Založ si blog

V globále sme v poriadku

 

Tým neskôr narodeným len toľko, že pojem globál sa v reči politikov vyskytoval vždy, keď bolo potrebné ospravedlniť niečo negatívne. A teraz ide o niečo podobné, ale pozitívne, veď ide o globál.

Uverejnené výsledky parlamentných volieb v údajoch SŠÚ podľa krajov, okresov i jednotlivých miest a dedín v číselnej podobe je možné posúdiť aj z hľadiska ich výpovednej podoby, kvalitatívne, čo sledujú nasledovné riadky.

Pohľad na víťazov volieb v jednotlivých územných jednotkách je trochu iný, ako suma celoštátnych výsledkov, no jeho detaily svedčia skôr o kvalite. Preto bolo potrebné rozčleniť víťazov podľa iných parametrov. Prevaha prvých miest strany SMER-SD bola v 70 okresoch štátu., SaS získala prevahu v siedmych, v piatich bratislavských v jednom košickom mestskom okrese a v Senci. Prekvapuje ale víťazstvo SaS v obci Príkrá v okrese Snina. Niečo za tým prekvapivého iste je. Dva okresy majú prevahu s maďarským obyvateľstvom (Dunajská Streda a Komárno). A preto sú na prvých miestach maďarské strany. Iné vypukliny už nie sú.

Ak nebudeme deliť našich maďarských spoluobčanov podľa sympatií k niektorej z ich strán, potom si zapíšeme, že v 460 obciach južného a východného Slovenska získali prvú pozíciu, načo musí brať zreteľ Bugár Béla pri rokovaniach o zostavení takej vlády, kde by mala účasť aj SNS.

Prvenstvo ďalších strán, ktoré sa uchádzali o priazeň voličov sú podľa podrobnejšieho členenia v mestách a obciach nasledovné:

– SaS v 55 mestách ale aj v jednej obci!

– OĽaNO v 18 mestách, ĽSNS v 10, KDH v 16, SNS v 8 a dokonca SDKÚ v 1meste.

 

Za to by sa mal dožívajúci predseda Frešo ísť poďakovať do Pavloviec v okrese Rimavská Sobota.

Toľko jednoduché sčítanie. Iný, kvalitatívny pohľad poskytne to, čo sa skrýva za číslami. Trocha logiky a úvah nezaškodí.

 

  1. Podľa počtu voličov, ktorí volili na voličské preukazy v obciach okolo Liptovského Mikuláša v dňoch MS v slalome žien vzniká obraz o tom, kto si dovolil do Jasnej v sobotu vycestovať. Že to boli občania hlavne z Bratislavy finančne nadpriemerne zabezpečení, ale vnímaví aj na športové zážitky. Skrátka mohli si to dovoliť a nezabudli aj na správnu voľbu.
  2. Iným, podobným zistením môže byť aj miestopis a poloha rekreačných obydlí kapitálotvornej vrstvy národa v okolí Brezna na južnej strane Nízkych Tatier, pretože aj tam boli voliči SaS nad očakávanie a prví.
  3. Vyrovnané sú voličské preferencie SMERu-SD v okresoch krajov Trenčín, Žilina, menej B. Bystrica. Ostatné so zmiešaným etnikom sú bez pochýb slabšie, alebo pestrejšie. Čistý je ale aj okres Bardejov, bez prímesí.
  4. V niektorých okresoch okolo Prešova badať obavy z rómskeho etnika a preto sa tam vyskytuje najviac sympatizantov s hnutím I.Matoviča a OľaNO a M.Kotlebu ĽSNS, ktoré majú a ponúkajú vlastné riešenia. A národ uveril. Len aby sa dočkal.
  5. Zaujímavým z hľadiska formy je možné to,. že silné hlasy maďarských spoluobčanov zneli z obcí, ktoré boli po vojne poslovenčované menami našich národovcov. Len niekoľko z nich má prevahu slovenského etnika v dôsledku, že v nich boli usídlení Slováci z Oravy a Kysúc. Inde splynuli s pôvodným maďarským obyvateľstvom.
  6. Vplyv katolíckej cirkvi na miestnych voličov sa prejavil v obciach okolo Spišskej Novej Vsi, ale aj v okolí Dolného Kubína a Námestova. Iste si toho všimnú orgány KBS aj napriek tomu, že KDH z hry o poslanecké mandáty skončili pod 5%. Síce tesne, ale čísla nepustia.
  7. Prvenstvo SNS sa prejavilo v tých obciach, ktoré ležia na rozhraní, alebo sú v obkolesení iného etnika, ako slovenského. Ináč sa nedá vysvetliť, že sa tak stalo v okresoch Revúca i Snina
  8. Stranu SaS volili aj v dedinách v okolí Bratislavy a tak môžeme vedieť, kde sa uchýlili dobre situovaní mešťania a teraz žiadajú, aby k ich penziónom viedli asfaltové cesty, deti mali školu a ani malý obchod nablízku by nebol zlý.

 

Toto leporelo niektorých dôsledkov volieb do NR patrí sa ukončiť slovami, možno vlastnými myšlienkami herca M. Kňažka, ktoré mu ochotne uverejnili v predvolebných novinách hnutia OĽaNO, keď povedal: “Vláda jednej strany je to najhoršie, čo sa nám mohlo prihodiť“. Teraz budeme mať vládu podľa jeho chuti zloženú z piatich strán a s tichou podporou šiestej. Takže stane sa to najlepšie, čo nás v novodobých dejinách mohlo stretnúť, ako reverz jeho pôvodnej myšlienky a čo nám budú iste závidieť v okolitých štátoch. Môžu byť k tomu organizované odborné semináre, prednášky i exkurzie Všetko za peniaze a keď treba, aby sa huncúti vo vláde a parlamente kontrolovali a navonok pôsobili, ako jeden hlas. Občania volili predsa slobodne a demokraticky. Ale či aj tajne to sa ešte nevie, pretože ako sa mohli novinári dozvedieť kto volil ĽSNS, dokonca aj vo vekovej štruktúre a podľa vzdelania?

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé účasť nízk

'Žlté vesty' idú kandidovať do Európskeho parlamentu

23.01.2019 23:23

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov.

USA únia stav prejav výročný Kongres Trump oznámenie

Shutdown trvá už 33 dní: Trumpov prejav v Kongrese len ak bude funkčná vláda

23.01.2019 22:52

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odložila prejav prezidenta o stave únie.

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782627x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy