Založ si blog

Ora et labora

Nebyť toho, že sa objektívne stretajú v našich končinách dva štátne sviatky v týždenných intervaloch,1.máj,sviatok práce a 8.máj deň víťazstva na nemeckým fašizmom, nebola by ani príležitosť polemizovať o tom, či počet voľných dní oboch kategórií, je primeraný Aj o tom bol príležitostný rozhovor v rozhlase.

Odpoveď vdp. J.Kováčika, hovorcu KBS, ako sa dalo čakať bola znalostná a v tom, že uvádzal v rozhovore s redaktorom RTVS príkladne európske krajiny(Španielsko, Portugalsko, Taliansko),kde počet cirkevných sviatkov je väčší ako na Slovensku. Zástupca zamestnávateľov a tiež mávajúci číslami ,uviedol opačne, čo prerušenie pracovného procesu voľnými dňami znamená pre ekonomický život spoločnosti.

SCR, podľa hovorcu v obhajobe cirkevných sviatkov už ani tak neargumentuje dôvodmi účasti na cirkevných obradoch, ale argumentáciu presúva do stretania sa rodín a možnosti pohovoriť si o živote, pomodliť sa a  skrátka ľudsky sa zbližovať. To, že zatiaľ takú možnosť máme, ako ľudia už dávno, vo voľné dni v sobotu či v nedeľu, ostala argumentačne bokom. Preto takéto hlasy nie sú úprimné a kvalifikované, ale tendenčné, účelové vybojované po prevrate v roku 1989

Stačí si ,kto má silný žalúdok a hluché uši vypočuť komerčné média so zvodkou správ o tom, čo sa stalo počas voľných dní, aby sme získali prehľad ,koľko nešťastia sa prihodilo práve v dňoch voľna bez ohľadu či boli štátne ,či cirkevné. Skrátka pracovné voľné je čas, ktorý využívajú ľudia slobodne a tým, že sa venujú svojim záľubám, ktorou zabíjajú nudu, ale aj riešeniu sporov, ktoré v nich počas pracovného času driemali. Síce dnes dlhodobá nezamestnanosť vytvára u mnohých z dotknutých prejavy ich zlých pudov a bezradnosť, čo s voľným časom, ako ho využiť.

Pred časom, keď materialistickí odborníci na prácu zabávali sa myšlienkami K Marxa o skracovaní pracovného času , dospeli postupne až k limitnej hodnote 37,5 hodín v týždni zdvihli sa vo Vatikáne hlasy tamojších odborníkov  s výkrikom:“ Ešte toto nám chýbalo“ .Vedeli totiž múdri kmeti zo svojej pastoračnej činnosti, že tade cesta k oslobodeniu človeka od práce k záľube a tvorivej činnosti nemôže viesť, že ľudia potrebujú istý režim, dozor, nech sa bude nazývať, alebo prejavovať diskrétne, navonok dobrovoľne, ale predsa usmerňovane. Múdri kmeti vo Vatikáne vedia, že známe: “Modli sa a pracuj“ musí byť udržiavané v proporciách, ktoré súčasný svet v kapitalistickej podobe a ekonomickými krízami trvale porušuje. Súčasne vedia ,že námezne pracujúci si v stave bez práce, alebo zamestnania ,aj počas nezamestnanosti ,ťažko budú hľadať ušľachtilé zábavy a zvyšujúce ich intelektuálnu úroveň. Že budú navštevovať umelecké podujatia, krúžky šikovných rúk, že budú maľovať, alebo cestovať za poznávaním krás tohto sveta a nebodaj aj športovať a  keď kultúra bude len pre tých, čo na ňu budú mať. Vždy bude len pre tých, čo kultúre rozumejú a sú schopní jej obetovať niečo .A to sa nedá so smútkom hovoriť o našich dedinách, kde v nedeľu nepremáva ani autobus, alebo ak   tak len podvečer pre žiakov zo škôl. k vlaku.

Aj preto bez ujmy na dĺžke pracovného týždňa došlo v mnohých predchádzajúcich rokoch k inej politike. Namiesto skracovania počtu hodín ,napred z 12 hodín počas šiestich dní v týždni na  42 potom na  40 a neskôr až na 38 hodín pracovného týždňa došlo k tlaku na rast počtu dní pracovného voľna z dôvodov cirkevných a adresných. Teda, aby bol zachovaný vplyv i argumentácia  , prečo. Večerné nábožné obrady by nestačili, keby malo ísť  len o uctenie si niektorého z veľkého počtu svätcov(podľa  vdp J. Kováčika má ich byť cca 6600)

Stále v záujme poriadku treba definovať príčiny, prečo veriaci ľudia budú mať potrebu ísť na omšu a vypočuť si nejaké aktualizované mravné ponaučenie, pretože tie štátne sviatky sú už myšlienkami vyprahlé, ale aj opakované rituálmi, čo mladí ľudia už chápu len ako deň pracovného voľna .A štát zatiaľ odoláva v agregácii dní, aby vznikli 2-3 dni súvislého voľna vyrovnané pracovnou nedeľou. Ale prerušenie pracovného týždňa v stredu z pohľadu zamestnávateľov, ale aj výbercov daní tiež neprináša žiadne úspory, skôr straty na plynulosti pásu i nábeh definovaného pracovného procesu.

Ani náhľady odborníkov z jednej i druhej strany v dnešnom svete nemôžu viesť k zhode. Vždy bude medzi nimi ten rozdiel videnia svojho sveta a vlastných záujmov.

S úctou k tým, čo si to prečítajú

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Scott Morrison

Austrálsky premiér sa ospravedlnil detským obetiam sexuálneho zneužívania

22.10.2018 06:31

V emotívnom prejave priznal, že štát nedokázal zastaviť tieto "temné zločiny" celé desaťročia.

hurikan irma, irma

Pri tichomorskom pobreží Mexika vznikol mohutný hurikán Willa

22.10.2018 06:04

Americké Národné stredisko pre hurikány so sídlom v Miami varovalo pred prívalovými dažďami a rozsiahlymi záplavami.

obchod, nakupovanie

Ľuďom obchody na sviatky nechýbajú, alternatívou sú pumpy

22.10.2018 06:00

Zatvorenie predajní počas sviatkov sa zatiaľ podľa prieskumov a ankety Pravdy stretáva s pozitívnym hodnotením zo strany spotrebiteľov.

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 768359x
Priemerná čítanosť článkov: 2017x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy