Založ si blog

Kto sa cíti, nech sa chytí.

 

Dozvedáme sa, že úspešný český režisér Jan Hřebejk začína v spolupráci s RTVS nakrúcať podľa scenára P.Jarchovského film Učiteľka. Podľa toho, čo sme sa dozvedeli zo správ bude to príbeh z dôb socializmu s jeho negatívnymi metódami výučby žiakov a mentorovaním voči ich rodičom, no s ústretovosťou k nadriadeným z okresu i školskej správy. Nevieme, či to bude príbeh veselý, alebo taký, ako vždy, úsmevný, alebo krutý voči vtedajšiemu spoločenskému poriadku. No, čo už aj také bývajú, ako dosvedčuje doterajšia filmotéka a v nej seriály.

Za uplynulých 25 rokov nového spoločenského zriadenia u nás zatiaľ dostatok námetov pre stvárnenie súčasnosti a troškou s nadsádzky neexistuje. Aj preto sa autori utiekajú do vzdialenej minulosti. Iste sú v tom peniaze, ktoré producenti musia zháňať namáhavo a skôr ich nájdu pre dávnejšie príbehy, ako tie terajšie, aktuálne a veselšie. Veď dať dokopy 15 –20 mil. € nie je málo na nastavenie zrkadla nedávnych a prežitých rokov. Alebo boli by príbehy, tie zo súčasnosti tak živé, že by sa v nich našli tí, čo stáli na začiatku tejto súčasnosti a mohli by sa v postavách poznávať.

Je pravdou, že slovenská filmová tvorba nemá, až na málo historických príbehov, príklady úsmevných filmov, no vážnych až priveľa z dávnych dôb poddanstva a vojny. Aj preto slovenský divák (jeho časť) sa stále teší na české veselohry, prípadne dnešné komédie o dobe socializmu a tak ich tvorcovia J.Svěrák, J.Hřebejk, J.Menzel,či V.Chytilová sú garanti. dobrých filmov i v presile amerických sitcomov a braku a najdú si vždy cestu k nášmu divákovi.

Ak by ale dnešní štyridsiatnici, majstri pera a s PC klávesnicou hľadali inšpirácie pre scenáre filmov zo súčasnosti, aby nastavili zrkadlo i dnešnej dobe, ktorú žijeme, stačí zalistovať v dokumentoch o nej, no s istým rizikom, že niektorí aktéri dejov ešte žijú a žalovali by autora o náhradu nemajetkovej ujmy. Ale čo je bez rizika, najmä satira.

Mnohé prejavy v NR, myslené celkom vážne i s breptami rečníkov vhodne zasadené do istého širšieho rámca i s bitkou by stáli za zvečnenie pre budúcnosť. Alebo príbehy s pracovným názvom Zlatá Idka o tom, ako sa demokraticky delili funkcie a majetok štátu sympatizantom hnutia a ako sa politicky rozhodovalo o úveroch a o ich anulovaní. Ako sa vždy ráno na pracovnom stole istého činiteľa nachádzali sa najdôležitejšie a najkompromitujúcejšie správy dotýkajúce sa politických protivníkov a že tento informačný systém nemá ešte koniec. Ako sa vážne vysviacali kancelárie po neznabohoch a ako oneskorený príchod poslanca na rokovanie bol ospravedlnený vždy jeho účasťou na rannej omši, čo bol dôvod k posunu začiatku rokovanie NR. Ako poslanec NR mal a dodnes má recept, ako liečiť lesby a gayov z ich choroby, čo občas pripomína v istých situáciách svojho plodného života i teraz.

I plavba dole Váhom na pltiach po vzore našich starých otcov so zastávkami na odpočinok i osobné stretnutia s občanmi by mala prispieť k poznaniu, kto sme a kto boli naši predkovia, ako sa o to, no bezúspešne pokúšali naši politici v časoch deklarovania našej zvrchovanosti.

Silní sme vtedy, keď sa vieme zasmiať z vlastných chýb i hlúpostí a čo nám vždy chýbalo v histórii Možno preto všetko berieme vážne a tých, čo nám ubližujú a ktorí sa z nás vedia zasmiať zatracujeme. Hneď v tom hľadáme zlé úmysly.

Tak čo umelci v rokoch dospelosti? Budeme sa môcť tešiť na niečo vlastné a možno i s finančnou podporou ministra kultúry?

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782770x
Priemerná čítanosť článkov: 2055x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy