Založ si blog

Najťažšie bude nájsť skutočné dôvody

 V situácii, keby voľby do EP dopadli lepšie ako sa stalo, návštevu troch najvýznamnejších predstaviteľov Únie(Barosso, Schulz, a Rompuy) na začiatku mája pri príležitosti 10 výročia nášho vstupu do EÚ by bolo možné dnes, po voľbách hodnotiť ako vysoko si cenia nás v bruselskej centrále Oni, aj keď im boli odovzdané najvyššie štátne vyznamenania iste vedeli, že právo voliť našich poslancov do EP je našou slabou stránkou, sprevádzanou nezáujmom, alebo malými vedomosťami o tejto inštitúcii, naviac presahujúcu náš doterajší volebný stereotyp. A možno boli aj trošku zvedaví na Slovensko.

 

Občan, ako volič je opatrný a preto bol nedôverčivý k veľkému počtu strán i zoskupení o ktorých počul len raz. K neznámym menám i podmienkam voľby. Naviac je pohodlný, ani nie tak dochádzaním do volebnej miestnosti, ale myslením, výberom niekoho z veľkého počtu záujemcov o post poslanca, keď skoro všetci hovorili rovnako, ako budú presadzovať naše národné záujmy

Niečo tu je, ale trvalé. Nenápadný vplyv na občanov, ich prevážnu časť, majú totiž farári a ich kázne. Sú totiž trvalou autoritou najmä na dedinách, kde iný ako cirkevný spoločenský život prestal už dávno existovať a platí to, čo povie pán farár v kázni.

Pokles počtu voličov poslancov do EP nepochádza len od toho, že médiá i samotní kandidáti na zozname 28 politických strán a zoskupení neprichádzali medzi ľudí, málo s nimi komunikovali, ako sa snažia politickí analytici účasť vysvetliť, ale hlavný dôvod treba priznať tomu, že EP je niečo nové, málo praktické pre riešenie denných starostí našich občanov A keď sa v súvislosti s EÚ píše a hovorí len o prísnej kontrole eurofondov a prísnych pravidlách ich čerpania. Ale to je predsa niečo, čo nebolo spájané s doterajšou praxou našich úradných miest a čomu sa všeobecne hovorilo – korupcia, alebo úplatky

A keď sa v médiách práve v čase pred voľbami pretriasali vysoké odmeny poslancov EP a bez podrobností o ich práci a výsledkoch činnosti celej Únie, potom práve tie pravdy mali charakter medvedej služby. Ak naši poslanci vstúpili do EP pred 10 rokmi stali sa predsa rovnako hodnotenými poslancami s inými, staršími. Alebo kvôli nim mali byť znížené benefity tých poslancov, čo v EP už pôsobili niekoľko rokov predtým?

Z nízkeho počtu voličov možno síce robiť závery, alebo hľadať neexistujúce príčiny. Aj keď prehľad ako volili občania štátu podľa krajov nie je môžeme predpokladať, že v hlavnom meste štátu volilo percentuálne viac voličov, ako niekde, kde je vysoká miera nezamestnanosti a nižšie mzdy. Preto účasťou niečo málo cez 13 % občanov majúcich právo voliť nás v porovnaní so staršími ale aj ostatnými členmi EÚ nemôžu orgány spoločenstva radiť medzi plnohodnotných členov, aby sme sa mohli považovať za Európanov. Poradie nepustí. Argumentácia o slabej informovanosti o význame práce EP nemôžu byť považované za pravdivé, že sme lepší ako sa zdáme. To je slovník politikov, že nemôžu hovoriť holé pravdy, národ to nemá rád. Vždy sme sa pretĺkali dejinami a dlho nám trvá, kým sa stotožníme s novou realitou a tak, aby sme mohli na to, čo bolo, mohli viac nadávať. 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

bielovodská dolina, vysoké tatry

Na riziko vzniku požiaru budú vo Vysokých Tatrách upozorňovať plagáty

25.03.2017 09:46

Tatranská samospráva a hasiči chcú návštevníkov Tatranského národného parku upozorňovať na nebezpečenstvo vzniku požiaru prostredníctvom plagátov.

londýn, útok, terorista

Londýnsky terorista pred útokom žartoval

25.03.2017 09:00

Kto bol útočník z Londýna? To je otázka, ktorá tri dni po najkrvavejšom teroristickom čine v Británii za bezmála 12 rokov vyšetrovateľov najviac zaujíma.

summit, pápež, eu, rím

Summit EU27 má ukázať jednotu európskych krajín

25.03.2017 08:57

Odhodlanie pokračovať ďalej spoločne aj potom, čo Veľká Británia odíde, chcú dnes dať jednoznačne najavo vrcholní predstavitelia zvyšných 27 štátov Európskej únie.

Benjamín Netanjahu

Izrael ignoruje zákaz BR OSN k výstavbe osád

25.03.2017 08:19

Izrael ignoruje decembrovú požiadavku rady, aby prestal s výstavbou osád na okupovaných palestínskych územiach.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 547044x
Priemerná čítanosť článkov: 1436x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy