Založ si blog

Nie je to prirovnávanie prismelé?

 

To, že Briti dodnes sa bránia prijať metrický systém mier a váh, že po komunikáciách jazdia vľavo, že dĺžky merajú v yardoch a inchoch, peniaze a hmotu v librách, je v súlade s ich históriou. Že Američania, (tí na severe kontinentu) merajú palivo v nádržiach svojich áut v galónoch, plochu svojich rančov a fariem v akroch a teplotu vo Fahrenheitovej stupnici, rýchlosť v míľach za jednotku času je tiež akceptovateľné. No ale prečo zvyklosti a tradície ostatných častí sveta, pokiaľ nie sú v súlade s ich videním a vnímaním naprávajú, alebo pokúšajú sa naprávať tak, aby im čo najviac vyhovovalo, alebo aspoň neprekážalo v nastoľovaní ich predstáv o demokracii a abstraktných ľudských právach v rovnakom ponímaní, ako ich merný systém.

Je predsa možné aj za posledných 25 rokov spoznávať rovnaký a opakovaný scenár príprav k realizácii známych prevratov s rôznymi okrasnými názvami, či prirovnaniami. Vytváranie a podpora vnútornej opozície a búrlivá eskalácia napätia vrcholiaca v istom momente, keď sa nedá zvládnuť diskusiou dochádza k použitiu sily. Vtedy prichádzajú na miesto stretu a odporu poradcovia a materiálna pomoc i s odborníkmi, ako sa má s materiálom zaobchodiť. Náprava v takých, alebo podobných krokoch, až po ozbrojenú pomoc a podpora reformných síl sa prejavila už v Iraku, Líbyi, Egypte, Jordánsku, v Afganistane, či aj na Ukrajine. a teraz v Sýrií. Za pozornosť v tomto zmysle stojí Bielorusko a vláda A. Lukašenka, či aj tam a kedy sa odvážia pomôcť.

Teraz, keď dôsledkom vnucovaných zmien režimov došlo k revolučnému exodu občanov z Iraku, Líbye, Somálska, Eritrey a Afganistanu do Európy, sme prekvapení i v obavách, ako sa tento neočakávaný dôsledok pomoci demokratickým premenám prejaví v najbližších mesiacoch. Až 98% exulantov má pre svoju strastiplnú cestu za šťastím hlavne do Nemecka a Švédska ekonomické dôvody. Preto už teraz treba hľadať formy ich návratu do pôvodnej ich vlasti a to bude ešte horšie, ako ich registrácia s odtlačkami prstov a dlaní a neskoršie ich naháňanie po celej Európe.

A keď sme začali s existenciou rôznych a zaužívaných nedekadických mier a práve v USA a vo Veľkej Británii, čo svet rešpektuje i my s vozidlami s volantom na pravej strane, mali by aj oni, hlavne USA rešpektovať, že ak v dotknutých štátoch historicky fungovali režimy pod vedením náboženských vodcov s kmeňovými územnými jednotkami, či monarchie, ktoré boli narušené riadenou dekolonizáciou krajín a vytvorením nových štátov, ktoré odpovedali len koloniálnej realite Dnešok odráža len to, čo bolo necitlivo deformované. Možno v úsilí rýchlo a efektívne nastolovať demokraciu s minimálnym počtom politických strán, ktoré sa budú striedať vo vládnutí každých päť rokov. A to je nereálne.

 

Nakoniec vysvetlivka pre budúcu ekonomickú prax predajcov:

 

1 yd = 3 ft = 26 inch= 0,9144 m.

1 galón = 3, 7853 l

t °C = 5/9 (t °F + 40) – 40

1 lb = 16 oz = 0,4356 kg

1 oz = 28,35 g

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782800x
Priemerná čítanosť článkov: 2055x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy