Založ si blog

Pozor, plyn !

            Až dve správy z relácií RTVS a rozpitvávané na rôznej politickej úrovni mohli zaujať diváka a poslucháča z hľadiska dôležitosti, ale aj jednoduchosti riešenia a bez súvislostí vzťahov a podmienok s realitou.

            Prvá, tá jednoduchšia taká charitatívna, hovorí o možnosti reverzného prúdenia zemného plynu zo západoeurópskych zdrojov cez Slovensko na Ukrajinu s potrebou vybudovať v blízkosti Veľkých Kapušian odovzdávací objekt s meraním odovzdaného plynu na ukrajinskú stranu. Ako idea je to zaujímavá myšlienka, taká utopistická,  no realizácia takého diela v hodnote cca 20 mil. € do začiatku leta je nereálna Naviac na impulz našej strany o ochote dodávať plyn reverzným chodom ukrajinská strana nereagovala a rovnako, ako na našu ponuku liečiť ranených demonštrantov, ale v Čechách. áno. Prečo je to tak, vedia len naši politici.

            V roku 2009, ktorý nám polici pripomínajú ako príklad nespoľahlivosti ruských záväzkov, že došlo ku kríze v dodávkach ruského plynu i k nám, išlo o to, že Ukrajina neplatila za dodaný plyn a mnohé firmy na jej území odoberali plyn pre svoje potreby z tranzitu a tak ruský Gazprom uzatvoril armatúry na rozvodoch, čím došlo ku kríze. Teraz sa stalo niečo podobné, keď Ukrajina dlhuje Rusku za už dodaný plyn cca 2 mld. USD, ktoré nemá a preto, kto z našich politikov sa zaručí, že za plyn z reverzného chodu nám Ukrajina zaplatí, pretože náš Slovtransgaz  západoeurópskym vlastníkom plynu by musel zaplatiť. Druhá správa je očividne a aktuálne ladená politicky a ide o aktivity pracovníkov V4, ktorí podpísali spoločný list predsedovi Snemovne USA Boehnerovi, aby sa zasadil o zrušenie zákona z roku 1939 o zákaze vývozu strategických surovín zo Štátov. On vraj súhlasí a hovorí, že stačí pero a ochota prezidenta rozhodnutie podpísať, aby prebytky bridlicového plynu bolo možné do štátov V4 exportovať v skvapalnenom stave. Ide asi o nedomyslenú akciu z podnetu maďarského zástupcu. Najväčší spotrebitelia plynu to nemôžu podporiť, pretože Francúzsko má skvapalnený plyn z Alžíru a Nemecko plyn z vybudovaného potrubia Nordstreeam cez Baltické more, čím sa vylúčil plynovod cez Ukrajinu i Poľsko Aj cez naše územie bude plynu menej.

            Najjednoduchším riešením pre nás i Rakúsko bude narovnanie vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom aby k možným komplikáciách nedochádzalo .Okrem využitia existujúcich plynovodov museli by sa budovať nové a to chce čas i peniaze, ktoré chybujú aj u nás. Ak dotovaná cena plynu pre Ukrajinu bola 268 USD/1000 m3 a bude zvýšená, my zaplatíme už teraz 685,- €/1000 m3 u konečného spotrebiteľa. A ten plyn z USA by iste stál ešte viac, vzhľadom na vložené prostriedky a očakávaný zisk z podnikania Kedysi platilo, že kto pohne cenami palív a energií, pohne celým ekonomickým prostredím .A to bude platiť aj teraz. Preto máme Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, aby sa tak svojvoľne z rozhodnutia majiteľov firmy nestávalo často.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Turecko, Sýria

Správy o sýrskej pomoci Kurdom sú podľa Turkov vymyslené

19.02.2018 22:42

Turecko bude v útokoch na kurdskú enklávu v Sýrii pokračovať až dovtedy, "kým nebude zneškodnený aj posledný terorista", vyhlásil podpredseda tureckej vlády.

Richard Branson

Britský miliardár Branson chce v Indii presadiť cestovanie potrubím Hyperloop

19.02.2018 21:37

Spoločnosť Virgin Hyperloop One, za ktorou je britský miliardár Richard Branson, chce v Indii vybudovať superrýchly dopravný systém.

putin, erdogan

Putin telefonoval s Erdoganom o spolupráci v astanskom formáte

19.02.2018 20:56

Obaja prezidenti sa tiež podľa agentúry TASS dotkli situácie v severozápadnej Sýrii, ako aj vojenskej operácie Turecka v oblasti provincie Afrín.

vučič

Zatkli Američanov a Ukrajinky, údajne fotografovali srbské vojenské objekty

19.02.2018 20:12

Nie je náhoda, že tak veľa cudzincov sa pokúšalo dostať do vojenských priestorov, vyhlásil srbský minister obrany. V krajine silnejú protizápadné nálady a posilňuje sa orientácia na Rusko.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 623581x
Priemerná čítanosť článkov: 1637x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy