Založ si blog

Len olejová škvrna vypláva na hladinu

            Filip Mūnich,špeciálny redaktor STV,ktorý nám mimobratislavským divákom sprostredkúva isté zaujímavosti o živote v hlavnom meste v nedávnej relácii o vývoji majetkových  vzťahov okolo PKO navodil istú,svojim charakterom kardinálnu otázku spoločensky významnú.Pochopiteľne,veď na osude PKO sa dajú spoznávať zásadné problémy života v kapitalizme,jeho právny poriadok a diskrétnosť operácií,ktorými sú zahalené všetky obchodné procesy a vzťahy k čomu stačí,že dvaja účastníci obchodu sa dohodnú tak,ako sa boli dohodli,že všetko utaja.

            Skrátene povedané,mesto ako vlastník tejto pamätihodnosti minulých dôb predalo pozemky na ktorých stojí teraz už s istou dierou v boku hlavný objekt PKO.a nový  majiteľ žiada jeho odstránenie,keďže ide o stavbu na cudzom pozemku.Dokonca je ochotný v demolácii pomôcť,ako to predviedol pred časom.Keď sa chúlostiví občania,možno tí,čo pretancovali veľa nocí v ňom a zodrali topánky,postavili  proti demolácii hlavnej budovy z bočnej,teda verejne strany.privolaný primátor A.Ďurkovský vidiac odpor občanov prisľúbil,že nedovolí pokračovať v búracích prácach na objekte.Zatiaľ dosiahol len to,že vlastník práce zastavil.Ku zrušeniu tejto podivuhodnej zmluvy nedošlo,pretože ide o peniaze,ktoré by za marenie výkonu svojich práv vlastník požadoval.Aj naďalej chce v asanácii objektov PKO pokračovať a na zbúranisku postaviť niečo veľkolepé i s možnosťou,že mesto si bude môcť časť objektu prenajímať za istých zmluvne definovaných podmienok pre svoje aktivity podobné tým z minulosti.

            Kuriozne na celom prípade je ale to,že občania,ktorí chránia starý PKO pred demoláciou dosiahli to,že posúdenie či áno,či nie sa dostane opäť na stôl mestského zastupiteľstva a bude odsúdené k nezdaru.Nebudú môcť ani vedieť,kto vlastne stojí za firmou,ktorá teraz dôrazne trvá na svojich právach vyplývajúce zo zmluvy,veď už niečo zaplatila. Pretože by sa rozkryl princip diskrétnosti a kto mal od prvopočiatku záujem pozemok pod PKO predať a aký zisk z obchodu mu bude dohodobo plynúť, nebudú poslanci vedieť i naďalej.A ako býva dobrým zvykom,ani polícia ,pretože tak sa partneri dohodli.Vzniká preto(možno) oprávnená otázka,prečo pri  poctivom obchodovaní je identita skutočných vlastníkov nadobudnutých práv chránená zákonom?Aké sú skutočné dôvody tejto chránenej zásady,ktorá(asi)explicítne vyplýva z Ústavy SR z článku o ochrane práv vlastníka a práv ochrany osobnosti.Ale to je všetko scestné,účelové chrániace každého špekulanta.Ale taká je demokracia.

            Keby bolo podnikanie také poctivé remeslo,ako sa prezentuje navonok pred verejnosťou,potom by nemuselo byť chránené vozovou hradbou právnych predpisov a tajomstvami. Predpisy sú ako veľký klobúk,ktorý dovoľuje kryť všetko,čo sa pod nim deje a v tme,odkiaľ občas vypadne úspešný,no zastrelený podnikateľ alebo technické služby mesta vytlačia do šrotu zhorené autá

            A to všetko sa deje skryte a mlčky,bez komentovania,len orgány štátu stále spomínajú ako budú a chcú bojovať proti akože korupcii,ktorá je v principe jednou črtou podnikania podľa hesla:“Nedáš,nemáš“.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac som si pri jednom lete do Havany vypočul rozhovor dvoch predavačiek susediacich obchodov. Keď nás uvideli, jedna druhej, pretože bola polnoc, radila aby zatvárala a nečkala, [...]

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený limit a že odmeny účinkujúcim umelcom a umeleckých telies boli zaplatené mimo základnej dohody, naviac. Zistila to mladá referentka po 8 mesiacoch služby na ministerstve [...]

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor a iný mať nemôže aj preto, že prívlastok, liberálny má z pohľadu politológov demokraciu, ako spoločenský systém novšie determinovať, ako slobodnú, od slova liberté. A tak [...]

stoltenberg

Nové spoločné jednotky rýchleho nasadenia nemajú podporu v EÚ

06.05.2021 20:50

Bojové skupiny EÚ už má. Existujú od roku 2004 a odvtedy neboli ani raz nasadené.

vrbetice výbuch česko

Kremľu nie je známe, že by pre neho pracovali agenti z kauzy Vrbětice

06.05.2021 19:34

Obom agentom Vladimir Putin udelil najvyššie vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie.

Vladimír Pčolinský

SIS za šéfovania Pčolinského odpočúvala výrazne viac

06.05.2021 18:16

Podľa Juraja Krúpu dôvody nárastu počtu žiadostí o odposluchy nikdy nebudú známe.

Peter Visolajský

Situácia s nedostatkom personálu je naozaj kritická, upozorňujú lekári

06.05.2021 17:42

Ak by sme chceli dosiahnuť priemer Európskej únie, teda 8,4 sestry na tisíc obyvateľov, potrebovali by sme o 14-tisíc sestier viac.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 944812x
Priemerná čítanosť článkov: 2480x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy