Sú udalosti veľmi rozdielneho charakteru i vážnosti, ktoré sa uvádzajú spoločne, ako správy, ale aj ich radenie v rečových správach je málo konzistentné, čo sa dá vysvetliť ich počtom a potrebami majiteľov médií, aby boli vždy medzi prvými .Je ich veľa a všetky sú hrozné, strašné, ako keby neexistovali aj správy pozitívne a nie len o tom, ktorá herečka je tehotná a nevie sa s kým sa jej to tak prihodilo..
Teraz sa medzi rôznoraké prepasírovali správy z Alžírska a na pokračovanie o teroristických akciách Al Káida vo firme BP v závode na spracovanie zemného plynu v Ajn Amanase, ktoré sú s aktérmi činov spájané s konfliktom v susediacej krajine Mali. No okrem fotografií a počtoch rukojemníkov a usmrtených z jednej i druhej strany konfliktu vieme len ktoré štáty západnej hemisféry sa podujali teroristov zničiť. Sú to vždy rovnaké štáty, garanti demokracie.
Nikdy však doteraz i v minulosti sme nemali možnosť dozvedieť sa z akých príčin tieto „teroristické“ akcie vznikli, kde je holá pravda o nich. Predsa za presadzovanie správneho náboženstva s obeťami vinných i nevinných ľudí sa bojuje len niekoľko posledných 30 rokov. To by bolo ale málo presvedčivé a pravdivé tvrdenie z našej strany. Musí byť za tým aj niečo materiálne a nesúhlas so spôsobom života týchto krajín, ktoré sú narušované našimi predstavami, že západný štýl života je jediný a správny, ale tí „teroristi“ to vidia ináč a tak útočia, znepokojujú.
Pred rokmi, keď sa rúcali kolónie dnešných najbohatších štátov sveta a domáce prostredie nových štátov ťažko ohraničené územnými hranicami začali spravovať domáci vladári vyštudovaní na prestížnych univerzitách, začali prevládať predstavy, že je to koniec kolonializmu. Bol to ale fatálny omyl, pretože sociálne područie občanov nových štátov začalo byť nahrádzané ekonomickým. Veľkí majitelia a užívatelia nerastného bohatstva týchto krajín, ktoré prestali byť formálne kolóniami a so spornými hranicami so susedmi prestali byť závislými len formálne. Majetky bývalých kolonizátorov ostali zachované a v područí bývalých majiteľov z dôb kolonializmu. Príkladom môže byť práve BP v Alžírsku, kde došlo k teroristickým útokom na zahraničných expertov, ktorí tam pracovali.
V interpretácii našich médií, pokiaľ sa odvážia začal sa užívať názor ,že vždy ide len o terorizmus, ale výzbroj teroristov ako aj ich výstroj nezaostáva za výzbrojou a výstrojom pozemných vojsk ,ktoré do miest konfliktov vysielajú dotknuté vlády svoje kontingenty profesionálnych vojakov. Možno sa nazdávať, že ide o rovnakú adresu pôvodcu. Taký je život a obchod.
Nebráňme sa predstave, že by terajší teroristi začali pohliadať na krajiny západnej hemisféry, že im idú vnucovať svoju ideológiu, morálku i náboženstvo. Kto z dnešných politických činiteľov by sa vedel s takou predstavou zmieriť? Ale naopak, z našej strany sa tak deje i fyzicky koná už viac ako 30 rokov a mediálne i politicky sa to pokladá za správne a humánne. Najmä, keď ide o ochranu majetku, ktorý fyzicky v Afrike po kolonialistoch a ich firmách ostal. A vždy za aktivitami euroamerických síl pozorujeme rovnaké štáty zviazané zmluvnými vzťahmi, bývalými koloniálnymi mocnosťami.
Stojí za povšimnutie že štáty susediace s arabským svetom do tejto hry nie sú zaťahované, aj keď forma ich politiky je mimo demokratických a európskych pravidiel Nie je v tom petrolej?
W O W
Je jasné že klamú, píšu polopravdy ...
Celá debata | RSS tejto debaty