Skutočne potrebujeme tri programové okruhy STV?

3. júna 2014, gilos, Nezaradené

            RTVS pod vedením p.V.Miku sa skutočne zlepšila a je v porovnaní s prácou minulých riaditeľov STV zatiaľ podľa môjho laického pohľadu lepšia, zaujímavejšia formou i obsahom. a s prižmúreným okom i na početnosť repríz a archívnych programov. Niečo pre pamätníkov. Ale sú aj aktuálnejšie problémy.. Dnes a dlhodobo chybujú umelecky stvárnené ľudské príbehy zo súčasnosti, ale nie také plytké seriály konzumné zo spální a obývačie,, kde vysloviť slušné slovo a myšlienku trvá dlho, ak také vôbec okrem príbehu sú. Všetko je povrchné, ako keby nič iné neexistovalo.  

            A práve teraz, za terajších okolností na riešenie problémov týchto dní generálny riaditeľ vyriekol aj potrebu zvýšiť koncesionárske poplatky, ale aj myšlienku na rozšírenie programu o novú stanicu, ktorá už síce existovala, ale pre nízku jej sledovanosť, bola likvidovaná. Jej obnova i program sú však pre slovenského diváka asi zbytočné, alebo nadbytočné. Pri existencii komerčných staníc žijúcich hlavne z peňazí za reklamné minútky a s programom cieleným plytkému konzumu masovej spotreby, to by bol stratený zápas o diváka, pretože ten masový nikdy nejavil záujem o besedy so zaujímavými a vzdelanými ľudí. a nových scénarov niet. Cestopisné reportáže z rôznych končín sveta a z ríše zvierat sú iste drahé. Sitcomy z americkej produkcie, ktorými sú zavalené komerčné a vo vlastníctve cudzích majiteľov stanice sú, ale aj pre nášho aj konzumného diváka málo smiešne, skôr pre natvrdlých Američanov, ktorým treba zvukovo nariadiť, kedy sa majú smiať, aby to dostali ako fastfood, predžuvané.

            Verejnú mienku vždy rozvlnia peniaze štátu, ich potreba a najmä zdroj, odkiaľ ich pre daný účel brať. Generálny riaditeľ RVTS ich potrebu odôvodňuje dlhodobo nízkymi poplatkami koncesionárov a aktualizáciou témy o treťom programe STV a ten zas tým, že diváci sa „sťažujú“ na programový mix, keď do definovanej programovej štruktúry a času vysielania sa zamieša niečo mimoriadne, napr. prenos športového stretnutia. a v lete púte k žriedlu vodu zázračnej, kde sa stal pred mnohými rokmi zázrak.

            Keď teraz, ale už dlhšie, opakovane siaha STV na reprízy a zo svojho archívu vysiela relácie, ktoré aj po rokoch sú zaujímavé, svedčí o úzkej základni novej tvorby a autoroch v nej. Kde sú? Spolu a dokopy tretí programový okruh sa mi javí ako neodôvodniteľný. Sme malá krajina obklopená množstvom programov rôznej i nízkej úrovne a najmä, keď sa dotkne peňazí užívateľov tejto vymoženosti 21.storočia.