Založ si blog

Krajina europského rozvodia riek

 

Predpokladám, neviem či správne, že vodné diela vybudované v minulom spoločenskom zriadení neboli určené len pre rekreáciu nomenklatúrnych (dnes by sa povedalo VIP) persón, ale pre objektívne potreby štátu a jeho občanov aj tú lacnú rekreáciu pri vode. Časť pre ochranu územia pred záplavami, časť ako zásobník pitnej vody pre celé regióny a časť pre výrobu elektrickej energie. Všetko až doteraz sú diela, ktoré znesú prísne kritériá i dnešnej doby, ale bez možnosti porovnávať s ktorýmkoľvek iným dielom postaveným po nežnej revolúcii, pretože také bolo realizované len jedno (Kráľová). Aj to bolo pripravené pred rokom 1990.

Predstavme si, že zmena spoločenského zriadenia by sa bola uskutočnila skôr i s jej dôsledkami spojenými s navracaním majetkov pôvodným majiteľom a občania by na ich stavbu neplatili nízkymi odmenami za prácu, ako vtedy, kde by boli generované zdroje na ich budovanie? A ako by prebiehali cenové ponuky na ich prípravu, výberové konania spájané s dnešnou vysokou mierou korupcie a ich zadávanie úspešným firmám na vyvlastnených pozemkoch? Príkladný je záujem o budovanie zdrží na Hrone, proti ktorému sú už dlho mohutné protesty ochranárov, rybárov i obcí pozdĺž jeho toku. A hlavným argumentom je život rýb v rieke. alebo peniaze? Možno sa mýliť?

Bola by možnosť spochybniť uvedené vety tým, že aj inde v iných štátoch Európy boli už dávno vybudované podobné diela na Rýne, Dunaji Labe a inde. Áno boli z kapitálu, ktorý vo forme daní a odvodov získal štát a ktorý ostal v krajine a neodtekal do zahraničia, ako u nás a teraz a tam, kde dnes sídlia všetky firmy, ktoré odkúpili v tretej vlne privatizácie pôvodné slovenský majetok, alebo ho nechali spustnúť.

Aj preto treba vďačiť prezieravým vodohospodárom, projektantom, budovateľom i užívateľom za diela, bez ktorých by vody z našich riek odtekali bez jednoduchého úžitku do Dunaja, Tisy a Visly, do morí.

 

Pripájam i zoznam vodných diel, vybudovaných v minulom režime:

 

PVE Čierny Váh                                                 Oravská priehrada

Liptovská Mara                                                  Hriňová

Krpeľany                                                           Klenovec

Sučany                                                              Zemplínska Šírava

Lipovec                                                              Dobšiná (Dedinky)

Vodné dielo Žilina                                              Ružín

Hričov                                                                VD Gabčíkovo(bez Nagymarosa)

Vodná nádrž Nosice                                            Málinec

(Ladce)                                                              Domaša

Skalka                                                               Turček

(Kráľová)

 

Zoznam je určený pre tých, čo majú krátku pamäť, alebo tú dobu nežili a v škole na to nie je priestor.

 

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Sarkozyho víťazstvo odštartovalo nepokoje

Bratislavskí hasiči zasahovali pri požiari štyroch áut

22.05.2018 08:08

Jedenásť hasičov zasahovalo na Martinengovej ulici.

Andranik Migranjan

Profesor medzinárodných vzťahov Migranjan: Arménom by dnes sotva kto pomohol

22.05.2018 08:00

Arménsky premiér Pašinjan je známy protiruskými a prozápadnými postojmi, povedal Andranik Migranjan, profesor Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov.

KĽDR, raketa, Japonsko

Do KĽDR na zatvorenie jadrovej strelnice prišli zahraniční novinári

22.05.2018 07:58

Testovacie stredisko by tak malo byť uzavreté ešte pred schôdzkou severokórejského vodcu Kim Čong-una s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Euro, peniaze, graf

Po zdravotných aj sociálne odvody. Zúčtovať by sa mali prvýkrát v roku 2022

22.05.2018 07:47

Sociálna poisťovňa bude zúčtovávať sociálne odvody, pričom prvýkrát by sa tak malo stať v roku 2022 za rok 2021.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 687914x
Priemerná čítanosť článkov: 1806x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy