Založ si blog

Kapitál,od slova kapitalizmus,alebo naopak?

S obľubou a často sa zo strany najbohatších hovorí,že jednotlivé národy(štáty),ktorých ekonomiku zlomila súčasná kríza a najskôr,že je to dôsledok“žitia nad pomery“.Ale ani správa ČTK z Paríža o tom,že“ europské národy platia za hospodársku krízu“neprekračuje možný,či dovolený spravodajský,alebo názorový limit.Ak by,potom by sa dotýkali alebo prekročili dovolené a to by končilo existenčnou neistotou.

            „Žiť nad pomery“ je princip kapitalistickej filozofie a ekonoickej praxe vnášaný zvonka.Ako ináč vnímať stále ponuky na pôžičky s rôznymi sloganmi ctihodných a zavedených bankových domov,až po podvodníkov,že ľahšie je splácať pôžičku,ako si šetriť na kúpu predmetu vlaastného záujmu.Ale v pozadí týchto bankových aktivít je esenciálna a existenčná snaha producentov vyrábať stále viac a predávať aj na pôžičky len aby sa obeh kapitálu nezastavil,ale rástol,pretože pri stagnácii dôjde ku kolapsu celého systému ako vidíme v týchto rokoch.Taká snaha,ako princip sa premieta do každodennej reality.Predmety dennej potreby sa menia ne predmety dennej spotreby.Správni politici,ktorí radi vidia % rastu HDP síce hovoria,že nám chýbajú služby a myslia len na hotely,reštaurácie a centrá voľného času,no služby sú aj opravári topánok,elektrospotrebičov a  ktoré živoria len preto,že výrobcovia svojou politikou nemajú záujem,aby sa ich výrobky opravovali a tak náhradné diely k výrobkom z minulého roku už sa nedajú získať.I v tom je život nad pomery.Ale zastaviť tento proces,prístup k hodnotám,ktoré môžu ešte slúžiť,ale drastická reklama,ako súčasť celého procesu nabáda,kupujte a vyhadzujte,je jedna z pevných priorít života na dlh a pomery.

            Aj preto po istom čase dochádza k „prasknutiu bubliny“,keď do bánk,či bankových spoločností sa prestanú vracať pôžičky,ktoré stáli na začiatku radostnej cesty s vypožičanými peniazmi a s thymolínovým úsmevom agitátorov.Jedným z istých znakov,že systém pracuje stále podľa rovnakých schém je v i pokutách za predčasné splatenie pôžičky.Prečo,veď s rýchlou  návratnosťou svojich peňazí by mal byť každý veriteľ spokojný.Ale nie,to je len taká fixia,pretože je to o istom narušení cash flow.

            Ak teraz,v  týchto dňoch, reklama bankových domov uverejňuje podmienky pre vkladateľov s úrokom 2% p.a.,dlžníkov zaťažuje 9,9% z požičanej sumy a čím na dlhšie,tým výhodnejšie pre banku.Prepočet by ukázal,ako sa robia peniaze.

            Ale zachádzať za hranicu dovoleného je nebezpečné,ohrozujúce samotný princip súčasného ekonomického poriadku.Preto sa vymýšľajú pravidlá a valy,ako priviesť štáty k poriadku a ako zabrániť pádu ďalších štatnych pokladníc.Všetky sa však dotýkajú života občanov štátov,ktorí predsa pravidlá nikdy nestanovovali.

            Keď pred časom expremier za stranu Smer SD uvažoval zdaniť zisky bánk evidovaná v cudzine,no pôsobiace u nás a zdaniť dividendy ich majiteľov,ktoré povstali z činnosti našich subjektov a tým sanovať štátny rozpočet ozvali sa okamžite oponenti s tým,že s bankami nik nevybabre(povedali to krajšie),pretože zaťažia následne obchodovanie s peniazmi,čo by sa dotklo všetkých,čo k podnikaniu potrebujú obežný kapitál

            Ak doznejú dôsledky terajšej krízy,ktorá prešla od svojho vzniku v roku 2008 rôznym fázami i názvami budeme môcť vedieť,koľko subjektov zaniklo a koľko nových sa na scéne objavilo,no so starými menami nových majiteľov.To,že na kríze stratili národy Europy sa časom zabudne a nový kolobeh finacií sa rozbehne opäť a s rovnakým algoritmom,ako vždy a na niekoľko rokov.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Richard Branson

Britský miliardár Branson chce v Indii presadiť cestovanie potrubím Hyperloop

19.02.2018 21:37

Spoločnosť Virgin Hyperloop One, za ktorou je britský miliardár Richard Branson, chce v Indii vybudovať superrýchly dopravný systém.

putin, erdogan

Putin telefonoval s Erdoganom o spolupráci v astanskom formáte

19.02.2018 20:56

Obaja prezidenti sa tiež podľa agentúry TASS dotkli situácie v severozápadnej Sýrii, ako aj vojenskej operácie Turecka v oblasti provincie Afrín.

vučič

Zatkli Američanov a Ukrajinky, údajne fotografovali srbské vojenské objekty

19.02.2018 20:12

Nie je náhoda, že tak veľa cudzincov sa pokúšalo dostať do vojenských priestorov, vyhlásil srbský minister obrany. V krajine silnejú protizápadné nálady a posilňuje sa orientácia na Rusko.

fico, snem, smer

Smer plánuje veľkú obmenu tvárí v okresoch

19.02.2018 20:00

Premiér cez víkend povedal, že personálnych výmen sa netreba báť a „keď prestane fungovať bordel, je potrebné vymeniť dievčatá a nie postele“.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 623494x
Priemerná čítanosť článkov: 1636x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy