Založ si blog

Je to spojité, ako dve nádoby

O astronomickej výške štátneho dlhu USA, ktorého hodnota bola do výšky 16 biliónov (milión miliónov) USD ešte publikovateľná aj v našich médiách, ale pokiaľ neklesala nebol dôvod o nej písať ďalej. Iste existujú a objektívne musia existovať možnosti, ako dlh znížiť. Na to sú predsa stratégovia a bezpečnostní poradcovia, aby radili prezidentovi.

Jedna a najefektívnejšia možnosť vyplýva z víťazstva v trvalom geopolitickom  spore s Ruskom, aj keď sa o ňom vie, no nehovorí sa priamo a verejne. Lokálne vojny pod rôznymi argumentmi  a z rôznych príčin po celom svete(Vietnam, Juhoslávia, Afganistan, Irak, Líbia) sa z konečného hľadiska potrieb krajiny stali málo efektívne, ale stačili oslabovať „strategického protivníka“ Aktuálne rastúce  a efektívne je nateraz pokračovanie v konflikte na juhovýchode Ukrajiny práve pre priamy kontakt s nim. Veď tie dávnejšie pokusy pomocou protiatómového dáždnika riadeného z Čiech, či Poľska ,akože proti Iránu  neboli to najlepšie Stále viac ich  láka tá blízkosť k Rusku. Ak sa to zdá veľmi konšpiratívne a nelogické tvrdenie spojenie (štátny dlh a vojna), treba ozrejmiť súvislosti presnejšie v dynamike procesov. Sú medzi nimi i sankcie.

Aktuálne je zavedenie rôznych sankcií, od personálnych, finančných i obchodných voči Rusku čo  vyvoláva už reakciu dotknutej strany – protiopatreniami rôzneho charakteru. Od zákazu dovozu ovocia, zeleniny, potravín, ojazdených i nových áut do Ruska prípadne zákaz preletu lietadiel EÚ nad výsostným územím Ruska a  teraz pred zimným obdobím i skúšobné zníženie dodávok zemného plynu do krajín, ktoré reverzne začali dodávať plyn Ukrajine. Navonok sa taká realita politicky definuje rôzne, od odvety, až po technické problémy transportu plynu. Najskôr to bude skúška, či reverzné prúdenie nie je umožnené prebytkom kontrahovaného plynu, alebo z úspor a tak ho dodávať nie je už potrebné v pôvodných množstvách. Aby nebola porušená litera zmluvy o tom, že každý odberateľ je konečný a len pre vlastné potreby, nie pre ďalší obchod s plynom. A tu môže začať liečenie štátneho dlhu USA ako jeden záložný variant.

Liečenie v tom, že dotknuté krajiny budú síce váhať,vale následne požiadajú USA o náhradu nespoľahlivého partnera jeho bridlicovým plynom vo forme LPG a k tomu do 2-3 rokov vybudujú príslušné skladovacie terminály i distribučné trasy. V USA však musia k tomu prijať zákon, ktorý nahradí pôvodný a dlho platiaci zákaz vývozu strategických surovín, dôležitých pre bezpečnosť štátu. Bude to mať aj pozitívny dopad na zamestnanosť v nových  odvetviach, činnosť bánk ožije novými úvermi i v  lodnej doprave bude potreba budovať nové chladiarenské tankery. Európa sa tak ešte viac pritúli k svojmu zámorskému partnerovi. Celkom a otvorene treba sa ale pýtať, či taký scenár nevyvolá konflikt s Nemeckom. Cena takto získaného plynu bude  iste vyššia, ako cena plynu z Ruska, no plne v suverenite USA a jeho plynárenských gigantov no s pozitívnym vplyvom na štátny dlh, čo budú musieť  znášať európski nákupcovia .Možno si zvykneme na kúrenie drevom z lesov, ktoré aj tak ničí kôrovec a kalamity. Narastú aj počty našich rusofóbskych  skupín a politikov ,keď bude správne označovaný pôvodca všetkého zla a v konkrétnych číslach, čo tiež pomôže v geopolitickom spore USA-Rusko.

Iste dotkne sa to i ruských ťažobných a distribučných spoločností, ktoré už teraz pracujú na nových trasách plynovodov do Číny a v  dlhodobej perspektívne to iste má svoj význam a neoslabí Rusko. Najlepšie by bolo podľa stratégov zahraničnej politiky USA Z.Brzežiňskieho a M.Albrigthovej Rusko rozparcelovať na tri územné a z nich dva  skromne živoriace celky a k tomu, ako už zaznelo od ich pokračovateľov, podporovať separatizmus na Sibíri.

Čaká nás skvelá budúcnosť a ani sme nevedeli ako blízko majú naši analytici  k USA a ako pomôžeme aj my  redukovať ich  štátny dlh, ktorý sa nedá riešiť len tlačení nových bankoviek. Iste nás čaká ďakovný list.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782839x
Priemerná čítanosť článkov: 2055x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy