Založ si blog

Kontajnerové mláďatá

Redaktorka  STV p.Ratkovská  je  osôbka veľmi  pohyblivá  a tak  z jej skorodenných príspevkov sa dozvedáme všeličo zaujímavé o živote pod končiarmi Tatier a okolí. Raz ,ako občania osád pomáhajú čistiť lesy od nánosových drevín a tieto znášajú na chrbtoch z lesov patriacich úradne do chránených, inokedy o označovaní ich obydlí v osadách, aby exekútori a poštárky ľahšie našli adresáta doporučeného listu, alebo ako prezidenti V4-1 sa kochali  krásami a výhľadom z Lomnického štítu.

No najpôsobivejšie sú reportáže o hladných medvedíkoch s matkou na kope odpadkov v kontejneri. Zatiaľ ale neboli vysielané reportáže, ako hladné deti našich spoluobčanov prehľadávajú kontajneri pomocou paličky, aby priamo pri ňom rozbaľovali obaly s obsahom expírovaných  jogurtov, krémov i kyslého mlieka.

Zatiaľ čo poslanci mesta Vysoké Tatry voľajú po náprave a odstrele nepočúvnych a domestikovaných medveďov, podobné výzvy na zábranu neporiadku okolo domových kontajnerov v blízkosti domácich obchodov s potravinami sa nestretli s priaznivou odozvou. Ohrady s vrátkami okolo kontajnerov na zámok neboli to pravé a tak sa čaká, ako ďalej. Pretože peňazí niet.

Základným problémom vyberania kontajnerov mladými medvediatkami  pod dozorom matky, ale aj mláďat ľudskej podoby – ich hlad sa tým nevyriešil .Dnes sme svedkami v týchto prípadoch, keď radia poslanci hlad mláďat riešiť „technickymi “,opatreniami okolo kontajnerov, alebo hlavne ako v parlamente -TV kamerami. O nájazdoch medvedích rodín do kontajnerov a úlov aj so streľbou! Spory vyvolávajú len počty medveďov, či je ich veľa na takom malom území, alebo či ich agresivita  bude rásť .Dôvody hľadania potravy medveďmi i našich spoluobčanmi iné riešenia nepoznajú .To, že turisti a majitelia hotelov vychádzajú v svojich záujmoch o prírodu vyššie ,tam, kde medvede mali v minulosti dostatok potravy pre svoj život i prípravu na zimný spánok sa neprijíma, je totiž proti slobode občana ísť kam chce a kedy chce, keď je tá sloboda pohybu

Mnohí naši spoluobčania poslúchli reči našich liberálnych politikov, aby každý z nás dbal o svoj blahobyt sám a bol pritom vynaliezavý. Aj preto vidíme sedieť na parkoviskách aut v okolí hôr predávajúcich maliny, čučoriedky, huby(podľa sezóny ) ponúkať produkty lesov a to naviac nad vlastnú spotrebu. Žijeme predsa v tržnom systéme. Aj v minulosti  sme chodili do lesov zbierať lesné plody, no malo to svoju mieru, obchodný záujem nebol. Dnes to navyše chýba medveďom a tak schádzajú nižšie  až k hotelom a do okrajových častí osád a dedín. Naučil ich hlad.

A čo sa týka našich  ľudských kontajnerových mláďat, názor na príčiny tohto stavu sa nespomínajú ,vždy a stále sa odborníci vyjadrujú len k riešeniu . Keby však správne definovali príčiny iste by sa dali nájsť  aj spôsoby riešenia a potom by ubudlo aj mnoho farizejských návrhov z ktorých už veľa skončilo neúspechom. Častými sú i budú formy, ako takým ľuďom s deťmi siahať na sociálne dávky a pomoc.

Žil som a pracoval v prostredí, ktoré je dnes nadpriemerne v tejto skupine spoluobčanov zaťažené biedou, ktorý pojem, keď sa diskutuje a celkom vážne ako ho limitovať sa úradne nepripúšťa. Povinne, definované limitmi sme zamestnávali ľudí z tejto skupiny občanov .Robili posunovačov na závodnej vlečke, baličov výrobkov ,upratovačky i práčky v podnikovej práčovni, kde sa naučili aj jednoduchým prácam krajčírok a nikdy neboli sťažnosti  ich nadriadených na zlú pracovnú morálku, alebo porušovanie pracovných predpisov, či dochádzku. Boli to ľudia ako my, no keď práce niet a ešte menej peňazí aj pre tých čo pracujú aj oni vymýšľajú, ako na biedu .A jedna z možností sú krádeže, žobranie a nevhodné využívanie času, ktorý bol k ich krátkemu životu predurčený.

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé účasť nízk

'Žlté vesty' idú kandidovať do Európskeho parlamentu

23.01.2019 23:23

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov.

USA únia stav prejav výročný Kongres Trump oznámenie

Shutdown trvá už 33 dní: Trumpov prejav v Kongrese len ak bude funkčná vláda

23.01.2019 22:52

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odložila prejav prezidenta o stave únie.

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782598x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy