Pokles počtu osôb hlásiacich sa ku katolíckemu náboženstvu podľa oficiálnych údajov Štatistického úradu Slovenska o 8 % na 62 % živých občanov Slovenska vzbudil isté znepokojenie KBS až do tej miery, že dvoj ctihodní páni biskupi SCR (svätej cirkvi rímskej) tento pokles dali celkom vážne do súvisu s ateizačnou politikou minulého režimu. Sú to iste ľudia múdri v svojom odbore a orientácii, no prehliadli, že ide o pokles od posledného sčítania ľudu, ktoré bolo v roku 2001, alebo neprijali realitu že sekularizácia spoločnosti v celom civilizovanom svete a vysoký počet morálnych pokleskov jej činiteľov sú javy nezvratné a že SCR zatiaľ nenašla svoje miesto v meniacom sa svete. Že ľudia v dôsledku vzdelania i informácií len s úsmevom prijímajú staré dogmy i zázraky a rôzne cirkevné rituály pri obradoch (napr. pri vysviacke J.Haľka za pomocného biskupa) ako isté divadlo, za ktoré netreba platiť. Že SCR aj keď kladie váhu svojho poslania na pomoc biednym, chudobným a chorým predvádza bohatstvo svojho imania a svojich činiteľov stále oblieka do bezchybne vyžehlených a vždy v predpísaných odevoch – uniformách a pochodujúcich vážnym krokom k obradnému miestu. A je ich vždy veľmi veľa, ako keby sa ich problémy nezamestnanosti nedotýkali. Úctu si ale zaslúžia rehoľné sestry, na ktorých pleciach leží výbava ctihodných kňazov, ktoré pre nich v kláštorných katakombách šijú obleky podľa vlastných návrhárov.
Ak teraz na záver svojho pôsobenia liberáli zanechávajú novej vláde námet na prípravu odluky cirkví od štátu, je to dar danajský, ktorým sa nepresadia. V širšom kontexte, veď designovaný predseda novej vlády R.Fico je právnik, docent i kandidát právnych vied, môže ísť o obojstranne výhodný obchod (pardon business), pretože aj SCR má svoje ekonomické záujmy, pred ktorými pokľaknú aj ideologické témy, len ich treba vhodne cirkevnej verejnosti prezentovať, ako v súčasnosti málo priechodné, alebo učené hlavy vymyslia akýkoľvek iný dôvod, pre ktorý to, alebo ono v tomto čase sa nebude dať vykonať.
Veľké, ale aj rozumné aktivity prijateľné pre svetskú i cirkevnú stranu môžu byť dohody o spolupráci v oblasti sociálnej, v starostlivosti o ľudí na hrane vlastnej existencie, o ľudí rôzne znevýhodnených v terajšej spoločnosti, zdravotne postihnutých. A to všetko za prísľub, že v najbližších rokoch vlády R.Fica nedôjde k odluke štátu od cirkví. To by bolo správna orientácia, kedy cirkvi sa môžu prejaviť ako reálna sila v pomoci ľuďom. A o tom budú budúce dohody premietnuté do volebného programu na prípravu ktorého boli pozvané aj dve najvýznamnejšie cirkvi. Iste nie náhodou, ale s konkrétnym cieľom neznižovať príspevky na ich činnosť. Niečo za niečo.
Ak kedysi vtedajší predseda vlády SR M.Dzurinda utekal do Vatikánu s uznesením vlády zo 16.8.2000 o schválení Základnej zmluvy so Svätou stolicou dopustil sa hrubého porušenia kompetencií vlády i parlamentu, keď hlasovali oba orgány bez diskusie k forme tejto nezvyklej medzištátnej zmluvy a bez náležitostí, ktoré najmä medzištátna zmluva musí obsahovať.
Veď jej články, ktoré dávajú právo Svätej stolici na jednej strane zriaďovať, vykonávať, organizovať, vstupovať atď. do výlučných práv suverénneho štátu, sú v rozpore so základnou definíciou suverenity štátu i každej medzištátnej zmluvy. Síce článok 20 hovorí o finančnom zabezpečení SCR na Slovensku, podľa inej zmluvy, ktorú by strany mali, či už uzatvorili, by mal explicitne dovoľovať článok chápať, že to bude práve Svätá stolica, ktorá bude platiť svojich činiteľov na Slovensku. Ide však o peniaze a tam idú bokom sľuby, či podmienky, no text je v tomto znení ambivalentný. Niečo iné je uvedené v článku 18,odst.4, kde sa píše, že SCR má právo vstupovať v primeranom rozsahu(?) do verejno-prospešných prostriedkov, čo značí, že vstup má voľný a bezplatný, zatiaľ čo podobný charakter nemajú okrem spravodajstva iné spoločenstvá.
Aj preto domnievať sa, že vláda R.Fica začne aj mimo svojho volebného programu pripravovať odluku štátu od SCR a iných cirkví je nadsadené možnostiam, ktoré dovolí Základná zmluva štátu so Svätou stolicou, naviac, že je nevypovedateľná. Ak sa podarí zapojiť cirkvi, hlavne SCR do sociálnych programov štátu, bude to nad rámec Základnej zmluvy, ale bude to prospešné obom, naviac by SCR dostala konkrétnu podobu Ježišovho milosrdenstva, od ktorého sa vzdialila.
Zaujímavý by mohol byť postoj p. poslanca za KDH R.Procházku, ktorý mával i v nedávnej minulosti zdravé nápady i názory a o práve niečo vie viac ako iní politici.
Zdravím všetkých, ktorí boli trpezliví prečítať riadky do konca a pochopiť, prečo v SCR nie sú nezamestnaní na rozdiel od iných profesií.
fungovanie cirkvi po roku 1989 je pre ...
Nielen s cirkvou máme nevypovedateľné... ...
Tu sa autor ešte nezamýšlal,že ...
+++ ...
nepoznám nevypovedateľnú zmluvu. ...
Celá debata | RSS tejto debaty