Čo ak to bude pravda?

4. februára 2016, gilos, Nezaradené

 

Nemalo by byť prekvapením, ak po marcových voľbách odmietne strana SMER–SD, ako možný víťaz, zostaviť vládu. Taká možnosť sa javí celkom reálne, ako odpoveď na mnohé invektívy terajších opozičných strán, ale aj predstaviteľov teraz strán mimo parlamentných. Že R. Fico trpí neprekonateľnou mániou byť opätovne predsedom a že je čas na prepriahanie koní v parlamentnom koči a že jeho vláda rozdáva v sociálnych balíčkoch to, čo prácne a v potu tvári istili kapitálotvorcovia a pravicové vlády pred nim.

Už terajšie znášky zistení, koľko doteraz zvyšku štátneho majetku a peňazí sa za jeho vlády rozkradlo, naznačujú, že je toho dosť aj na to, aby to znášal a bez rukolapných dôkazov. Keď to, že SMER–SD získa najviac hlasov (okolo 37 až 41%) bude pravda, musel by hľadať prijateľného partnera do povolebného tandemu. Všetky strany, ktoré podľa rôznych prieskumov a prejavov svojich predsedov povolebnú spoluprácu so stranou SMER-SD odmietajú, dávajú na vedomie, že sa tak rozhodli už predom s ohľadom na svojich voličov a sponzorov Za cenu ústupkov a straty identity to tejto strane nestojí. Prečo aj? Aby im znova nadávali? Keby aspoň civilizovane, keď sa ich kandidáti na poslancov vo voličských zoznamoch obopínajú toľkými titulmi pred i za svojim menom.

Preto ostatným stranám treba ponechať voľnosť dýchania a spájania sa do nesúrodých partnerstiev, ktoré sa stanú nakoniec realitou. Kto a s kým, kombinovať už teraz by bolo nezodpovedné, pretože z predpokladaného počtu strán , ktoré budú delegovať do NR svojich zástupcov, každá má svoj program a výhradu k iným, no budú musieť vo vláde demokraticky spolupracovať Jednoduchá matematika ich donúti, aby zabudli na svoju identitu za cenu miesta v stredopravej vláde liberálov národne orientovaných klerikálov s vynikajúcimi osobnosťami a cítením pre práva maďarskej menšiny. a hlavne poslúchať názory svojich sponzorov.

Podľa dlhodobých preferencií strany SMER-SD môžeme predpokladať, že kandidáti tejto strany získajú okolo 60 poslaneckých miest v NR, čo bude znamenať, že bez ich súhlasu nebude možné prijímať nové zákony, ich zmeny, ktoré pripravia výbory NR a o to politicky pôjde Medzi prvé musí patriť otvorenie štátneho rozpočtu na tento rok, aby bolo možné uspokojiť naliehavé požiadavky zdravotných sestier a učiteľov a čo bude znamenať, že niekde sa bude musieť ubrať To už bude prejav liberálno-kresťanskej politiky novej vlády a NR.

V novom zložení a s iným videním Ústavy SR pomôžu poslanci aj p.Kiskovi, prezidentovi pri dileme výberu chýbajúcich sudcov ÚS, keď mu pripravia nový menoslov štyroch mien., aby z nich vybral dvoch podľa vlastných kritérií a vnímania ich doterajšej práxe. sudcov. Že pán Kiska, prezident je pripravený vytvoriť „jednoznačnú verejnú objednávku“ svedčí o jeho odhodlaní pomôcť zvíťaziť silám a organizátorom terajších nátlakových akcií, ktoré spadajú do predvolebných aktivít niektorých politikov a strán. Na súpis požiadaviek občanov na úlohy vlády mal už čas od svojho nástupu do funkcie. Prečo až teraz? O problémoch školstva a zdravotníctva mal hovoriť v správe o stave republiky.

Obe odvetvia školstvo i zdravotníctvo sú totiž tie, ktoré veľmi citlivo reagujú na každý vonkajší podnet a vlastné pocity. Hlavne preto, že v nich sú najpočetnejšie zastúpené najvzdelanejšie vrstvy spoločnosti oproti ostatným, teraz už privátnym. Aj preto sa s nimi vždy i v minulosti najťažšie rokovalo a dosahovala všeobecná zhoda Čo sa dohodlo dnes, nemuselo platiť zajtra, keď sa vyspali, čo sú moje skúsenosti s učiteľmi

Je tu ale niečo, čoho dôsledky v prípade odchodu strany SMER-SD do opozície sa nedajú predvídať A tým je reakcia voličskej základne, tých občanov, ktorí svoje pocity a riešenie zhoršujúceho sa stavu svojich financií, spájajú so spravodlivým delení výsledkov ekonomických parametrov štátu v najbližších rokoch.