, ktorý má firmu na Slovensku To nie je len nedôvera k tunajšiemu správcovi jeho majetku ale hlavne čas, počas ktorého môže centrála robiť, či konať iné bankové operácie s cudzím kapitálom, skrátka obchodovať, čo je mimoriadne výnosné až ohromné.

Ak by sme sa vrátili k spôsobu vymáhania nesplatených dlhov dlžníka veriteľom, či veriteľovi formou exekúcie u fyzických osôb, alebo úvahám, či konkurz bude horší, ako reštrukturalizácia, potom sa vynárajú aj iné otázky, o ktorých sa verejne nehovorí. Pri konkurze, či vyrovnaní môže sa proces dotknúť len majetkovej podstaty dlžníka, teda právnickej osoby, jej formy ale nie nepoznaného vlastníka, osoby s menom a adresou trvalého bydliska. Ale predsa, ako sa dozvedáme, vlastníci svoj súkromný majetok nadobudli z dividend, či zisku spoločnosti v čele ktorej diskrétne stoja, či stáli s istými právomocami a vlastníctva počtu akcií a ich výnosnosťou. Tie ich milióny prečo by nepatrili do rozsahu vymáhateľného dlhu? Predsa to, čo majiteľovi, fyzickej osobe natieklo do jeho súkromného budgetu sa dá zistiť z rozdelenia zisku na valnej hromade spoločnosti na neho, alebo na jeho iné spoločnosti.

Alebo to, čo je napísané je výplod mozgu, ktorý nepozná Ústavu SR, jej článok 20 v plnom znení, najmä odst. 3 a nevyzná sa v pravidlách kapitalistického hospodárskeho systému? Možno oboje a preto to tak pevne zapadá do obrazu našej doby.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

prešov, protikorupčný pochod

Aktivisti blokovali priechody v desiatich mestách a obciach Prešovského kraja

22.06.2017 18:09

Na priechodoch pre chodcov v desiatich mestách a obciach okresov Prešov a Svidník popoludní pol hodiny bola blokovaná doprava.

ukrajina

Približne 500 ukrajinských veteránov z Donbasu spáchalo samovraždu

22.06.2017 16:35

Približne 500 ukrajinských vojakov, ktorí sa zúčastnili protiteroristických operácií na východoukrajinskom Donbase, spáchalo potom samovraždu.

Robert Fico

Fico: Témou summitu číslo 1 je bezpečnosť

22.06.2017 15:44

Zasadnutie Európskej rady v Bruseli by malo byť podľa premiéra Roberta Fica konštruktívne. Hlavnými témami budú pritom bezpečnosť – vonkajšia aj vnútorná.

Irak, Mosul, vojak, utečenec, policajt, IS

Vieme, že Európa nie je supermarket, reaguje Poľsko na Macronovu kritiku

22.06.2017 15:43

Poľsko vo štvrtok neústupčivo zareagovalo na vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý kritizoval niektoré európske štáty za ich postoj v otázke utečencov.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 562308x
Priemerná čítanosť článkov: 1476x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy