Založ si blog

Kto sa cíti, nech sa chytí.

 

Dozvedáme sa, že úspešný český režisér Jan Hřebejk začína v spolupráci s RTVS nakrúcať podľa scenára P.Jarchovského film Učiteľka. Podľa toho, čo sme sa dozvedeli zo správ bude to príbeh z dôb socializmu s jeho negatívnymi metódami výučby žiakov a mentorovaním voči ich rodičom, no s ústretovosťou k nadriadeným z okresu i školskej správy. Nevieme, či to bude príbeh veselý, alebo taký, ako vždy, úsmevný, alebo krutý voči vtedajšiemu spoločenskému poriadku. No, čo už aj také bývajú, ako dosvedčuje doterajšia filmotéka a v nej seriály.

Za uplynulých 25 rokov nového spoločenského zriadenia u nás zatiaľ dostatok námetov pre stvárnenie súčasnosti a troškou s nadsádzky neexistuje. Aj preto sa autori utiekajú do vzdialenej minulosti. Iste sú v tom peniaze, ktoré producenti musia zháňať namáhavo a skôr ich nájdu pre dávnejšie príbehy, ako tie terajšie, aktuálne a veselšie. Veď dať dokopy 15 –20 mil. € nie je málo na nastavenie zrkadla nedávnych a prežitých rokov. Alebo boli by príbehy, tie zo súčasnosti tak živé, že by sa v nich našli tí, čo stáli na začiatku tejto súčasnosti a mohli by sa v postavách poznávať.

Je pravdou, že slovenská filmová tvorba nemá, až na málo historických príbehov, príklady úsmevných filmov, no vážnych až priveľa z dávnych dôb poddanstva a vojny. Aj preto slovenský divák (jeho časť) sa stále teší na české veselohry, prípadne dnešné komédie o dobe socializmu a tak ich tvorcovia J.Svěrák, J.Hřebejk, J.Menzel,či V.Chytilová sú garanti. dobrých filmov i v presile amerických sitcomov a braku a najdú si vždy cestu k nášmu divákovi.

Ak by ale dnešní štyridsiatnici, majstri pera a s PC klávesnicou hľadali inšpirácie pre scenáre filmov zo súčasnosti, aby nastavili zrkadlo i dnešnej dobe, ktorú žijeme, stačí zalistovať v dokumentoch o nej, no s istým rizikom, že niektorí aktéri dejov ešte žijú a žalovali by autora o náhradu nemajetkovej ujmy. Ale čo je bez rizika, najmä satira.

Mnohé prejavy v NR, myslené celkom vážne i s breptami rečníkov vhodne zasadené do istého širšieho rámca i s bitkou by stáli za zvečnenie pre budúcnosť. Alebo príbehy s pracovným názvom Zlatá Idka o tom, ako sa demokraticky delili funkcie a majetok štátu sympatizantom hnutia a ako sa politicky rozhodovalo o úveroch a o ich anulovaní. Ako sa vždy ráno na pracovnom stole istého činiteľa nachádzali sa najdôležitejšie a najkompromitujúcejšie správy dotýkajúce sa politických protivníkov a že tento informačný systém nemá ešte koniec. Ako sa vážne vysviacali kancelárie po neznabohoch a ako oneskorený príchod poslanca na rokovanie bol ospravedlnený vždy jeho účasťou na rannej omši, čo bol dôvod k posunu začiatku rokovanie NR. Ako poslanec NR mal a dodnes má recept, ako liečiť lesby a gayov z ich choroby, čo občas pripomína v istých situáciách svojho plodného života i teraz.

I plavba dole Váhom na pltiach po vzore našich starých otcov so zastávkami na odpočinok i osobné stretnutia s občanmi by mala prispieť k poznaniu, kto sme a kto boli naši predkovia, ako sa o to, no bezúspešne pokúšali naši politici v časoch deklarovania našej zvrchovanosti.

Silní sme vtedy, keď sa vieme zasmiať z vlastných chýb i hlúpostí a čo nám vždy chýbalo v histórii Možno preto všetko berieme vážne a tých, čo nám ubližujú a ktorí sa z nás vedia zasmiať zatracujeme. Hneď v tom hľadáme zlé úmysly.

Tak čo umelci v rokoch dospelosti? Budeme sa môcť tešiť na niečo vlastné a možno i s finančnou podporou ministra kultúry?

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Peniaze, dolár, jen, euro, libra

Svetová ekonomika sa vracia do normálu, tvrdí banka bánk

25.06.2017 22:47

Rast svetovej ekonomiky sa vracia do normálu, tvrdí banka BIS. Zároveň odporúča skončiť s nízkymi úrokmi a varuje pred snahami zvrátiť globalizáciu.

TURKEY-LGBT/PRIDE

Turecká polícia si tvrdo vynútila zákaz pochodu homosexuálov

25.06.2017 21:30

Pochody za práva LGBTI komunity sa konali vo viacerých európskych aj amerických mestách. V Istanbule polícia proti sprievodu, ktorý úrady zakázali, tvrdo zakročila.

Graf, lupa, čísla, peniaze, ekonomika, euro

Taliani zatvoria dve banky, môže ich to vyjsť až na 17 miliárd eur

25.06.2017 21:20

Taliansko prispeje na riadenú likvidáciu dvoch regionálnych bánk sumou 5,2 miliardy eur, ale celkové náklady môžu byť až 17 miliárd eur.

volkswagen, protest, štrajk,

Štrajk vo Volkswagene sa skončil, mzdy porastú o 14,2 %

25.06.2017 20:39, aktualizované: 20:50

Štrajk v slovenskom Volkswagene sa skončil. V pondelok o 6:00 sa výroba obnoví v plnej miere.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 562972x
Priemerná čítanosť článkov: 1478x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy