Založ si blog

Ako ďaleko sme od Dhaky?

Každý odborník, či letecký dispečer, železničiar, odborník na lodnú dopravu, by odpovedal rôzne s veľkou odchyľkou v kilometroch. To by boli  exaktné počty. Ale v oblasti politickej by k zhode v pohľade na nešťastie vo fabrike na výrobu lukratívnych odevov, či odevných doplňkov pre svetové značky v Dhake so 1 100 mŕtvymi by nebolo tiež jednoduché. Záležalo by od uhla pohľadu, Liberálni demokrati by tvrdili, že to, čo sa stalo je riziko podnikania, teda za nízke vklady do výroby mať maximálny zisk. Sociálni demokrati na druhej strane spektra budú tvrdiť ,že je to príklad bezohľadného vykorisťovania v čom je v rôznych podobách  kapitalizmus všade rovnaký

Nie je pritom významným činiteľom skutočnosť, že v Bangladéši pojem ochrana pracujúcich pred surovým chovaním podnikateľov v existencii odborov neexistuje .Podobná situácia bola a je z obdobia privatizácie i u nás  keď prijatie do zamestnania bolo podmieňované podpisom, že  adept nevstúpi do odborov ak vo firme existovali., pretože vraj odbory nenesú žiadnu zodpovednosť za výsledky práce managementu ,za výsledok podnikania a tvorbu zisku. A len rozčuľujú majiteľov stálymi požiadavkami na základné a dávno uznané podmienky práce ľudí, na prestávky, za právo na  teplé jedlo ,za hygienu, za čisté  pracovné oblečenie, obuv i ochranné pomôcky nechcú uznať, že vzťah zamestnávateľ a zamestnanec už dávno vybojovaný , treba rešpektovať. I zamestnanci sú ľudia.

Na začiatku uvedených správ o zrútení sa 8 podlažne budovy, kde pracovalo 2 000 (!)osôb sa nedalo veľmi veriť, pretože boli neskutočné, v európskych pomeroch predsa len s vyššou pracovnou hygienou, málo porovnateľné. Ale taký je kapitalizmus, ide tam a tak, ako mu dovolia podmienky vysokého zisku a preto aj  strašenie, ak nepristúpia naši vyjednávači pracovných podmienok a za vysokých subvencií od štátu, odídu podnikať  na Balkán, je reálne. A naši vladári poslúchajú na slovo ,veď nám už nič nepatrí, všetko bolo sprivatizované a ako sa ukazuje, do vlastníctva cudzím spoločností.

Keď si čitateľ prečíta pre koľkých svetových a známych obchodných organizácií šijú ženy v Dhake za 30 €/mes. odevy svetových značiek, treba sa pýtať, kto najviac zarobil na nich, keď vo svete módy a obliekania držia vysoké ceny v svojich obchodoch a vďaka  platenej reklame a predvádzaní modelov. Ako potom hľadieť na vietnamských a čínskych obchodníkov, ktorí predávajú to isté, ale podstatne lacnejšie a naši colníci ich prenasledujú, že predávajú pašované tovary. a porušujú copyright . Sú v tom veľké  peniaze, ktorými si držia značkové obchody svoje postavenie. Ale tí drobní obchodníci okrádali len  veľkých zlodejov. Taký je predsa princíp obchodu v dnešnej dobe. ak neokradneš ty, okradnú teba..

V jeden deň nás noviny ubezpečia, že Rusi prestanú Slovači diktovať ceny plynu, aby nás následne potešili správou, že orgány EÚ sú už na stope rafinovaných dohôd o cene palív s dôsledkami pre motoristov na čerpacích staniciach s PHM a potom, ako sa dostal do úzkych prezident Obama s daňovým škandálom, torý ho musí politicky poškodiť.

Predsa všetky vojny  o ropu na Blízkom východe boli financované na dlh štátov, ktoré ich viedli, s  tým, že pôžičky sa medzi gentlemanmi musia splatiť. A také dohody sa neodpúšťajú Čas na ich splácanie je tu. A kríza ich urýchlila.

Ani naše havárie na stavbách či budovách aj keď v menšom rozsahu nevybočujú z načrtnutého rámca súčasného života. práce a podnikania.. O kapitalizme som sa učil v škole a som rád,  že nič z naukobehu o ňom sa   nestratilo, že to bola pravda. Možno len v terminológii. Imperializmus bol nahradený slovom globalizácia.

 

Ďakujem každému za prečítanie .

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

euro, peniaze, mince

Bulharsko ešte neplní všetky kritériá pre prijatie eura

23.05.2018 07:00

Bulharsko, ktoré dúfa v skoré zavedenie eura, ešte neplní všetky kritériá potrebné pre prijatie jednotnej európskej meny.

benzín, pumpa, tankovanie, nafta

Palivá na pumpách zdraželi. Ropa láme rekordy

23.05.2018 07:00

Aj keď ceny ropy nateraz dosiahli svoj vrchol a môžu klesnúť, motoristi sa z toho zatiaľ tešiť nemôžu. Ďalšiu vlnu zdražovania palív môže priniesť oproti euru silný dolár.

kldr, korea, severna korea

Juhokórejskí novinári napokon pôjdu na demontáž jadrovej strelnice v KĽDR

23.05.2018 06:28

Novinári zo sveta by mali pokrývať demontáž jadrového testovacieho areálu Pchunggje, ktorá je naplánovaná na 23. až 25. mája.

Nová Dubnica ornamenty bytový dom fasáda

Zachráni Dubnica výnimočné fasády?

23.05.2018 06:00

Zatepľovanie domov nemusí byť jednoduchou záležitosťou. Najmä ak sú bytovky vyzdobené špeciálnymi vzormi, tak ako v prípade Novej Dubnice.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 688471x
Priemerná čítanosť článkov: 1807x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy