Založ si blog

Kapitál,od slova kapitalizmus,alebo naopak?

S obľubou a často sa zo strany najbohatších hovorí,že jednotlivé národy(štáty),ktorých ekonomiku zlomila súčasná kríza a najskôr,že je to dôsledok“žitia nad pomery“.Ale ani správa ČTK z Paríža o tom,že“ europské národy platia za hospodársku krízu“neprekračuje možný,či dovolený spravodajský,alebo názorový limit.Ak by,potom by sa dotýkali alebo prekročili dovolené a to by končilo existenčnou neistotou.

            „Žiť nad pomery“ je princip kapitalistickej filozofie a ekonoickej praxe vnášaný zvonka.Ako ináč vnímať stále ponuky na pôžičky s rôznymi sloganmi ctihodných a zavedených bankových domov,až po podvodníkov,že ľahšie je splácať pôžičku,ako si šetriť na kúpu predmetu vlaastného záujmu.Ale v pozadí týchto bankových aktivít je esenciálna a existenčná snaha producentov vyrábať stále viac a predávať aj na pôžičky len aby sa obeh kapitálu nezastavil,ale rástol,pretože pri stagnácii dôjde ku kolapsu celého systému ako vidíme v týchto rokoch.Taká snaha,ako princip sa premieta do každodennej reality.Predmety dennej potreby sa menia ne predmety dennej spotreby.Správni politici,ktorí radi vidia % rastu HDP síce hovoria,že nám chýbajú služby a myslia len na hotely,reštaurácie a centrá voľného času,no služby sú aj opravári topánok,elektrospotrebičov a  ktoré živoria len preto,že výrobcovia svojou politikou nemajú záujem,aby sa ich výrobky opravovali a tak náhradné diely k výrobkom z minulého roku už sa nedajú získať.I v tom je život nad pomery.Ale zastaviť tento proces,prístup k hodnotám,ktoré môžu ešte slúžiť,ale drastická reklama,ako súčasť celého procesu nabáda,kupujte a vyhadzujte,je jedna z pevných priorít života na dlh a pomery.

            Aj preto po istom čase dochádza k „prasknutiu bubliny“,keď do bánk,či bankových spoločností sa prestanú vracať pôžičky,ktoré stáli na začiatku radostnej cesty s vypožičanými peniazmi a s thymolínovým úsmevom agitátorov.Jedným z istých znakov,že systém pracuje stále podľa rovnakých schém je v i pokutách za predčasné splatenie pôžičky.Prečo,veď s rýchlou  návratnosťou svojich peňazí by mal byť každý veriteľ spokojný.Ale nie,to je len taká fixia,pretože je to o istom narušení cash flow.

            Ak teraz,v  týchto dňoch, reklama bankových domov uverejňuje podmienky pre vkladateľov s úrokom 2% p.a.,dlžníkov zaťažuje 9,9% z požičanej sumy a čím na dlhšie,tým výhodnejšie pre banku.Prepočet by ukázal,ako sa robia peniaze.

            Ale zachádzať za hranicu dovoleného je nebezpečné,ohrozujúce samotný princip súčasného ekonomického poriadku.Preto sa vymýšľajú pravidlá a valy,ako priviesť štáty k poriadku a ako zabrániť pádu ďalších štatnych pokladníc.Všetky sa však dotýkajú života občanov štátov,ktorí predsa pravidlá nikdy nestanovovali.

            Keď pred časom expremier za stranu Smer SD uvažoval zdaniť zisky bánk evidovaná v cudzine,no pôsobiace u nás a zdaniť dividendy ich majiteľov,ktoré povstali z činnosti našich subjektov a tým sanovať štátny rozpočet ozvali sa okamžite oponenti s tým,že s bankami nik nevybabre(povedali to krajšie),pretože zaťažia následne obchodovanie s peniazmi,čo by sa dotklo všetkých,čo k podnikaniu potrebujú obežný kapitál

            Ak doznejú dôsledky terajšej krízy,ktorá prešla od svojho vzniku v roku 2008 rôznym fázami i názvami budeme môcť vedieť,koľko subjektov zaniklo a koľko nových sa na scéne objavilo,no so starými menami nových majiteľov.To,že na kríze stratili národy Europy sa časom zabudne a nový kolobeh finacií sa rozbehne opäť a s rovnakým algoritmom,ako vždy a na niekoľko rokov.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

boston, protest,

V Bostone demonštrujú konzervatívci aj antifašisti, dochádza k drobným potýčkam

19.08.2017 20:07

V americkom Bostone sa v sobotu konajú dve súbežné demonštrácie.

vlak, cesta, zeleznica

Počet obetí železničného nešťastia v Indii stúpol na 23

19.08.2017 19:11

Počet obetí sobotňajšieho železničného nešťastia v indickom štáte Uttarpradéš stúpol na 23, ďalších najmenej 81 ľudí utrpelo zranenia.

Miroslav Lajčák

Poradcom Lajčáka v OSN bude ekonóm Jeffrey Sachs

19.08.2017 17:36

Americký ekonóm a profesor prestížnej Kolumbijskej univerzity v New Yorku Jeffrey Sachs bude pôsobiť ako externý poradca predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Miroslava Lajčáka.

Počasie zúčastnením počas festivalu prialo.

Tragédia na rakúskom festivale, na ľudí sa zrútil stan. Dvaja mŕtvi a 120 zranených

19.08.2017 16:17

Rakúske úrady v sobotu poobede aktualizovali počet zranených pri tragédii na festivale, na ktorom sa v piatok neskoro večer počas silnej búrky zrútil stan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 572328x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy