Založ si blog

Udalosti treba chápať v súvislostiach

Aby človek správne prečítal, čo je napísané v našich novinách, musí vedieť viac, ako je napísané, ale priebežne každým dňom to dávať do hromady, keď sa už odhodlal denne kupovať mienkotvorné noviny.

Tak je to i s udalosťou, okolo zmeny charakteru bývalej budovy Domu spisovateľov na Laurinskej ulici v samotnom centre Bratislavy a neďaleko starého SND.

V minulých dobách spisovatelia lojálni k vtedajšiemu režimu aj bez toho aby ho boli priam v svojich dielach umelecky podporovali mali o seba primerane postarané i s tvorivými pobytmi v Budmericiach. Dnes ak, tak za svoje ale kdekoľvek v šírom svete.

Všetko bolo v réžii štátu i prevádzka Domu spisovateľov. Nastali však iné časy a mnohí umelci i spisovatelia zabudli, či zatajili, že v minulosti boli zaslúžilými i národnými umelcami, Skrátka už sa k svojej minulosti nepotrebujú vracať. Sú slobodní nezávislí od literárnych fondov, pretože prestali existovať a tak sa obracajú k sponzorom, aby podporili vydanie ich diela. To ale nebýva zadarmo! Najmä pre začínajúcich literátov.

Ak bývalý Zväz slovenských spisovateľov, ako výberová organizácia sa rozdelil na dve dobrovoľné samostatne existujúce spolky Spolok a Asociáciu organizácií spisovateľov rôznych žánrov, ponechal im štát iste zo srdca pre začiatok budovu a rozdelili sa napoly. Ale to by okrem vlastného talentu pre literárnu spisbu boli museli mať aj talent pre obchodovanie, či aspoň nejakého znalca na obchod, či podnikanie. Pre svoju prácu (podľa ankety Pravdy), potrebujú skromné podmienky, stôl, papier, klávesnicu PC a pokoj. To, čo predstavovala reprezentatívna budova Domu im už nechýba roky a preto začala chátrať a tak niektorí z nich s vplyvom na vlastnícke vzťahy napred ju prenajali, no Asociácia svoju polovicu neskôr predala. Kde sa stratili peniaze, vedia len oni pretože tak býva v trhovom hospodárstve. Ide predsa o činnosť diskrétnu, nepotrebujúcu denné svetlo.

Dôvod, pre ktorý je to všetko takto popísané spočíva ale v súčasnom stave, ktorý chcú tí zo Spolku zmeniť. A to zachrániť budovu a jej charakter.

Po tom, čo terajší spoluvlastník budovy ARTHUR DS s právom užívať celú budovu a ju spravovať s využitím suterénu pre prevádzku nočného klubu, alebo kasína (herne) predstavitelia Spolku požiadali Pamiatkový úrad o preradenie budovy do kategórie pamiatkovo chránených objektov. To je predsa žiadosť, ktorá priaznivo v prospech spisovateľov byť vybavená nemôže. Čo na budove sa má pamiatkovo chrániť? Ale pokus, ako odvrátiť jej využitie na takúto výnosnú činnosť je jediný, ktorý spisovateľom ostal. Budú sa k tomu radiť, ako ďalej, no peňazí na poradcov niet. ARTHUR DS ich drží v hrsti.

Ale to mali spisovatelia vedieť už vtedy, keď prestali mať záujmy o spolkovú činnosť, ktorú im organizovalo ministerstvo kultúry v minulosti.

Skôr, alebo ešte neskôr pochopia, že dôsledky zo zmeny spoločenského zriadenia sa dotkli aj ich, ako rodiny, aj keď si to v roku 1990 ešte nepripúšťali, keď manifestovali s inými skupinami umelcov za slobodu. Tu je jej pravá podoba. Môže každý, kto má peniaze.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

atóm, fyzika

Čínsku štátnu energetickú spoločnosť znepokojuje brexit

28.04.2017 19:43

Odchod Británie z Európskej únie vzbudzuje neistotu pri spolupráci Číny, Británie a Francúzska v oblasti jadrovej energie.

čierna hora, nato

Čierna Hora ratifikovala dokument o členstve v NATO

28.04.2017 19:43

Pred budovou v horskom mestečku Cetinje, kde poslanci zasadali, sa medzitým uskutočnil protest niekoľkých stoviek stúpencov opozície.

Záplavy, Záhorie, Pernek, cesta, voda, povodeň, povodne, záplava

Horský priechod Čertovica je neprejazdný

28.04.2017 19:31

Mnohé cesty v Žilinskom kraji sú pre nepriaznivé počasie a zosuvy pôdy neprejazdné.

ZSSK, vlak, železnice, IC,

IC vlakom pred sviatkami pridali vozne

28.04.2017 19:30

Železničná spoločnosť Slovensko v súvislosti so sviatkom 1. mája pridala vozne k rýchlikom InterCity.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 553668x
Priemerná čítanosť článkov: 1453x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy