Na koniec oficiálnej časti svojej iste priateľskej návštevy Slovenska prehovoril k zhromaždeným novinárom a redaktorom svojim otvoreným slovníkom a pohľadom aj na situáciu v Grécku ale tým aj k spoločenstvu EÚ, ktorá stavia už druhý val. Svoju pozíciu euroskeptika nezaprel.
So svojim pohľadom a videním chronických problémov sveta poodhalil niečo, čo sa v oficiálnych miestach nestretá práve s porozumením, keď ďalšiu postupne uvoľňovanú pôžičku Grécku vo výške 120 mld. € pokladá za nenávratnú v akomkoľvek časovom horizonte, pretože s časom narastú aj úroky. Táto obrovská suma, ktorú nie sú schopné poskladať finančné inštitúcie ECB, MMF, EBOR a pod. mala by sa zmeniť na dar.
V takej výške však bankové domy dary neposkytujú, ale ani v čiastkach nižších a keď tak spôsobom, že požičajú vládam, ktoré sa odhodlali pomôcť zničeným krajinám. História zámerne nepamätá popri menej významných, no mediálne zvýraznených aktov na „Zmluvu o pôžičke a prenájme“ zo 6.11.1941 (Lend-Lease), podľa ktorej poskytli USA(bývalému) ZSSR úver vo výške 1 mld USD. Bola vojna a pre vtedajší ZSSR doba ústupu a porážok, no i tak išlo o rizikovú pôžičku a prenájom vojenskej techniky a výstroje. Žiaden dar, ako o tom hovorí prof. Klaus. Vďaka patrí iste prezidentovi F.D.Rooseveltovi, ktorý sám pôžičku ponúkol.
Problém, ktorý sa úmyselne zvykne skrývať spočíva v tom, že Grékom v Grécku už patrí sotva čo a nedostatočný príjem z činností zahraničných vlastníkov do štátneho rozpočtu spôsobili defacto už teraz de faule. Aj preto je významná angažovanosť najsilnejších členov EÚ pomôcť a hľadajú spôsob, ako pomôcť hlavne svojim klientom a svojim bankám, ktoré ich financujú.
Po zrelom a triezvom posúdení skutočne jediným riešením bude dar, odpis dlhov, alebo štátny krach. Čo ďalej? Možností už veľa nie je, keď v rade stoja Írsko, Portugalsko a iste aj iní. No akýkoľvek spôsob riešenia odhalí chronické slabiny kapitalizmu, ktoré iní budú pokladať za prednosť..Že nič nemôže byť zadarmo len ten úsmev, ktorý rozdávajú politici pri každej príležitosti, keď sa objavia pred divákmi. Prof. Klaus niečo povedal, ale nedopovedal o čo ide, že Grécko už nemá majetok, ktorým by bolo možné vyrovnať dlh a tak budú krvácať tí, ktorým patrí Grécko.
hranol Kiež by si nekecal. Porovnaj ...
je krajne nekorektne pisat v suvislosti ...
ale zase ke´d je v kapitalizme kríza ...
Ale reagoval , ale neskoro, alebo si ...
A čo doc.Gašpatovič? Nereagoval? ...
Celá debata | RSS tejto debaty