Založ si blog

Niekedy treba pozrieť aj za roh.

Sú udalosti veľmi rozdielneho charakteru i vážnosti, ktoré sa uvádzajú spoločne, ako správy, ale aj ich radenie v rečových správach je málo konzistentné, čo sa dá vysvetliť ich počtom a potrebami majiteľov médií, aby boli vždy medzi prvými .Je ich veľa a všetky sú hrozné, strašné, ako keby neexistovali aj správy pozitívne a nie len o tom, ktorá herečka je tehotná a nevie sa s kým sa jej to tak prihodilo..

Teraz sa medzi rôznoraké prepasírovali správy z Alžírska a na pokračovanie o teroristických akciách Al Káida vo firme BP v závode na spracovanie zemného plynu v Ajn Amanase, ktoré sú s aktérmi činov spájané s konfliktom v susediacej krajine Mali. No okrem fotografií a počtoch rukojemníkov a usmrtených z jednej i druhej strany konfliktu vieme len ktoré štáty západnej hemisféry sa podujali teroristov zničiť. Sú to vždy rovnaké štáty, garanti demokracie.

Nikdy však doteraz i v minulosti sme nemali možnosť dozvedieť sa z akých príčin tieto „teroristické“ akcie vznikli, kde je holá pravda o nich. Predsa za presadzovanie správneho náboženstva s obeťami vinných i nevinných ľudí sa bojuje len niekoľko posledných 30 rokov. To by bolo ale málo presvedčivé a pravdivé tvrdenie z našej strany. Musí byť za tým aj niečo materiálne a nesúhlas so spôsobom života týchto krajín, ktoré sú narušované našimi predstavami, že západný štýl života je jediný a správny, ale tí „teroristi“ to vidia ináč a tak útočia, znepokojujú.

Pred rokmi, keď sa rúcali kolónie dnešných najbohatších štátov sveta a domáce prostredie nových štátov  ťažko ohraničené územnými hranicami začali spravovať domáci vladári vyštudovaní na prestížnych univerzitách, začali   prevládať predstavy, že je to koniec kolonializmu. Bol to ale fatálny omyl, pretože sociálne područie občanov nových štátov začalo byť nahrádzané ekonomickým. Veľkí majitelia a užívatelia  nerastného bohatstva týchto krajín, ktoré prestali byť formálne kolóniami a so spornými hranicami so susedmi prestali byť závislými len formálne. Majetky bývalých kolonizátorov ostali zachované a v područí bývalých majiteľov z dôb kolonializmu. Príkladom môže byť práve BP v Alžírsku, kde došlo k teroristickým útokom na zahraničných expertov, ktorí tam pracovali.

V interpretácii našich médií, pokiaľ sa odvážia začal sa užívať názor ,že vždy ide len o terorizmus, ale výzbroj teroristov ako aj ich výstroj nezaostáva za výzbrojou a výstrojom pozemných vojsk ,ktoré  do miest konfliktov vysielajú dotknuté  vlády svoje   kontingenty profesionálnych vojakov. Možno sa nazdávať, že ide o rovnakú adresu pôvodcu. Taký je život a obchod.

Nebráňme sa predstave, že by terajší teroristi začali pohliadať na krajiny západnej hemisféry, že im idú vnucovať svoju ideológiu, morálku i náboženstvo. Kto z dnešných politických činiteľov by sa vedel s takou predstavou zmieriť? Ale naopak, z našej strany sa tak deje i fyzicky koná už viac ako 30 rokov a mediálne i politicky sa to pokladá za správne a humánne. Najmä, keď ide o ochranu majetku, ktorý fyzicky v Afrike po kolonialistoch a ich firmách ostal. A vždy za aktivitami euroamerických síl pozorujeme rovnaké štáty zviazané zmluvnými vzťahmi, bývalými koloniálnymi mocnosťami.

Stojí za povšimnutie že štáty susediace s arabským svetom do tejto hry nie sú zaťahované, aj keď forma ich politiky je mimo demokratických a európskych pravidiel Nie je v tom petrolej?

 

 

W  O W

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Sarkozyho víťazstvo odštartovalo nepokoje

Bratislavskí hasiči zasahovali pri požiari štyroch áut

22.05.2018 08:08

Jedenásť hasičov zasahovalo na Martinengovej ulici.

Andranik Migranjan

Profesor medzinárodných vzťahov Migranjan: Arménom by dnes sotva kto pomohol

22.05.2018 08:00

Arménsky premiér Pašinjan je známy protiruskými a prozápadnými postojmi, povedal Andranik Migranjan, profesor Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov.

KĽDR, raketa, Japonsko

Do KĽDR na zatvorenie jadrovej strelnice prišli zahraniční novinári

22.05.2018 07:58

Testovacie stredisko by tak malo byť uzavreté ešte pred schôdzkou severokórejského vodcu Kim Čong-una s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Euro, peniaze, graf

Po zdravotných aj sociálne odvody. Zúčtovať by sa mali prvýkrát v roku 2022

22.05.2018 07:47

Sociálna poisťovňa bude zúčtovávať sociálne odvody, pričom prvýkrát by sa tak malo stať v roku 2022 za rok 2021.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 687897x
Priemerná čítanosť článkov: 1806x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy