Založ si blog

Nie každá pravda je vhodná na uverejnenie

V minulých dňoch príbuzní, priatelia i úradné miesta stretli sa v Doline pri Novákoch, aby si uctili pamiatku obetí tragédie, ktorá sa stala pred 6 rokmi vo VOP Nováky. Pri pomníčku obetí výbuchu boli kvety, horeli sviečky, ale odzneli aj otázky, prečo ani po toľkých rokoch od tragédie nebolo ukončené vyšetrovanie prípadu a vinníci neboli exemplárne obžalovaní, postavení pred súd a podľa práva  odsúdení. Prečo?

Odpovedať na túto otázku sa nepodujal nik, aby nemusel vysloviť holú pravdu, že sa to nedá. Preto je ľahšie sľubovať, že vyšetrovanie pokračuje, ako vysloviť verdikt, že by sa ten dotkol aj takých osôb, ktoré v podniku pracovali vo vedúcich pozíciách,  ale za priamu príčinu nemôžu niesť zodpovednosť a keď ,tak len právnu vyplývajúcu z ich funkcií. To, že  mienka okolia postihnutých viní ich  z toho, že pre nasledovné dni dovolili zaplniť chodby delaboračnej haly materiálom na delaboráciu ,nemôže byť dôvodom na obžalobu. Možno ,  tak  len k rozsahu deštrukcie objektu, ak tento nebol budovaný pre tento typ nebezpečnej práce s výbušninami a pracoviskami v ňom

Pred mnohými rokmi som niekoľko rokov pracoval ako bezpečnostný technik v závode,  kde sa vyrábali vojenské výbušniny, ktorými sa plnili aj delostrelecké granáty, ktoré po expirácii boli možno delaborované práve vo VOP.A tak moje názory nie sú nepodložené skúsenosťami z mojej praxe.

Uvediem však aj to, že delaborácia výbušnín(granátov, bômb  i nábojov a mín)nie je práca pri triedení zemiakov, alebo použitých plastových obalov. Tomu odpovedá aj výber ľudí pre takú prácu, ich psychický odolnosť, vzdelanie,  i zručnosť, ale aj mzdové ohodnotenie a poistné benefity, ktoré platil zamestnávateľ.  Je to práca so súhlasom zamestnancov ,nie pre ľudí nasadených z úradu práce a tak je s nimi aj nakladané voči bezpečnostným predpisom. Vedia s čím a kde pracujú.

V apríli 1963 ,krátko po mojom ukončení pôsobenia vo funkcii bezpečnostného technika došlo k výbuchu v objekte sušenia vyrábaného produktu, so všetkými dôsledkami. Zahynuli dvaja robotníci na nočnej zmene a objekt sušenia bol totálne zničený so vzniklým  kráterom väčším ako bol pôvodný objekt. Do krátera natekala voda z poškodeného potrubia a fučala para z poškodeného parovodu. Keď sme prišli k bývalému objektu ,boli pováľané  aj stromy okolo budovy .Obaja pracovníci zahynuli tak, že po nich neostalo nič, len šaty a topánky vo vedľajšom objekte vzdialenom okolo 200 m ,kde sa preobliekali pred nástupom do zmeny.

Ako bývalý bezpečnostný technik bol som menovaný do komisie na vyšetrenie príčin výbuchu. Do komisie po ohlásení mimoriadnej udalosti na MChP do Prahy boli  menovaní špecialisti – výbušninári zo Semtína(ČR) Komisia skúmala, zisťovala i diskutovala o možných príčinách detonácie, no aj po troch mesiacoch poctivej práce boli sme schopní zhodnúť sa len na hypotézach, najpravdepodobnejších príčinách nehody. Tak bola aj naša správa rôznymi inštitúciami prijatá a bez obžaloby osôb!

Pri takom rozsiahlom výbuchu, keď zahynuli všetci pracovníci delaborácie munície a vo vzdialených objektoch ďalší poranení s trvalým poškodením zdravia, nik nemôže uviesť čo sa stalo v inkriminovanej chvíli a tá pri výbuchoch býva v mikrosekundách Tí, čo sa nachádzali mimo objektu nemôžu dokazateľne uviesť čo sa dialo v ňom, v epicentre  výbuchu. Skúsenosti akokoľvek dramatické pre pozostalých a vedenie VOP dokazujú, že k nicionovaniu  explózie stačí neopatrný náraz, a pritom  nárast teploty, alebo pád bedny  na inú pri presune. Veď išlo o výbušniny po dobe expirácie! Dokázať sa však nedá nič , preto aj vyšetrovanie prípadu skončí bez dokazateľnej príčiny explózie. Žiadať, aby managéri boli exemplárne potrestaní  je zo strany niektorých osôb skôr aktom pomsty, nie spravodlivosti. Len vysloviť názor pravdepodobnej pravdy , nemôže prijať žiadny súd

W  O W

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Scott Morrison

Austrálsky premiér sa ospravedlnil detským obetiam sexuálneho zneužívania

22.10.2018 06:31

V emotívnom prejave priznal, že štát nedokázal zastaviť tieto "temné zločiny" celé desaťročia.

hurikan irma, irma

Pri tichomorskom pobreží Mexika vznikol mohutný hurikán Willa

22.10.2018 06:04

Americké Národné stredisko pre hurikány so sídlom v Miami varovalo pred prívalovými dažďami a rozsiahlymi záplavami.

obchod, nakupovanie

Ľuďom obchody na sviatky nechýbajú, alternatívou sú pumpy

22.10.2018 06:00

Zatvorenie predajní počas sviatkov sa zatiaľ podľa prieskumov a ankety Pravdy stretáva s pozitívnym hodnotením zo strany spotrebiteľov.

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 768420x
Priemerná čítanosť článkov: 2017x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy