Založ si blog

Dá sa vôbec držať spolu?

 

V pravidelnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12 išlo o to, ako napomôcť hladným dolinám, aby sa tam mali ľudia tiež lepšie a mali prácu. V jednu chvíľu sa jeden diskutér nejako prebral a sám pre seba si položil otázku, ako je možné, že na Slovensku, ktoré je svojim počtom obyvateľov menšie, ako niektoré z veľkých miest Európy, sú také veľké regionálne rozdiely. Nemal mu kto odpovedať i keď musí vedieť, alebo vie, že je to dôsledok upevňujúceho sa spoločenského systému – kapitalizmu u nás.

Predsa kapitál (obrazne) ide tam, kde má lepšie podmienky pre svoj rast a tým sú okrem rôznych úľav v daňovom systéme a možné triky, aj územné podmienky, rovný terén pre budovanie prevádzok, blízkosť alebo náväznosť na diaľničnú sieť a primerane vzdelaní ľudia A tým sa dajú vysvetliť naše špecifické podmienky a dôvody veľkých regionálnych rozdielov. Veď ako ináč by bolo možné, že oblasť Bratislavy prekračuje 1,5 násobne priemer životnej úrovne v ÉU a hladové doliny juhovýchodnej časti Slovenska dosahujú len polovicu teda 0,5 Takýto rozdiel len v rámci Slovenska je ale zákonitý, dlhodobo a cielene vytváraný pre každého, kto si zmyslel niečo na Slovensku vybudovať pre svoje ciele.

Otázku podobného charakteru, alebo vzniklú práve na základe uvedenej diskusie na STV si položil A.Marenčin v názore (8.februára) pod názvom: “Nedržíme spolu“ keď píše a uvažuje o tom, prečo nedržíme spolu. Veď prečo by sme aj držali, keď poprevratové delenie štátneho majetku, ktoré splodilo kapitálotvornú časť spoločnosti, bolo rozhodujúcou udalosťou v novodobých dejinách Slovenska, určite viac ako SNP. A stalo sa základom nášho rozvrstvenia a zrušilo rovnostárstvo. Došlo k prejavom schopnosti mnohých, z ktorých by dnes už mnohí patrili do pozornosti orgánov trestného stíhania a súdov. Ale to sa nedá a hlavne nesmie. I preto, že zahraničné firmy podnikajúce a tvoriace svoj zisk na Slovensku platia svoje poplatky voči štátu tam, kde sú registrované a registrované môžu byť hocikde vo svete. Došlo predsa aj k tomu, čo mnohí odborníci i sociológovia pokladali za predel v histórii Slovenska. Ak sme nemali kráľov, ani šľachtu, pokladali sme sa, vedení odborníkmi za menejcenných a ako národ za menej vyspelý.

V relácii STV, kde minister Kažimír predstavoval program pozitívnej diskriminácie práve pre regióny zvané svojim potenciálom za hladové, ktorý liberálom neznie veľmi lahodne. Teraz, v rámci besedy súhlasili s ním obaja diskutéri (Švejna i Kollár), obaja vpravo od stredu. Ale čo budú hovoriť po voľbách, sa uvidí.. Práve preto, že všetky strany v predvolebných sľuboch pokladajú daňové úľavy za dôležitý prvok pre zlepšenie podnikateľského prostredia práve tam a čo spôsobí určite citeľné vytváranie pracovných príležitostí. Ale vytvárať nové pracovné príležitosti tam bude mimoriadne ťažké práve pre nedostatok infraštruktúry. Zatiaľ čo sa pripravuje ďalší obchvat Bratislavy, tu nie je ani základná cestná sieť v primeranej kvalite a parametroch. Až bude, potom prídu investori na obhliadku aj pohostenie domácimi. špecialitami. Takí sme my Slováci, zo zapadákova.

Dôsledky poprevratových a zásadných zmien na regióny, ktoré trpia dlhodobou nezamestnanosťou a vysťahovalectvom sú už nezvratné, pretože boli účelovo likvidované aj tie, ktoré existovali ešte z dôb Uhorska a práve táto časť bola naviac jeho industriálnou časťou krajiny. V Tisovci, Hnúšti, Poltári, Rimavskej Sobote, Jelšave, ale aj bližšie k Lučencu. V dobách bývalého socializmu tamojší občania s nižším vzdelaním a hlavne ženy nachádzali prácu na miestnych JRD (Jednotné roľnícke družstvo) v živočíšnej, či rastlinnej výrobe v každej dedine a mimo sezóny aj v pridružených výrobách a remeslách. To bola istota pre chudobných ľudí, ktorí mali možnosť chovať si z naturálií hydinu i ošípané. Dnes sú už nepotrební pre veľkoprodukciu nájomcov, či majiteľov poľnohospodárskej pôdy v ich okolí s pestovaním repky, či kukurice, zemiaky nie, to je riziková plodina vhodná pre hladné krky. Teda s tým, čo vynáša, alebo čo žiada trh.

Nedávno novinové titulky zvýrazňovali, že mlieko mliekárenské spoločnosti vykupujú za ceny nižšie, ako sú výrobné náklady prvovýrobcov., čo vedie k likvidácii chovov dojníc. Stačí ale zastať pre pultom s mliečnymi výrobkami, aby človek videl, čo všetko sa dá z mlieka vyrobiť, no všetko, čo vidí je z cudziny, aj keď s označením „Made in EU“.

Je stará skúsenosť, že ľudia, občania majú k sebe bližšie len v dramatických momentoch svojho života. Požiare, povodne, nehody, prípadne zemetrasenie, či nápad kobyliek sú práve také prípady. Nie tak v čase, keď sa časť ľudí má veľmi dobre a solidaritu prejavujú zbierkami, či charitou s primeranou publicitu. Preto volať po súdržnosti bohatých s chudobnými alebo i naopak chudobných s bohatými je ilúziou, pretože, čo môžu poskytnúť chudobní bohatým? Len svoju pracovnú silu

 

Ten symbol STV používam úmyselne preto, že RTVS nepovie, či to bolo v rozhlase, alebo v TV.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé účasť nízk

'Žlté vesty' idú kandidovať do Európskeho parlamentu

23.01.2019 23:23

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov.

USA únia stav prejav výročný Kongres Trump oznámenie

Shutdown trvá už 33 dní: Trumpov prejav v Kongrese len ak bude funkčná vláda

23.01.2019 22:52

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odložila prejav prezidenta o stave únie.

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782633x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy