Podobnosť vôbec nie náhodná.

5. júla 2012, gilos, Nezaradené

Len ak budeme pohliadať na činnosť a organizačnú štruktúru svätej cirkvi rímskej ako na ktorúkoľvek inú svetskú firmu, či banku fungujúce vo svete, zmierime sa s tým, že to, ako sa jej predstavenstvo chová k nižším článkom riadenia spoločnosti, je normálne, rokmi praktizované a trvale kontrolované. Rozdiely sú len druhu produkcie. jedna skupina podniká v obchode s petrolejom, iná s peniazmi a táto s duchovnom .

Ale tí, najmä teraz v súvislosti s odvolaním R.Bezáka z funkcie, čo sa nazdávajú, že majú právo(?) poznať  dôvody jeho odvolania prekračujú limity, dlhodobo a neúprosne stanovované direktóriom kardinálov a štátnymi tajomníkmi centrály vo Vatikáne. Buď v svojej mysli a videní sveta dospeli ďalej, ako smeli, alebo nepochopili ako je možné ,že svoju moc si svätá cirkev rímska tak dlho udržala a zveľadila rokmi svojej existencie. Potom nepoznajú jej existenčné piliere moci, o ktorých sa píšu odborné state a knihy. A tých kníh pravdivých i nepresných v princípe za mnohé roky stretu je veľa a spoločné majú to, že ich autori sa nikdy nemohli dostať k depozitom archívnych dokumentov v katakombách kláštorov i centrály. A tak autori produkovali len polopravdy. Vstup do archívov je dodnes neprístupný a tak navonok sa prezentujú len úradné správy a dokumenty. Tam sa nedostali nikdy hľadači skutočnej pravdy akokoľvek čestní, erudovaní a v záujme bádania O to viac priestoru ostáva na vieru, alebo obohacovanie dejín niečím, čo sa nikdy nedokázalo ,no v prospech viery to stačí.

Aj táto rokmi overovaná vlastnosť cirkvi je zhodná s vnútorným režimom nadnárodných spoločenstiev a bánk. Tam naviac  ale platí princíp, že mlčať odídení musia niekoľko rokov, zatiaľ v svätej cirkvi doživotne.

Ak má časť našich ľudí veľa pochybností o správnom hodnotení formálnych atribútov moci tejto spoločnosti, stačí pohliadnúť  na krvavé spory o teritóriá vládnutia. Najaktuálnejšie sú spory s podobným náboženstvom(Korán, Alah, Mohamed) a prenikaním svätej cirkvi do jeho tradičného územia s prírodným bohatstvom na naftu. Prienik do Indie, Číny a Japonska je pomalší, miernejší ,podmienený vlastnosťami budhizmu, šintoizmu i hinduizmu ako náboženstva mieru a pokory i voči prírode. Odpor ich predstaviteľov k prieniku inej filozofie iste ich nenecháva na pokoji.

Ale keď takto začneme vnímať súčasnú skutočnosť na mape sveta, vidíme ešte veľa možností pre ovládnutie Afriky, svet spravovaný prírodnými náboženstva a enklávami misijných staníc skôr ako istá zvláštnosť a zatiaľ len ako pomoc v zdravotníctve a v budovaní škôl. A ako hovoria poľovníci, :Len pomaly, chytíme aj starú.

Takže akokoľvek budeme vidieť náboženstvo svätej cirkvi rímskej, nemôžeme sa vyhnúť porovnávaniu s celosvetovo pôsobiacimi firmami a bankami.

Dovetkom by mohla byť osobná skúsenosť, keď som prišiel do vysokopočetného prostredia katolíkov, ináč biedneho, no spokojného so svojim údelom a keď tamojší cirkevníci začali pozorovať moju absenciu na nedeľných náboženských obradoch. Keď som im odpovedal, prečo tak nečiním a vysvetlil, že som evanjelik miestny farár ich usmernil, že ide o sektára, čo v ich očiach môj spoločenský kredit trvale znižovalo. Ono to nemalo len verbálny charakter. Po čase, keď moja budúca manželka vybavovala konanie cirkevného obradu na inej, neďalekej fare, iný farár však sobáš odmietol s tým ,že sobášiť nebude môcť dovtedy, kým neprestúpim na katolícke náboženstvo s príslušnými úkonmi. Stať sa to nemohlo a tak sme sa sobášili v pravoslávnom kostole.

Treba k tomu dodať ešte niečo? Alebo budem ukameňovaný, ako kacír a neznaboh. Na stránkach blogu. pravda sú všelijakí apoštoli.