Založ si blog

Už to nie je extraordinary, už si zvykli

 

Stalo sa už tradíciou, že americký prezident po popravách nevinných spoluobčanov osloví verejnosť, aby prejavil ľútosť, ale aj odhodlanie zakázať vlastniť strelné zbrane dokonca ich nosenie na verejnosti osobami s narušenou psychikou. Už tak ustúpil od „total“, ale ako budú identifikovať osoby s narušenou psychikou?

Stalo sa tak i teraz, pred niekoľkými dňami, keď „psychicky narušené individum“ zastrelilo v mestečku Roseburg v štáte Oregon 9 mladých ľudí a 7 zranilo, údajne kresťanov, ktorí sa po jeho výzve sami prihlásili k viere povstaním z ľahu.

Pretože policajti zastrelili aj jeho, nebude sa vedieť, aký bol jeho skutočný motív a ako býva zvykom i v predchádzajúcich popravách, polícia sa vyjadrila len k technickej stránke ich zásahu, koľko minút trvalo, kým sa dostavili na miesto činu, do budovy školy a čo potom, keď spacifikovali útočníka.

Prezident B.Obama v svojom príhovore uviedol aj to, že pálenie sviečok a kladenie kvetín k miestam kde došlo k činu nemôže zabrániť opakovaniu streľby do ľudí len preto, že útočníkovi sa na nich niečo nepozdávalo, že mu boli nesympatickí, alebo boli mu niekedy ublížili slovom. Opakoval, že pomôcť by mohol len zákon, ktorý by obmedzil vlastnenie zbraní a ich nosenie na verejnosti, no tento zámer počas svojho pôsobenia vo funkcii sa mu nepodarilo presadiť a už ani nepodarí.

Predsa proti takému „neslýchanému“ obmedzovaniu práv občanov USA sú rozhodne predstavitelia strany republikánov v Kongrese, ktorý ovládajú svojou väčšinou. Nie je to prekvapujúce, pretože práve oni sú zástancami tradičných hodnôt, na ktorých stoja USA od prvopočiatku svojej existencie vybojovanej proti južanským otrokárom a ktoré sú v ich ponímaní posvätné pre existenciu rodiny, ochrany života, slobody a pravdy. A ako si chrániť vlastný život, ak nie zbraňou primeraného kalibru a na čom stojí ich história i súčasnosť.  Možno my, ľudia v Európe, hľadíme na opakované popravy nevinných ľudí v USA precitlivene v európskych a tiež tradičných humánnych rámcoch, ktorých koncentrovanou doktrínou je vyňatie trestu smrti z trestného poriadku a sadzieb. za trestný či v našich štátoch.

Zatiaľ tam tento trest platí, no bol v niektorých štátoch Únie pozastavený jeho výkon, alebo sa bol poľudštil. Namiesto elektrického kresla, môže si odsúdenej zvoliť smrť podaním injekcie v dvoch po sebe nasledujúcich aktoch odborníkov – katov. Preto sa netreba čudovať, že tento druh trestu platí a iste bude platiť ešte dlho. Preto pohľad Američanov a ich predstaviteľov na svet je determinovaný realitou vo vlastnej krajine i s tým obrazom že za roky od skončenia 2. svetovej vojny boli zapletené do všetkých konfliktov vo svete s rovnakou argumentáciou, že bojujú proti zlu a v mene demokracie pomáhajú všade, kde sa im niečo nepáči. Aj preto majú dlhodobý záujem zlepšovať demokraciu a jej prejavy v ríši zla. Zatiaľ len okolo tejto ríše.

Pretože obdiv k tomu, čo je z USA sa drží niekoľko našich aktívnych politikov, alebo umelcov, či literárne činných osôb, mali by sa prejaviť tým, že sa vyjadria a aký majú postoj k poprave nevinných a mladých ľudí, študentov, teraz v Roseburgu v štáte Oregon. Mlčia. Ale prečo, veď sloboda slova je zaručená Ústavou. SR a môžu tak priaznivo ovplyvniť verejnú mienku.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Mateusz Morawiecki

Musíme hájiť svoje národné záujmy, vyhlásil nový premiér

12.12.2017 22:31

Poľský diel podľa čerstvého premiéra výborne pasuje do európskeho puzzle, ale nesmie sa tam strkať zlým smerom alebo nasilu.

KĽDR, raketa, Kim Čong-un

Kimov režim pácha zločiny proti ľudskosti, zhodujú sa renomovaní právnici

12.12.2017 20:57

Správa právnikov je založená na výpovediach prebehlíkov a expertov.

Baník

Bane idú zatvoriť, Brusel nám to vynahradí

12.12.2017 20:00

Na Slovensku sa to týka hornej Nitry, kde sa fára hnedé uhlie a vyrába dotovaná elektrina.

putin

Putin je podľa Kremľa pravidelným čitateľom Trumpových tweetov

12.12.2017 19:14

Ruský prezident Twitter nepoužíva, k občanom sa priamo obracia zriedka. Využíva potom tradičné médiá, najmä televíziu.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 602598x
Priemerná čítanosť článkov: 1582x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy