Založ si blog

Politika je obchod a veľa peňazí.

 

Už dávno neodznelo v médiách toľko rozdielnych ale aj špekulatívnych viet, ako teraz po ohlásení víťazstva D. Trumpa v prezidentských voľbách. Pre hodnotenie rozdielov medzi jeho predvolebnými slovami a tým, čo si ako prezident bude môcť dovoliť a z toho plynúce neistoty ostáva ešte možnosť, aby jeho skutočnú náturu podľa písma definoval grafológ, pokiaľ nepíše len cez PC. Čo hovoril len tak, zo špásu a pre zhromaždené publikum a čo bude nasledovať v konaní voči kolegom z veľkého businessu Totiž už v odpovedi všetečnej novinárke pred odchodom zo svojho mrakodrapu, ako bude postupovať voči moslimom odpovedal len slušným pozdravom na rozlúčku prítomným novinárom a širokým úsmevom.

Nikdy, za vlády B. Obamu sme oficiálne nevedeli, že USA, ako krajina upadajú a ani to, čo tento zo svojho predvolebného programu nesplnil, aj keď určite chcel. Až teraz, keď sa mu nepodarilo presadiť zdravotné poistenie pre 40 mil. nepoistených Američanov v plnom rozsahu vieme, že to boli práve republikáni, ktorí jeho pôvodné predstavy upravili tak, že nebol nik, kto by zdravotné poistenie z hľadiska financií napĺňal. Taktiež jeho sľub, že zruší hanebné väznice nepriateľov USA na Guantaname, na území cudzieho štátu. Štátu, s ktorým po rokoch blokády nadviazal opäť práve on diplomatické vzťahy a v čase, keď nájomná zmluva o prenájme územia tejto časti Kuby vypršala v roku 2001, teda po 99 rokoch, keď v roku 1902 oslobodili USA ostrov od španielskej nadvlády.

Nebudeme vedieť prečo sa mu páči autoritatívny spôsob vládnutia Vl. Putina v Rusku, o ktorom sa bol pozitívne vyjadril počas predvolebnej kampane len raz a čo v zápätí využili proti nemu demokrati a i naši novinári, keď to vyjadrili slovami, že D. Trump nebude bábkou v rukách vládcu Kremľa. A s „ruskou kartou“ sa hralo stále a s podozreniami, že Rusi zasahujú do predvolebnej kampane. Rovnako, možno nezávisle, počas uplynulých mesiacov zneli slová bojachtivých analytikov a tiež bez dôkazov o svojvoľnom chovaní sa Rusov na svetových moriach a oceánoch a vo vzduchu čo so znepokojením hodnotia predstavitelia NATO. Ale tam pôjde hlavne o obavy zo zníženia príspevku USA na podujatia tejto organizácie a zo slov D. Trumpa, že ich pomoc v budúcnosti bude odplatná. Čo ak v nich nie je práve ten obchodný zmysel predávať vojenskú techniku tým krajinám, ktoré sa zdráhajú kupovať ich produkciu a čo so znepokojením sleduje práve zbrojná lobby? Predsa a rovnako ako teraz p. J. Stoltenberg aj jeho predchodca p. Rassmunsen pred koncom svojho mandátu cestoval po krajinách, ktoré sú členmi tejto organizácie, aby ich povzbudzoval do vyšších výdajov na zbrojenie(obranu), ako keby predvídali, že za obranu vlasti si musíme priplatiť. To bude dôkaz, ako to naši predstavitelia s tesným spojenectvom myslia, keď naše výdaje aj v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu nepočítajú s priblížením sa k hranici 2 % HDP.

Množia sa predpovede rôznych odborníkov, ako bude zvládať svoju funkciu, keď roky podnikal so striedavými úspechmi, ale napriek tomu patrí k najbohatším Američanom, ale teraz bez politických skúseností, najmä zahraničných. Ale pochybnosti treba určite zmierniť a otázku otočiť opačne, kedy o politike nerozhodovali obchodné záujmy? V domácej určite a tam je doma. No a v zahranično-politických problémoch bude pristupovať tiež len ako k otázkam obchodným a s tým, aký z nich úžitok, či riešenia budú prospievať USA. Potom uznáme, že politické a surové slová jeho spolupracovníkov na samom začiatku jeho vlády neskôr prekryjú obchodné hľadiská každé jeho budúceho rozhodnutia.

V tomto zmysle budeme môcť posudzovať i vzťahy USA k Rusku. Z ďalšej eskalácie, už aj tak dosť napätých vzťahov, by nič dobré nevzišlo a tak pôjde skôr o ich upokojenie, ako sa patrí medzi dvoma obchodnými partnermi. Podobne sa budú vyvíjať vzťahy s ČĽR a tam naviac pôjde aj o to, aby čínske banky, alebo ich pobočky po celom svete nezačali predávať americké dlhopisy, ktoré už dosahujú hodnoty nad biliónmi US dol.

Postupne dôjdeme k názoru, že umelo a účelovo vyvolaný problém prinavrátenia Krymu do Ruskej federácie musí byť zažehnaný v podobe nejakej protihodnoty, čo bude súvisieť aj s ekonomickými sankciami EÚ voči Rusku. Aby to strávili protiruské sily a všade kde sú, pôjde to cestou malých krôčikov. Veď predsa sankcie majú dopad aj na tie štáty, ktoré ich z podnetu USA vyhlásili a dodržujú. Stačí ich vyčísliť A každý rozumný človek vie, že nemôžu v záujme globálnych záujmov byť nekonečné.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac som si pri jednom lete do Havany vypočul rozhovor dvoch predavačiek susediacich obchodov. Keď nás uvideli, jedna druhej, pretože bola polnoc, radila aby zatvárala a nečkala, [...]

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený limit a že odmeny účinkujúcim umelcom a umeleckých telies boli zaplatené mimo základnej dohody, naviac. Zistila to mladá referentka po 8 mesiacoch služby na ministerstve [...]

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor a iný mať nemôže aj preto, že prívlastok, liberálny má z pohľadu politológov demokraciu, ako spoločenský systém novšie determinovať, ako slobodnú, od slova liberté. A tak [...]

nehoda

Tragická nehoda pri Senici: Zahynula matka, tri deti sa zranili

28.07.2021 22:55

Deväťročnú dcéru s vážnymi zraneniami transportovali do nemocnice.

Peter Pčolinský

Poslanec Pčolinský sa zastáva brata. Vraj chýbajú dôkazy o korupcii

28.07.2021 22:34

Nevinu exšéfa SIS podľa Petra Pčolinského najnovšie dokazujú stopy DNA či daktyloskopia.

Cichanovská

Biden sa stretol s Cichanovskou: Spojené štáty stoja pri bieloruskom ľude

28.07.2021 22:28

Svet stojí pri nás, napísala opozičná líderka.

V San Diegu padlo lietadlo

Na Ukrajine sa zrútilo lietadlo slovenskej výroby, zahynuli traja Američania

28.07.2021 21:11

Malé lietadlo sa zrútilo na súkromný dom, ktorý vzápätí začal horieť.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 958886x
Priemerná čítanosť článkov: 2517x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy