Založ si blog

Korupcia – požehnaná kliatba

 

Len nedávno bol uverejnený názor čitateľa aj s dôvetkom, že mu neprináleží komentovať konanie najvyššieho ústavného činiteľa, aj keď si ho všimol. A takto a podobne si myslí väčšina žijúcej populácie Slovákov i s tým, že my (teda my, dolu) nič nezmeníme, ani pri demokratických a tajných voľbách s nebývalým počtom strán, aby si každý mohol vybrať.

Sú ale aj isté spoločenské javy, o ktorých sa hovorí, píše i komentuje, ale bez hľadania ich príčin by sme okolo nich nemali prechádzať nevšímavo. Jednou z mnohých, ktoré znepokojujú ľudí aj vďaka výsledkom kontrolných orgánov štátu, občas objasnených korupčných príbehov rôznej podoby sú dôvody korupcie hlavne možnosti, ktoré dovoľuje skryte právny poriadok. Existujú síce vágne reči o snahe proti korupcii zasahovať a bez výnimky zo všetkých politických strán pred voľbami ale aj po nich. Nasledovné i povolebné úkony vo forme zákonných opatrení sú skutočne náznakom, že v tejto disciplíne prijímané opatrenia budú viesť k úspechu a prinesú efekt Nestáva sa to a tak príslušné zákonné opatrenia sa musia novelizovať, pretože efekt sa nedostavil. Nemohol.

Jednou, ale nie jedinou podmienkou existencie úspešnej korupcie je voľná tvorba ceny, definovaná ako pozitívum doby, ktorú žijeme a je založená na konkurencii a všemocnej sile trhu, čo je živený mýtus modernej doby. Ale je ťažko tejto podmienke z nej vyplývajúcej cenotvorby porozumieť, keď do súťaže zabezpečenia potrieb celospoločenského významu, alebo aj nákup zariadenia nad istý finančný limit, sa uchádzači v svojich návrhoch rozchádzajú v nezanedbateľných miliónoch €. Pritom ceny niektorých základných položiek (energií) a odvodov a daní sú známe a konečná suma je definovaná ako konečná, no podliehajúca mnohých dodatkov. Bolo by iste zaujímavé sa pýtať, ale bez povinnosti uchádzača o kontrakt odpovedať, ako to dosiahol, pretože všetko je kryté obchodným tajomstvom zo zákona. To by sme sa museli hlbšie ponoriť až k základom kapitalizmu, kedy sa hodnota stotožňuje s cenou a cena je stanovená pomerom medzi ponukou a dopytom.

Môžeme to ilustrovať jednoducho (s prepáčením) na obyčajnom klobúku. Ten bude mať stále rovnakú úžitkovú hodnotu, no jeho cena jednoducho vzrastie, keď bude existovať dôkaz, že na svojej hlave ho nosil nejaký významný človek, osobnosť, alebo dokonca celebrita. Podobne rôzne služby, alebo čokoľvek iné ak sa k ich základným parametrom priradí niečo mimoriadne, reklamou zvýraznené, čo má vplyv na zvýšenie ceny.

Ale prečo by na existenciu tohto základného princípu malo byť založené spoločenské bohatstvo, ktorého výška sa nedosahuje prácou a jej výsledkami, ale špekuláciou, fiktívnou cenou výrazne odklonenou od reálnej hodnoty?

Aktuálne a práve teraz, keď sa uvádzajú počty a a hodnota majetkov miliardárov medzi nimi už aj slovenských(!) je možné sa pýtať, ako je možné, že korupcia prekvitá len, alebo najviac a dlhodobo v postsocialistických krajinách. Je to iste len preto, že v našej dobe, po uskutočnenej privatizácii a rozkradnutí štátneho majetku ešte len postupne dochádza k dedičskému rozvrstveniu pôvodne rovnostárskej spoločnosti, tu my vyvolení a tam tí ostatní, menej schopní alebo leniví, čo dlho počas privatizácie spali a verili v porevolučnú spravodlivosť Teda deje sa to, čo v pravom kapitalizme sa tvorilo už dávnejšie a u nás nebude môcť v budúcich 50 rokoch skončiť, čo dosvedčujú uverejnené čísla.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé účasť nízk

'Žlté vesty' idú kandidovať do Európskeho parlamentu

23.01.2019 23:23

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov.

USA únia stav prejav výročný Kongres Trump oznámenie

Shutdown trvá už 33 dní: Trumpov prejav v Kongrese len ak bude funkčná vláda

23.01.2019 22:52

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odložila prejav prezidenta o stave únie.

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782652x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy