Založ si blog

Ide o Ukrajinu, alebo o niečo významnejšie?

Nebolo správne(alebo to bol zámer?),že v STV pri správach o Ukrajine, keď hlásateľka hovorila už o dvoch(vtedy) mŕtvych uverejnili aj to, že jeden z nich je Belorus a druhý podľa fotografie a vizáže patril ku nejakej národnosti žijúcej na Kaukaze. A tak sa treba pýtať, čo „inostranci“ v Kyjeve pri demonštráciách pohľadávajú? Síce už aj analytici(najviac Alex. Duleba),znalci ukrajinských pomerov a možno i histórie, priznávajú, že tábor odporcov režimu Vl.Janukovyča sa trieští a že k demonštrantom sa pripojili i tí, čo vlasť opustili, ako delikventi a mali byť potrestaní I preto vzniká rada oficiálne nezodpovedateľných a nepríjemných otázok na časový priebeh protestov. Kto to všetko financuje .Miestni oligarchovia, odporcovia prezidenta  Janukovyča čakajúci ako sa vyvinie situácia alebo aj cudzina?  Iste,Ukrajina je ekonomicky zaujímavá aj pre Rusko. Predsa 49 mil. občanov niečo spotrebuje i vyprodukuje pre ruský trh. Ale, aby bol nezaujímavý pre EÚ a USA je klamstvo.

            V období protestov proti vláde prišla predsa Ukrajina už o miliardy hrivien, ktoré budú chýbať, veď   len Rusko bolo schopné pomôcť Ukrajine sumou 12 mld US dol za odkúpenie štátnych dlhopisov a znížením ceny plynu na 268 US dol za 1000 cumetrov. EÚ také gesto neprejavila a mala možnosť tak vykonať  ešte pred podpisom asociačnej dohody Veď dlhopisy mohli kúpiť aj ich banky a teraz hlásať, že dlhopismi si Rusko kúpilo Ukrajinu. Vraj pomoc Ruska je len krátkodobá a západ by poskytol dlhodobé pôžičky  Ale banky predsa bez garancií na vyššom zisku z pôžičky nepožičiavajú Ide len o výšku skrytej prirážky za riziko. a primeraný zisk. A je z našich správ zaujímavé i to ,že sa nedajú pochopiť príčiny nespokojnosti národa demokraticky zvoleného  prezidenta. Stále sa hovorí len o Kyjeve a teraz aj o Ľvive, ale čo Rostov, Charkiv východ krajiny?

            Avšak to, že počas 3 mesiacov protestov navštívilo Kyjev mnoho významných politikov z EÚ, ale hlavne z USA, svedči o ich mimoriadnom záujme o vývoj v tejto krajine. Neide určite len o to,  aby čím skôr podpísal prezident asociačnú dohodu. ,ale protesty začali keď žiadali nespokojenci možnosť prepustiť väznenú Julku Tymošenko na liečenie do Nemecka. Teraz to už nie je kľúčový problém, ktorý sa prieči juridikcii každého právneho štátu, aby väzeň bol prepustený na liečenie v cudzine ,Tak sa našli iné dôvody. Asociačná dohoda, či pakt by totiž dovoľovali využívať ukrajinské územie na priblíženie sa na dostrel  ku Kremľu, čo ruská strana z dôvodov strategických nikdy nedovolí. a nemôže pripustiť A vedieť by to mali politici, ktorým radí Z.Brzeziňski i M.Albrightová Washington zatiaľ bojuje na cudzom území v menej mieru a pokroku podľa vlastných predstáv.. .Zatiať vystačujú hroziť Rusku   s atomovým dáždnikom riadeným  z Poľska a vraj proti raketám z Iránu, ktoré by smerovali na Washington. Je to pekná bájka.

            A názory, ktoré sa občas objavia v debate na blogoch , že Rusi krvilačne túžia za Krymom a že Ukrajina je chudobná, vykradnutá, sú primitívne a preto ich v protestoch musí podporovať až svetová veľmoc USA. Chudoba sa vraj prekoná výhodnými pôžičkami a investíciami, za ktorými by nasledoval výpredaj krajiny. ako všade ,kde bol pochovaný socializmus Kto si ešte pamätá, ako počas vojny Nemci odvážali z Ukrajiny i úrodnú zem. Alebo to už nie je pravda?

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Rajoy

Madrid prevezme kontrolu na Katalánskom, potvrdil v sobotu Rajoy

21.10.2017 16:40

Povinnosti kabinetu prevezmú v zásade ministri v Madride "tak dlho, dokiaľ bude trvať mimoriadna situácia".

Opel Insignia GSi Sports Tourer - 2017

Šéf PSA: Opel má vyššie náklady ako továrne PSA

21.10.2017 15:43

Generálny riaditeľ francúzskej automobilky PSA Group Carlos Tavares signalizoval možné znižovanie nákladov v nemeckej divízii Opel.

Lucia Žitňanská

Pri obsadzovaní Súdnej rady SR vychádzam z programového vyhlásenia vlády, tvrdí Žitňanská

21.10.2017 15:12

Vo svojom stanovisku k obsadzovaniu Súdnej rady SR vychádzam z programového vyhlásenia vlády, kde je napísané, že vláda do nej bude presadzovať nesudcov.

Richard Sulík

SaS garantuje, že ak zostaví vládu, premiér nebude bývať u daňového podvodníka

21.10.2017 14:30

Robert Fico podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej (OĽaNO) namiesto toho, aby sa zaoberal víziou krajiny a dal ľuďom nádej, na programovej konferencii Smeru len očierňoval opozíciu.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 586919x
Priemerná čítanosť článkov: 1540x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy