Založ si blog

Aké to mocnosti, keď narazili?

 

K plánom na vybudovanie plynovodu po dne Baltického mora sa trefne vyjadril predseda vlády R. Fico, keď povedal, že je jedno, či sa slony milujú, alebo bojujú, vždy trpí tráva, teda tí, čo aktivity silných nezavinili.

Už od prvopočiatku ekonomických sankcií voči Rusku bolo isté, že to nebude jednostranný akt a bez protiopatrení ruskej strany. Občas sa ale na povzbudenie názoru, že to je správne, objavia v médiách správy, ako klesá HDP Ruskej federácie a ako stúpajú ceny v obchodoch a rôzne iné Preto snaha Ruska konať a zmierňovať dôsledky embarga sú rôzne opatrenia z ich strany. Teraz je na stole dohoda európskych dodávateľov plynu na čele s Gazprom o vybudovanie ďalšej trasy plynovodu a tak obísť Ukrajinu od tranzitu plynu do Európy. Pritom medzi správy prenikajú aj informácie, že Ukrajina prestala platiť už aj predplatné zálohy na dodanie plynu, teda že je nespoľahlivý obchodný partner. Že sa to dotkne aj našich tradičných príjmov z tranzitu vo výške cca od 400 do 700 mil. € do štátneho rozpočtu mohlo byť známe našim analytikom i politikom od prvopočiatku sankcií.

Ak teraz Nemci ticho podporujú realizáciu plynovodu priamo do Nemecka je samozrejmé a označujú to za podnikateľky zámer súkromných partnerov, naviac dostatočne silných, aby presvedčili aj Brusel. Čo je na tom iné, ako v iných aktivitách A určite si účastníci projektu vypočítali, či taký projekt im prinesie profit, ináč by nespolupracovali.

Prezident EÚ D. Tusk je prirodzene na strane Ukrajiny a odporcom ďalšej trasy plynovodu, pretože jej záujem o členstvo v Únii. je prvoradý. No vyhlásenie, že dlh Ukrajiny predložia Rusi k Medzinárodnému súdu v Haagu, snahu o jej vstup hodne komplikuje. Je však možnosť, že dlh vyrovnajú európske banky s garanciou ECB, keď tak odmietli vykonať U. S. A. na dávnejšiu žiadosť Ruska.

Nová trasa plynovodu severným smerom sa bude dotýkať najviac nás, hoci na predchádzajúci môj blog na rovnakú tému jedným z jeho čitateľom bol som označený za neznalého jedinca s tým, že plynovod cez naše územie je už dávno po životnosti, kompresné stanice po celej jeho dĺžke opotrebované fyzicky a tak si nezasluhuje väčšiu odbornú pozornosť. Ale takto by sme mohli hovoriť o bývalých pamätníkoch nášho spojenectva s bývalým ZSSR. Veď bývalé VSŽ, dnes USS v Košiciach, tepelná elektráreň vo Vojanoch i ŠRT, ktoré mali podporovať rozvoj východu Slovenska sú tiež už zbytočné. Kto by ich dnes postavil na báze ruského čierneho uhlia i krivorožskej rudy? A tam, kde nie je infraštruktúra, diaľnice a nízka vzdelanostná úroveň obyvateľstva straší to vládnych činiteľov? Z dnešných majiteľov Slovenska určite nik by do nich nevkladal svoje peniaze a povesť.

Poliaci sú z dôsledkov trasy plynovodu po morskom dne na tom lepšie. Už robia prípravy na stáčanie skvapalneného plynu z obrovských tankerov, ktoré sú už pripravené na cestu z USA. Prisľúbené sú na január. Ale aj tak severná trasa bude lepšie riešiť potreby západných spojencov. Južná trasa, ktorá sa v istých dobách zdala výhodnejšia skončila pre napäté vzťahy Rusko – Turecko už definitívne a nadlho. Znamenala však, že za istých okolností mohla slúžiť pre tranzit plynu v celej dĺžke vybudovaného plynovodu od Veľkých Kapušian na západ. Politikom sa ale nepáči, že severná trasa bude saturovaná len ruským plynom a preto Európa bude tak závislá z 80% na dodávkach Gazpromu, čo je proti princípom väčšej palety dodávateľov a konkurencii.

Každý deň prináša nové fakty, no základný problém priblížiť NATO k Rusku je trvalý, dominantný a strategický cieľ Spojencov. Tie ostatné javy a problémy vyplývajú z neho. V tom okrajovom, ktorý sa dotýka ale aj nás, je zastavenie tranzitu cez Slovensko. Nič sa nestane, ak v záujme vyšších humanitných cieľov EÚ bude nám poskytovať ročne primeranú apanáž na vykrývanie strát za neuskutočnenú prepravu. a môže sa nazývať ľubovoľne. I to je riešenie.

 

Šťastné a hlavne veselé dni nového roku!

 

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Sarkozyho víťazstvo odštartovalo nepokoje

Bratislavskí hasiči zasahovali pri požiari štyroch áut

22.05.2018 08:08

Jedenásť hasičov zasahovalo na Martinengovej ulici.

Andranik Migranjan

Profesor medzinárodných vzťahov Migranjan: Arménom by dnes sotva kto pomohol

22.05.2018 08:00

Arménsky premiér Pašinjan je známy protiruskými a prozápadnými postojmi, povedal Andranik Migranjan, profesor Moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov.

KĽDR, raketa, Japonsko

Do KĽDR na zatvorenie jadrovej strelnice prišli zahraniční novinári

22.05.2018 07:58

Testovacie stredisko by tak malo byť uzavreté ešte pred schôdzkou severokórejského vodcu Kim Čong-una s prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Euro, peniaze, graf

Po zdravotných aj sociálne odvody. Zúčtovať by sa mali prvýkrát v roku 2022

22.05.2018 07:47

Sociálna poisťovňa bude zúčtovávať sociálne odvody, pričom prvýkrát by sa tak malo stať v roku 2022 za rok 2021.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 687901x
Priemerná čítanosť článkov: 1806x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy