Globalizácia má imperiálny charakter

14. februára 2016, gilos, Nezaradené

 

V prvej časti rozhovoru Vl.Jancuru s ekonómkou SAV I.Pauhofovou na otázku v čom spočíva ekonomická výhodnosť polarizácie bohatstva odpovedala, že bohatí majú nižší sklon k spotrebe, no ich príjmy rastú najviac a tak spotreba v globále stagnuje, nerastie.

Keby už nebola odpovedala aj na ďalšie otázky autora článku s názvom: “Spravodlivé prerozdeľovanie bohatstva (je) v nedohľadne“ aj to by stačilo k úvahám nad dôvodmi kozmetických finančne ekonomických úprav súčasného kapitalizmu.

Predovšetkým vlastníkov polovice celosvetového bohatstva v držbe 62 najbohatších rodín musí, ak vôbec, znepokojovať, že kúpna sila ostatných je tak nedostatočná že nemá možnosť akceptovať spotrebu toho, čo ich majetkové impérium je schopné nielen vyprodukovať, ale hlavne predať. A o to ide. Vedeli to v minulom roku bankári FED keď sa rozhodli, aby do obehu kontrolovane vpúšťali každý mesiac 51 mld.USD s cieľom zvýšiť záujem o spotrebu, o nákupy čohokoľvek. Podobne sa k rovnakému kroku odhodlali bankári v ECB vo Frankfurte. Tieto finančné injekcie do trhu s peniazmi sa prejavili okamžite zvýšeným záujmom o hypotéky, pôžičky i nákupy nemovitostí. Aby to zas nebolo také jednoduché a banky neboli v pozícii charitatívnych spolkov, pridali k pôžičkám rôzne príplatky. Či to pomohlo, to sa človek dozvedieť nemá, pretože ide o prísne strážené bankové tajomstvá.

Nech je to akokoľvek prešpekulovaný pokus o oživenie produkcie pre trh podnecovaný silnou reklamou a rôznymi obchodnými bonusmi, nemôže sa dotknúť alebo zmeniť stav vecí ktorým zostáva zrýchľovanie polarizácie bohatstva. Tých, čo by chceli,  keby mohli, je síce ďaleko viac, ako tých, čo môžu, ale pripustiť zmeny nechcú a tak sa budú vymýšľať nové možnosti záchrany.

Je mnoho možností, ako stav v roztváraní nožníc medzi bohatstvom a chudobou zmeniť, alebo zastaviť Do dnešnej podoby prejavov s dopadom na človečenstvo, ale aj prírodu sa doterajší kapitalizmus a nech sa nazýva akokoľvek, prepadol hlavne v posledných rokoch XX. storočia.

Skúmať, alebo zisťovať, kto je skutočným vlastníkom istého majetku podľa názoru povolaných je nemožné a len preto, že legislatívne pravidlá v rôznej podobe boli formulované tak, aby to znemožnili. No najviac ich bude zo skupiny bankových a finančných rodín s kontrolnými balíkmi akcií. Tak bolo už v minulosti a prečo by to malo byť ináč?

Zakončenie tejto úvahy, že globalizácia má imperiálny charakter možno aktuálne doplniť prejavmi hlavných uchádzačov o kreslo amerického prezidenta. Jeden za demokratov zdôrazňuje, že na jeho kampaň sa skladajú obyčajní ľudia po 25 USD. No ten druhý sa chváli, že kampaň si platí sám zo svojich miliárd, že nie je na nikom závislý. No dodáva, že ak sa stane prezidentom, zruší záväzok vlády B.Obamu znížiť emisie skleníkových plynov o 30% oproti súčasnému stavu, pretože by to ohrozilo celú Ameriku a jej miesto vo svete. Tak si vyberte.