Založ si blog

To nebola konferencia len o prípustných limitoch teploty Zeme.

Konferencia o reálnej hrozbe z dôsledkov otepľovania a nutnosti znížiť emisie skleníkových plynov skončila. Jej závery a záverečný viacstránkový dokument dávajú nádej že ľudstvo, najmä jej najbohatšia časť, sa bude ním v budúcich rokoch kontrolovane riadiť. Nádej o tom vyjadrili jej účastníci a známe politické osobnosti sveta. Smutné je ale to, že sa tak stalo síce po každej z doterajších konferencii no všetko ostalo pri starom vykorisťovaní planéty Zem Len na úrovni predsavzatí tých zodpovedných a oprávnených obáv nás všetkých z rastu emisií.

Ani táto konferencia okrem definovania limitov rastu teploty Zeme nemohla dosiahnuť viac, ako nutnú potrebu spomalenie jej rastu. Všetci vzali na vedomie príčiny zhoršujúceho sa stavu i s dôsledkami z rastu hladín morí v oblasti ostrovov s plytkými brehmi v Tichom oceáne. Len či budú producenti emisií schopní nahradiť svoju spotrebu fosílnych palív za iné zdroje palív, tepla i svetla? Práve v tom je neurčitosť zadania prijatých dokumentov a tým i možnosť ako z nich vykľučkovať.

Predsa príkladne definovať nové možnosti využívania slnečnej energie, alebo energie vetra je známe, ale vo všeobecnosti sú ťažko použiteľné. Skôr je to dôkaz, že existujú. do počtu možnosť, ak sa to sa ešte nevie.

Pretože časť svojho aktívneho života som sa zaoberal podobnými témami, aké sú dnes prostredníctvom čiastkových názorov vynášané, ako rozhodujúce, dovoľujem si na niečo spomenúť. Predovšetkým na to, že ropa, zemný plyn sú dôležité suroviny, bez ktorých by neboli dusíkaté hnojivá, výbušniny, palivá pre všetky druhy dopravy, výrobu vlákien a plastov, tepelné izolácie i lepidlá a iné.

Zánik ťažby fosílnych palív, uhlia, ropy i plynu a ich využívanie v súčasnosti nemôže nastať, pretože nemajú ekvivalentnú náhradu v technologických procesoch a vo výrobe elektrickej energie. A tak to bude i budúcich mnohých rokoch. Čo s tým? Ako tento axióm života na Zemi budeme riešiť z hľadiska dôsledkov a produkcie skleníkových plynov ako príčiny otepľovania? Relevantné náhrady majúce univerzálnu platnosť zatiaľ neexistujú. Slnečné panely sú náročné na plochy a budú vhodné vždy len pre oblasti s nevyužiteľnými plochami a nevhodnými pre poľnohospodársku činnosť. Veterné tiež len pre prímorské krajiny s istým, no primeraným potenciálom vetra. Oba známe spôsoby majú naviac aj spoločnú vadu, že nie sú spôsobilé pre nepretržitú výrobu tepla, či elektrickej energie, ale sú možné v malom.

Zatiaľ v súvislosti tejto konferencie okrem čitateľsky najzaujímavejších tém – rast globálnej teploty Zeme a zníženia produkcie skleníkových plynov, neprenikli do verejnosti iné informácie, ktoré podmienili program a uvedené hlavné témy. Pojem globálna teplota a jej rast, či zmena, môžu mať iste exaktnú vypovedaciu hodnotu ale len vtedy, keď budú sledované na mnohých miestach Zeme súčasne a nepretržite. Podobne je to i s hodnotami obsahu CO2 v atmosfére, prípadne ako súvisí dlhodobá zmena koncentrácie oxidu uhličitého so zmenšovaním lesného porastu v tých častiach sveta, kde v dôsledku premeny lesov na iné účely tak dochádza. Ako zabrániť, aby „pľúca Zeme“ odchádzali do nenávratna?

Zdá sa a celkom reálne, že táto konferencia spolu s predchádzajúcimi by sa mohli nazývať aj konferenciami na podporu zmeny svetového spoločenského poriadku. Prečo? Aj preto, že táto konferencia vyjadrila stanoviská mnohých delegácií aj k prehlbovaniu technologickej nerovnosti a obáv z nej prameniacich dôsledkov.

Podľa súčasných možností a potrieb i očakávaní, zmeny chovania, nie len nás bezbranných občanov, budú to úlohy pre tvorcov nových technológií závislých finančne od majiteľov najbohatších a najväčších producentov exhalácií, ktorí dávajú prácu ľuďom a tak nie je možné čakať že sa niečo prevratné dosiahne v budúcich desaťročiach.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Trump

Trump ocenil diktátora KĽDR, že sa dokázal udržať pri moci

30.04.2017 21:51

Prezident USA povedal, že nevie, či je Kim Čong-un príčetný, očividne je to ale "lišiak", keď sa napriek svojmu mladému veku dokázal udržať pri moci.

Noční vlci, Slavín, Bratislava, vence, vojaci

Ruskí motorkári začali na Slovensku svoju jazdu

30.04.2017 21:31

Kontroverzný ruský motorkársky klub Noční vlci začal na Slovensku svoju motocyklovú jazdu položením vencov na miestach bojov Červenej armády proti fašistom.

Irán, rafinéria, Hasan Rúhání

Irán sa stal sebestačným v produkcii benzínu

30.04.2017 21:00

Iránsky prezident Hasan Rúhání oficiálne otvoril prevádzku rafinérie na juhu krajiny, vďaka ktorej sa Irán stáva sebestačným v produkcii benzínu.

Ukrajina, Kyjev

V Poľsku zadržali Rakúšana podozrivého zo spáchania vojnových zločinov v Donbase

30.04.2017 20:57

Poľskí pohraničníci zadržali 25-ročného Rakúšana podozrivého zo spáchania vojnových zločinov pri bojoch s proruskými separatistami na východnej Ukrajine.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 554031x
Priemerná čítanosť článkov: 1454x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy