Založ si blog

Zákon nebude definovať detaily

            Kým voľba prezidenta, ako vždy dopadne dobre a v prospech najatraktívnejšieho kandidáta a na obmedzenú dobu, spojenie technických ústavov SAV so svetovými firmami bude mať určite dlhodobejšiu platnosť i s mnohými pochybnosťami tých, čo si niečo z minulých zmien vlastníckych vzťahov pamätajú.

            Predseda SAV J.Pastorek túto budúcnosť vedeckých ústavov prezentoval, ako reakciu na nedostatok financií v základnom bádaní, ktoré je iste podľa štatútu SAV prioritou všetkých ústavov SAV, ale dotklo by sa hlavne technických ústavov, ktoré sa majú naviac aj zlučovať aby vznikli verejno-právne inštitúcie. Podklady pre návrh zákona o zakladaní takých inštitúcií sa už rodí a zákon by mal platiť od začiatku budúceho roka.

            Charakterom podobné zmeny a vývoj zaznamenali naše nemocnice a zdravotnícke zariadenia a dnes sú príkladom, ktorými cestami sa k súčasnému stavu dopracovali pod vedením mnohých ministrov zdravotníctva a legislatívnych opatrení, ako príklad kam sa môžu dopracovať verejno-právne inštitúcie a v rámci zákonov. Vždy v súlade s nimi.

            Porovnávať myslenie pracovníkov vedeckých ústavov v SAV s lekármi v nemocniciach, ústavoch, či klinikách je možné práve preto, že obe skupiny inteligencie reprezentujú vzdelanostný vyšší priemer našej spoločnosti a tým spolu súvisia. praktické dôsledky – všetko posudzovať izolovane a vlastnou hlavou.

            Je tu aj druhá strana partnerského vzťahu, spoločnej existencie ústavov SAV s fabrikou, možno s niekoľkými. Ale v nich panuje racionálne myslenie a len tie najsilnejšie, giganti majú istú perspektívu. Že to nie je pravda? Zo štruktúry a pôvodne štátnych firiem u nás vyplýva, že už žiadna nemá vlastnú subjektivitu a že mnoho rokov počas privatizácie prešli vývojom a zmenami a sú už len filiálkami veľkých zoskupení. Nič moc. Veď keď majú slovenský management, faktúry kontrolujú v sídle firmy Dôverujú, ale preverujú.

            Tým je definovaný aj prípadný záujme vstupovať do konkrétnych vzťahov s ústavmi SAV. Firmy, ktoré o výsledky bádania základného výskumu majú dlhodobý záujem sú už dávno späté s podobnými a rozsiahlejšími výskumnými pracoviskami v materských krajinách a často sa predvádzajú len  ako gestori, s výrazným charakterom a prezentujú sa, že koncern prispieva na činnosť miestnej filharmónie, alebo prevádzku detskej železnice, či výskum príčin rakoviny.

            Zákon, ktorý dovolí z ústavov SAV vytvárať verejno-právne inštitúcie iste nepostrehne všetky možnosti, ako budú nakladať s fyzickým majetkom po svojom predchodcovi, keď sa bude ľahko dokazovať, čo je možné odpredať ako hodnotný balast nepotrebný pre budúce bádanie a aké budú pravidlá pre ten majetok, ktorý do inštitúcie vnesú noví spoločníci. Kto z nich bude oprávnený definovať priority bádania a ako bude nakladané s ich výsledkami v konkurenčnom prostredí? Patenty?

            Mladá história premeny zdravotníckych zariadení štátu je však veľmi poučná pre tých, čo pripravujú zákon o verejno-právnych inštitúciách hlavne v tom, ako sa (možno)poctivý úmysel zvrhne v zápas o ovládnutie majetku vkladaného do inštitúcie a to sa nedá upraviť len v zákone chce to viac, ale nik to nepostrehne.

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

mosul, irak, trh

Obyvateľov Mosulu stále straší Islamský štát - skrytými bombami a mínami

26.07.2017 14:23

Iračania, ktorí sa vracajú do oslobodeného Mosulu, čelia mnohým nebezpečným prekážkam v podobe doma vyrobených bômb a mín.

poplatok, poplatky, euro, eurá, peniaze, vklady, hypotéka, úver, vklad

Hackeri získali osobné údaje zo 400-tisíc účtov UniCreditu

26.07.2017 14:15

Hackeri sa dostali k osobným údajom približne 400 tisíc klientov talianskej banky UniCredit, ale nezískali heslá k účtom.

Abdar Rahmán Sams Dín, Hurgada, egypt

Česká turistka je po útoku v Egypte v stave klinickej smrti

26.07.2017 14:13

Češka zranená predminulý týždeň pri útoku na turistov v egyptskej Hurgade je v stave klinickej smrti, uviedlo české ministerstvo zahraničia.

kurča, kuracina, stehno, jedlo, obed, reštaurácia

Slováci považujú domáce potraviny za kvalitnejšie než zahraničné

26.07.2017 14:10

Takmer 60 percent spotrebiteľov považuje slovenské potraviny za kvalitnejšie ako zahraničné. Dôvodom sú čerstvosť a prísnejšia kontrola.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 568483x
Priemerná čítanosť článkov: 1492x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy