Založ si blog

Lepšie sa to povedať nedá, o čo ide.

 

Aby sme sa pohli v úvahách o riešení vojenských a politických problémov v Sýrií a ponuky na „taktickú diskusiu“ zo strany USA s Ruskom, treba niektoré skutočnosti priklincovať ako princípy, na ktorých práve teraz stojí vzťah Ruska k legitímnej vláde B. Assada.

Je to nemennosť postoja k tejto krajine, ktorý sa utváral mnohé roky a priniesol pozitívne skutočnosti pre obe strany a k takým patrí nezasahovanie do vnútorných pomerov tejto krajiny a dovolený prístup Ruska k vodám Stredozemného mora, z pobrežia Sýrie. A že Rusko nemá potrebu meniť tamojšie poriadky svedčí i to, že napriek dlhodobej okupácii Golanských výšin zo strany Izraelu ostáva k tejto skutočnosti Rusko neaktívne, čo musí vyhovovať Izraelu, ktorý tieto výšiny pokladá za strategicky významné z hľadiska svojej bezpečnosti.

Je jasné, že za taktickou diskusiou o spoločnom postupe, teda o uvedení ruských jednotiek do boja proti „spoločnému nepriateľovi“, ktorým sa stal Islamský štát je snaha rozložiť zodpovednosť za stav, ktorý tam v snahe odstrániť prezidenta Assada, nastal. Ale na takom niečom sa predsa Rusi zúčastniť nemôžu. To si mali Američania uvedomiť v čase, keď začali vojensky podporovať opozíciu k povaleniu vlády B. Assada už od roku 2011 a keď v leteckej vojne ničili ich domy čo spôsobilo hromadný útek ľudí. Napred organizovane do Turecka, kde pre nich boli pripravené stanové tábory pre cca. 2 mil. ľudí. a dočasne. Tí na návrat do zničenej vlasti čakali vo viere, že Assad padne až ich prešla trpezlivosť a po štyroch rokoch čakania začali s hromadným útekom do civilizovanej časti Európy.

Tak, ako vznik islamského štátu v troch susediacich krajinách niekto materiálne podporoval a podporuje, tak si budú musieť podporné krajiny poradiť aj v nasledujúcich mesiacoch, alebo až do volieb nového prezidenta Sýrie. To však nie je nádejné, pretože doterajší vývoj v Iraku, v Líbyí, i v Egypte naznačili, že nie je možné splniť všetky požiadavky bojujúcich frakcií, ako potvrdzujú všetky zmeny v okolí. Že vždy sa istá časť občanov cíti poškodená. Preto dlhodobo prežívajú len tie, ktoré majú na čele prísnych vládcov, čo však vytvára potenciál k ďalším nepokojom.

V tejto súvislosti slová amerického politológa Thomasa E. Grahama uverejnené v časopise National Interes majú vysokú vypovedaciu hodnotu, keď uviedol, že USA si musia určiť priority, aby mali tak možnosť operatívne riešiť naliehavé a aktuálne problémy, ale bez toho, aby sa zriekli dlhodobých cieľov. A ktoré to sú, nie je ťažké odhadnúť. Pokiaľ by medzi ne nepatrilo totálne rozparcelovanie Ruska, budú to ďalšie ekonomické sankcie.

Niektorí experti alebo poradcovia, možno znalci histórie 2. svetovej vojny hovoria, že priama účasť Ruska na riešení problémov v Sýrii by bola podobná tej, keď USA ponúkli na návrh prezidenta F. D. Roosevelta už 30. oktobra 1941 pôžičku 1,0 mld. USD (Lend-Lease). Pre USA bol to i vtedy obchod a ako sa patrí hovoriť dnes – business, ktorý aplikujú vždy a všade, kde zasiahli vojensky.

Už bývalý prezident USA R. Reagan nazval Rusko (vtedy ešte ZSSR), že je to ríša zla a jeho nástupca, jeden z rodiny G. Busha, tiež republikán, nazval túto krajinu, že je nebezpečným protivníkom USA. Ale prečo? Predsa geopoliticky Rusko nikdy neohrozovalo americké záujmy v Južnej Amerike, či na celom kontinente od Ohňovej zemi až po Aljašku. No o trvalej prítomnosti amerických korpusov v Ázii a v Európe niet pochýb včítane zasahovania na severe Afriky. Sú všade, kde chránia svoje záujmy. Ale aj Rusko má svoje záujmy. Tak o čo ide?

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782824x
Priemerná čítanosť článkov: 2055x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy