Založ si blog

Bude to naše šťastie, naša spása.

          Problematika dlhodobej závislosti na kontrahovaných dodávkach ruského zemného plynu cez Ukrajinu i s jeho tranzitom začala byť v centre pozornosti oficiálnych orgánov štátu i dôležitých osôb až vtedy, keď začala eskalácia snáh Ukrajincov za pomoci cudzích expertov na povstania vymaniť sa zo závislosti na ekonomických vzťahoch s Ruskom. Dodnes len málo ľudí, najmä tých vysoko postavených a primerane platených si ešte pamätá, že Gazprom, ruský monopolný exportér plynu do Európy, prerušil dodávky plynu vtedy, keď ukrajinský dlh za plyn dosiahol čiastku 3 mld.USD. Potom nastalo obdobie vyjednávania, kedy Gazprom súhlasil s obnovením dodávok, no ku každým 1000 m3 si v novej a predplatenej dodávke pripočítal aj 100 US dol, ako časť splátky. Bolo to niečo proti obchodným pravidlám, ktoré platia všade vo svete? Dlhy treba predsa splácať.

Vtedy začali kričať predstavitelia Neftegazpromu, že takú cenu (480 US dol) akceptovať nemôžu a nechcú, aj keď k výkrikom patrili skôr slová, ako dlh splatia. Vláda A. Jaceňuka sa preto obrátila so žiadosťou o dodávky plynu pre potreby Ukrajiny reverzným tokom z Nemecka, Česka a Poľska. I naši prispeli troškou, keď v rekordne krátkej dobe prepojili potrubné trasy plynu v preberacej stanici vo Veľkých Kapušanoch a začali tlačiť plyn opačným smerom. Pomohli sme i preto, že zima nebola zvlášť krutá. Stále odbery plynu do vyspelých štátov EÚ boli i sú saturované plynovodom Nordstream a budú rozšírené o druhú jeho vetvu po dne Baltského mora do Nemecka. A tak sme ostali v tomto probléme, najmä v tom, ako eliminovať zastavenie toku plynu cez Ukrajinu sami. Hlavne preto, že náhradné riešenie nemáme, okrem vízie, že všetko dobre dopadne, keď budeme mať plyn z USA. Ale je tu i poplatok prepravcu plynu Eurostreamu vo výške 400 mil € ročne za prepravu plynu do Európy ako príspevok do štátneho rozpočtu. O tom sa tiež prestalo hovoriť.

Len preto sa mohli záujemcovia o riešenie situácie niečo dočítať v posledných dňoch a hlavne o tom, ako mieni na stav reagovať EK a kompetentný – podpredseda M.Šefčovič. Nádej, ako vždy sa vkladá do dodávok prebytku bridlicového plynu z USA v kvapalnej podobe v skratke LPG a k tomu nové tankery a terminály pre uskladnenie 100 tisíc ton niekde na pobreží Baltu, či Jadranu. Aby následne kvapalný plyn bol uvedený do plynného skupenstva a dopravený do národnej rozvodnej siete plynovodov v smere sever – ju z poľského Świnoujście na Slovensko, možno Maďarsko v najbližších rokoch 2018 – 2019 treba tú sieť vybudovať.

V tej súvislosti sa očakáva aj rapídny pokles ceny plynu, čo demonštrujú rôzni autori v zaujímavých článkoch údajmi o spotových cenách. Sú to, ako hovorí ekonomický slovník ceny okamžité a sú spojené s presne definovaným miestom odberu. Podobne, ako cena tulipánov v Rotterdame nie je podobná tej, ktorú zaplatíte v kvetinárstve u nás. Takže k spotovej cene plynu, ktorá je premenlivá a ako príklad uvedený v jednom z článkov, že činí 13 €/MWh, odpovedá po prepočte 124 €/1000 m3 treba ešte pripočítať dopravné náklady a rôzne i vymyslené poplatky. Iný zdroj a tiež objektívny píše o spotových cenách amerického plynu pre Európu v minulom roku a niektorom z jeho mesiacov o 26,4 €/MWh, alebo ináč 251 €/1000 m3. Pritom rovnaký plyn v rovnakom čase pre Japonsko, Kóreu, či Španielsko bol trojnásobkom tejto ceny. Tak si vyberte.

Nič lepšie, ako kontrahované dodávky na isté obdobie za ceny podliehajúce možným a obojstranne nepredvídaným vplyvom, je to najbezpečnejšie riešenie. Nie spoty, ale existujúce plynovody, prípadne ich výmena za nové.

Americká pomoc v tejto situácii, dobe a v tejto komodite má na zreteli hlavne americké záujmy a ako hovoria milovníci cudzích slov, svoj biznis, ktorý mal príslušnú politicko-strategickú predprípravu. Jednou z jej prvkov (okrem mnohých iných) po opakovaných pracovných návštevách kongresmana v.v. Johna McCaina, či dosluhujúceho viceprezidenta J.Bidena v Kyjeve musia byť reformy ekonomickej základne Ukrajiny. Až po nich, teda po výpredaji majetku môžu prísť prisľúbené pôžičky možno aj na nákup plynu z USA. Ale o tom, potom Naša budúcnosť bez ruského plynu bude zabezpečená a plynovod z východu na západ zbytočný.

 

Toľko slov k dnešnému rozjímaniu, Slováci.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Rajecké Teplice Kunerad Zámok Požiar

Zámok v Kunerade zasiahol rozsiahly požiar

20.10.2018 13:52

Na likvidáciu požiaru nasadili tri profesionálne jednotky a tri dobrovoľné hasičské zbory.

Ekonomika, graf, peniaze, kalkulačka

Iba pätina firiem chce využiť zvýhodnené vyplácanie 13. a 14. platov

20.10.2018 12:49

O vyplácanie zvýhodnených 13. a 14. platov v praxi nie je medzi firmami veľký záujem. Buď si to nemôžu dovoliť, alebo majú problém splniť podmienky zákona.

lykožrút

Vlastníci lesov nesúhlasia s ochranármi, že lykožrút sa málo šíri z rezervácií

20.10.2018 12:41

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska tvrdí, že premnoženie lykožrúta spôsobila aj bezzásahovosť chránených území v 5. stupni.

SR Bratislava doprava 2. etapa električka trať Petržalka TK B

Magistrát odmieta tvrdenia o diskriminácii navrhovaných zliav v MHD

20.10.2018 12:17

Viaceré organizácie označili navrhované zmeny v bratislavskej verejnej doprave za nesystémové s diskriminačným charakterom.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 768148x
Priemerná čítanosť článkov: 2016x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy