Založ si blog

Iné videnie ekonomickej slobody

Podstatou úspešného podnikania v dobe ekonomickej slobody je zahmlievanie reality, ale všetko v medziach zákonov, ktoré sú koncipované tak, aby práve tejto potrebe slobody plne vyhovovali. Vedia to všetci, ktorí to potrebujú a ktorým to úspešne ide k úžitku.

Parametre, ktorými sú definované články ekonomickej slobody majú v svojej podstate rôzne dôležité ustanovenia, no medzi významné patria iste doba(čas),za ktorý môže záujemca o podnikanie získať povolenie k činnosti a počet dokladov, ktorými má čosi preukázať. Slovensko v  tomto ohľade klesá, no drží sa stále medzi ekonomicky slobodnými krajinami. Dôvody môžu byť v  dňoch, alebo počte dokladov, ktoré treba tým kompetentným úradníkom predložiť, aby sa mohli pozitívne k žiadosti vyjadriť.

Sú však aj iné parametre, ktoré stále a viac znehodnocujú čestné podnikanie a tvoria tú skrytú časť slobody, ktorá je len pre podnikateľa, či podnikateľskú formu podnikania. Často je úmyselne zatajované sídlo podnikateľskej organizácie, adresa a jej majitelia a hlavne rýchlosť, ktorou je možné zbaviť sa zodpovednosti za predchádzajúce podnikanie, ktoré viedlo k škodám partnerov .Vtedy, keď sa tak stalo radia rôzni experti obrátiť sa na súd a kedy sa už všetko stráca v labyrinte paragrafov a trikov. Najnovší v tomto ohľade je príbeh skúmania pôvodu výrobku. Nik nemôže zistiť a dokázať, kde bol výrobok vyrobený a kade prešiel, kým sa dostal do obchodnej siete. Alebo verí niekto, že talianska ryža skutočne rástla pod Vezuvom?

Ekonomická sloboda totiž znamená aj možnosť zmeniť druh podnikania a osoba, či osoby, ktoré v jednej spoločnosti spôsobili škodu veľkého rozsahu inému, môžu podnikať v niečom celkom inom, pretože osobná zodpovednosť za škody spôsobené nimi vedenými subjektami ostala na právnom subjekte, nie na osobách. A jeho majetok sa právne dovoleným spôsobom dá v reálnom čase previesť na iné subjekty, alebo k materi na Cypre, či Seychelách.

Ako príklad možno uviesť v istom čase dominantný príbeh (story) BMG Horizont a v pozadí stojaceho  a ťahajúceho nitky Jozefa Majského. Pôvodne miliardár, dnes chudobný a prefajčený dôchodca bez majetku  žijúci ako podnájomník na haciende, ktorého majetku sa zbavil práve v medziach ekonomickej slobody a niet nástrojov, ktorými by bolo možné jeho počínanie pokladať za nezákonné.

Keď pohliadneme na fungovanie ekonomickej slobody môžeme vysloviť hypoteticky, že  jej pravidlá, či princípy v základoch sa kryjú s  kapitalizmom v utajovaní spôsobu nadobúdania majetku, anonymita transferu kapitálu a že strážcov poriadku zaujímajú len vonkajšie prejavy jeho fungovania, či anomálie. Aj preto terajší najúspešnejší a najvyšší činitelia EÚ sadajú na rovnakú, starú a unavenú kobylu, ktorá by mala prejsť ozdravnou kúrou a volajú po šetrení verejných financií. Ale to je predsa v rozpore s princípmi zvyšovania rastu spotreby čohokoľvek, alebo nie? Dilema majiteľov spoločnosti, nech sa kryjú akýmikoľvek heslami a pomenovaním spočíva v tom, že tá spotreba (jej rast) potrebuje tých, ktorých je v spoločnosti najviac, no vlastnia najmenej prostriedkov, aby spotrebu svojimi financiami podporovali

Aby existovala ekonomická sloboda v plnom význame jej obsahu, potom by skutoční vlastníci čestne a poctivo nadobudnutého majetku a bohatstva nemuseli byť krytí zákonmi a osobnou ochrankou. Síce vieme z bežnej komunikácie kto je generálny riaditeľ istej firmy, či banky, no skutoční majitelia sú chránení zákonmi na ochranu osobných údajov a majetku, no aj tak ich porušujú, tým, že svoje majetkové pomery zatajujú aj pred daňovými úradmi, alebo svoje povinnosti voči štátu, kde podnikajú prenášajú do  “daňových rájov“, kde sa zaregistrovali. iste preto, že využívajú svoje práva plynúce práve z ekonomickej slobody do dôsledkov.

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Nesrovnal  Vallo

Nesrovnal sa stretol s Vallom, kľúče od mesta si odovzdajú 7. decembra

21.11.2018 15:35

Nesrovnal informoval Valla aj o zabezpečení zimnej údržby.

TURKEY-SECURITY/DEMIRTAS

Erdogan prirovnal verdikt európskeho súdu k podpore terorizmu

21.11.2018 15:31

Európsky súd pre ľudské práva vyzval na ukončenie väzby pre tureckého opozičného politika Selahattina Demirtaşa.

sulik, tv pravda

VIDEO: Danko spochybnil Sulíkovu diplomovku

21.11.2018 15:09

Podľa Danka práca nemá uvedené zdroje a obsahuje vulgarizmus. Sulík to odmietol.

lekár, prehliadka, pediater

Slováci by privítali najmä reformu v zdravotníctve, vyplýva z prieskumu

21.11.2018 14:37

Zmeny by však uvítali aj v ďalších sektoroch.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 774205x
Priemerná čítanosť článkov: 2032x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy