Založ si blog

Je ľahšie riešiť dôsledky, ale vôbec nie príčiny.

 

Sú isté invázne rastliny, ktoré sa dajú vyhubiť len tak, že sa zničí ich koreňový systém. Nedá sa pochybovať, že o tomto princípe vykynoženia zla by nevedeli aj politici, ktorí s ním na rôznych úrovniach a situáciách zápasia. Nemajú však možnosť, alebo snahu, dostať sa na koreň.

Je ľahšie spočítať počty utečencov z jednotlivých krajín sveta podľa národnosti, pohlavia, veku i trasy ich úteku z domovských krajín, ako sa zaoberať príčinami ich odchodu.

Je ľahšie organizovať humanitárnu pomoc v utečeneckých táboroch stavaním ďalších veľkorozmerných stanov, pokúšať sa o núdzovú lekársku pomoc v obavách o prepuknutie epidémie z chorôb, ktoré potenciálne hrozia, ako sa zaoberať dôvodmi prečo utekajú.

Je ľahšie stavať ploty 4 m vysoké a kilometre dlhé, pripravovať políciu i vojsko na zásah proti prejavom nespokojnosti ľudí, ktorí už stratili všetko a živí ich len nádej, že sú krajiny, kde ich prichýlia a dajú im právo na život, ako sa čestne postaviť k príčinám, ktoré zavinili tento stav.

Pre toto všetko a naviac treba nám uvažovať aj o príčinách rastu terorizmu, rastu napätia v našom okolí s dôsledkami pre náš život. Alebo sú aj u nás ľudia, ktorí si myslia, že každá generácia musí mať svoju vojnu i spomienky na ňu, aby o nej mohli rozprávať svojim vnukom, pretože vojnové filmy ich už nezaujímajú, nie sú autentické. Radia ich k množstvu iných rovnako zaujímavých ako stredoveké vojny o hrady.

I také humanitárne, alebo demokraciu šíriace akcie, ako bolo bombardovanie Srbska, likvidácia neexistujúcich zbraní hromadného ničenia v Iraku i s ukážkovou popravou prezidenta S. Husejna, čo bolo zopakované i v Líbyi a streľbou do utekajúceho vodcu M. Kaddáfiho, vnucovanie demokracie v Afganistane dôvodia o tom o čo a komu ide. Aj preto povalenie režimu prezidenta Asada v Sýrii sa koná tak dlho a s veľkým počtom utečencov, že osloboditeľské misie USA po skúsenostiach v minulých rokoch mali byť pre ich krvavý charakter zabudnuté. Alebo stratili záujem, a nepokladajú po desaťročí vnášania demokratizačných prvkov do tamojších režimov už za zmysluplné.

Je ale niečo v tomto čase a u nás príznačné. Utečenci, ktorí postupne prenikajú aj k nám nemajú záujem o zotrvanie u nás so štatútom utečenca a dobu izolácie v utečeneckých centrách pokladajú len ako prechodnú, pretože chcú a budú putovať ďalej, do USA, Nemecka, či Švédska a pokiaľ bude ochota ich prijať. A to i v situácii, že hlavne USA sa k problémom utečencov do Európy chovajú zdržanlivo. O opaku, že sa tešia na vlnu nových ľudí, z ktorých vyrobia Američanov zatiaľ naše média i korešpondenti RTVS nepriniesli správy. Iste je to pre globálne uvažovanie predstaviteľov USA len taká lokálna záležitosť, do ktorej nebudú vstupovať. Nie je to výnosné.

Ale nielen toto je dôležitý poznatok z návalu utečencov, ktorý riešia príslušné orgány EÚ represívne, hlavne na pobreží Líbye potápaním lodí prevádzačov. Čo keď by chceli sa u nás usadiť natrvalo? Aké riešenie má naša vláda pre taký excelentný prípad pripravené, ale po každej stránke, až po tú cirkevnú o čom naši páni hovoria, že áno, ale len kresťanov zo Sýrie. Čo ak by to boli Kopti?

Čaká nás skutočne neľahké obdobie i s perverznou otázkou, kto to všetko zaplatí?

 

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

atóm, fyzika

Čínsku štátnu energetickú spoločnosť znepokojuje brexit

28.04.2017 19:43

Odchod Británie z Európskej únie vzbudzuje neistotu pri spolupráci Číny, Británie a Francúzska v oblasti jadrovej energie.

čierna hora, nato

Čierna Hora ratifikovala dokument o členstve v NATO

28.04.2017 19:43

Pred budovou v horskom mestečku Cetinje, kde poslanci zasadali, sa medzitým uskutočnil protest niekoľkých stoviek stúpencov opozície.

Záplavy, Záhorie, Pernek, cesta, voda, povodeň, povodne, záplava

Horský priechod Čertovica je neprejazdný

28.04.2017 19:31

Mnohé cesty v Žilinskom kraji sú pre nepriaznivé počasie a zosuvy pôdy neprejazdné.

ZSSK, vlak, železnice, IC,

IC vlakom pred sviatkami pridali vozne

28.04.2017 19:30

Železničná spoločnosť Slovensko v súvislosti so sviatkom 1. mája pridala vozne k rýchlikom InterCity.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 553708x
Priemerná čítanosť článkov: 1453x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy