Založ si blog

Ako sa podniká a tvoria zisky

Článok M.Kováčika (27.05.)už v nadpise uvádza, že francúzsky koncern Electricite de France počas vlastníctva SSE od roku 2002 získal za kúpnu cenu 158 mil .€ približne 400 mil € svojou managérskou kontrolou pôvodne štátnej spoločnosti.

Teraz ide o vyslovenie opakovanej pravdy, že podnikanie sa nezakladá na vytváraní nových hodnôt, ale o zavádzaní obchodného partnera, čo sprevádza v plnej nahote náš doterajší život v niekoľkých predchádzajúcich rokoch kapitalizmu u nás. Aj preto sa roztvárajú spoločenské nožnice medzi bohatými a chudobou, medzi chytrákmi a nami menejschopnými, ktorých je stále veľa  Je možné, že také videnie reality je zjednodušené videnie dnešnej doby so závisťou na úspešných .Vždy  pri veľkých obchodoch totiž dopláca predávajúci, keď  je v tiesne a nie kupujúci, ktorý potrebuje najlepšie  uliať svoje peniaze a len podľa výhodnosti obchodu. Aj preto som už nedávno písal, že ak neoklameš ty, oklamú teba Aj preto rôzni poradcovia sú platení kráľovsky na oboch stranách obchodného príbehu.. Môže ale takáto morálka a podnikateľské zásady platiť a dlho?                                     Podobný je príbeh z oblasti zdravotníctva, v existencii niekoľkých zdravotných poisťovní o ktorých mal pamätlivý Rudko Zajac vyslovovať ponaučenia ,že čím ich bude viac, tým bude lepšie pre boľavého pacienta. Už preukazovanie, ktorá zdravotná poisťovňa stojí za ošetrením pacienta postaví údajne lekára a personál zariadenia do pozoru ,tvrdieval a budú sa predbiehať v opatere a riešení jeho stavu .V čakárniach ordinácií budú kvety, hudba a pre solventných pacientov a ich sprievod i kávička. Veď len tie opakované a zbytočné vyšetrenia stoja dnes milióny, keď jeden lekár, či zariadenie z dôvodov profesnej deformácie a etiky opakujú vyšetrenia aby obaja zarobili. Predsa  výsledky z rovnakých aparatúr sú všade rovnaké

Teraz, keď vláda R.Fica pripravuje legitímnu cestu k definovaniu a vytvoreniu jednej štátnej  zdravotnej poisťovne dochádza naraz k spolupráci súkromných poisťovní., ktoré napodiv vlastnia podnikateľské firmy. Ako prvá sa k svojim právam hlási holandská firma Achmea , matka dcéry spoločnosti Union a formou blokácie   úložiek štátu v Luxemburgu už našla spôsob, ako tento zámer štátu  znemožniť. A banky ochotne robia na ich prianie to, čo vyhovuje klientovi a jeho záujmu.

Podrobnosti príbehu sú známe v posledných dňoch z médií a nie sú vôbec priaznivé pre našu republiku, možno skôr to bude tešiť opozíciu ktorá to vedela, ako môže dopadnúť pokus vytvorenia jednej štátnej zdravotnej poisťovne. Ak by sme sa ale v znení nadpisu úvahy vrátili, musíme sa dotknúť aspoň jedného prvku blokácie. Pôvodná čiastka štátu  deponovaná v Luxemburgu činila 22 mil € a v dôsledku prirážok a poplatkov už má hodnotu cez 50 mil € i v dôsledku vyčíslenej  straty  zisku, teda fiktívnych peňazí! Treba ale povedať, že skutočné hodnoty sa tvoria v práci a pri ktorej sa odmeňuje výkon a výsledok nie niečo čo by bolo, keby bolo Ale tak sa istia súkromné spoločnosti a banky a súdy s tým súhlasia.

Ľudia, ktorí vyrastali a dospeli v minulom spoločenskom zriadení ťažko chápu, ako je možné,, aby zdravotné poisťovne fungovali ako obchodné spoločnosti na báze podnikania so zdravým, ako A.S s akcionármi, konateľmi a výročnými správami a rozdeľovaním ziskov pre akcionárov.

Zákonné normy, ktoré sa prejavujú v praktickej podobe sú len formálne spoločensky akceptovateľné, pretože vždy sú na strane veľkého kapitálu, ktorý dáva nepriame limity i vládam. A správy, že v prípade sporov rozhodne súd spravodlivo ,sú len tabletkami od bolesti ,za ďaleko vážnejšie choroby existujúceho kapitalizmu, ktorý sa mení len v tom, že do platných zákonov vnáša nepodstatné  zmeny slovíčok a čiarok.

Môže vôbec niekto znalý prebiehajúcich procesov vo finančnom svete a pravdivo uviesť, ako sú nastavené pravidlá , ktoré dovoľujú  tvoriť také  zákony a argumenty ,že dochádza,   k dlhodobým  únikom daní a poplatkov voči štátu a ktoré  už hospodársky život  spoločnosti dlhodobo paralyzujú. Až po rokoch sa o tejto skutočnosti hovorí a iste len preto, že už skúsili všetko, čo by prinášalo výsledky. v znižovaní vládnych deficitov, ktoré rastú     Iste, sú takí odborníci a znalci, no aj tí sa pohybujú v reálnom svete peňazí a vždy budú na strane tých, ktorí im do žľabu nasypú viac, ako váži holá pravda.

 

Ďakujem za prečítanie a vlastný  názor

.

 

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782749x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy