Založ si blog

Nie každá pravda je vhodná na uverejnenie

V minulých dňoch príbuzní, priatelia i úradné miesta stretli sa v Doline pri Novákoch, aby si uctili pamiatku obetí tragédie, ktorá sa stala pred 6 rokmi vo VOP Nováky. Pri pomníčku obetí výbuchu boli kvety, horeli sviečky, ale odzneli aj otázky, prečo ani po toľkých rokoch od tragédie nebolo ukončené vyšetrovanie prípadu a vinníci neboli exemplárne obžalovaní, postavení pred súd a podľa práva  odsúdení. Prečo?

Odpovedať na túto otázku sa nepodujal nik, aby nemusel vysloviť holú pravdu, že sa to nedá. Preto je ľahšie sľubovať, že vyšetrovanie pokračuje, ako vysloviť verdikt, že by sa ten dotkol aj takých osôb, ktoré v podniku pracovali vo vedúcich pozíciách,  ale za priamu príčinu nemôžu niesť zodpovednosť a keď ,tak len právnu vyplývajúcu z ich funkcií. To, že  mienka okolia postihnutých viní ich  z toho, že pre nasledovné dni dovolili zaplniť chodby delaboračnej haly materiálom na delaboráciu ,nemôže byť dôvodom na obžalobu. Možno ,  tak  len k rozsahu deštrukcie objektu, ak tento nebol budovaný pre tento typ nebezpečnej práce s výbušninami a pracoviskami v ňom

Pred mnohými rokmi som niekoľko rokov pracoval ako bezpečnostný technik v závode,  kde sa vyrábali vojenské výbušniny, ktorými sa plnili aj delostrelecké granáty, ktoré po expirácii boli možno delaborované práve vo VOP.A tak moje názory nie sú nepodložené skúsenosťami z mojej praxe.

Uvediem však aj to, že delaborácia výbušnín(granátov, bômb  i nábojov a mín)nie je práca pri triedení zemiakov, alebo použitých plastových obalov. Tomu odpovedá aj výber ľudí pre takú prácu, ich psychický odolnosť, vzdelanie,  i zručnosť, ale aj mzdové ohodnotenie a poistné benefity, ktoré platil zamestnávateľ.  Je to práca so súhlasom zamestnancov ,nie pre ľudí nasadených z úradu práce a tak je s nimi aj nakladané voči bezpečnostným predpisom. Vedia s čím a kde pracujú.

V apríli 1963 ,krátko po mojom ukončení pôsobenia vo funkcii bezpečnostného technika došlo k výbuchu v objekte sušenia vyrábaného produktu, so všetkými dôsledkami. Zahynuli dvaja robotníci na nočnej zmene a objekt sušenia bol totálne zničený so vzniklým  kráterom väčším ako bol pôvodný objekt. Do krátera natekala voda z poškodeného potrubia a fučala para z poškodeného parovodu. Keď sme prišli k bývalému objektu ,boli pováľané  aj stromy okolo budovy .Obaja pracovníci zahynuli tak, že po nich neostalo nič, len šaty a topánky vo vedľajšom objekte vzdialenom okolo 200 m ,kde sa preobliekali pred nástupom do zmeny.

Ako bývalý bezpečnostný technik bol som menovaný do komisie na vyšetrenie príčin výbuchu. Do komisie po ohlásení mimoriadnej udalosti na MChP do Prahy boli  menovaní špecialisti – výbušninári zo Semtína(ČR) Komisia skúmala, zisťovala i diskutovala o možných príčinách detonácie, no aj po troch mesiacoch poctivej práce boli sme schopní zhodnúť sa len na hypotézach, najpravdepodobnejších príčinách nehody. Tak bola aj naša správa rôznymi inštitúciami prijatá a bez obžaloby osôb!

Pri takom rozsiahlom výbuchu, keď zahynuli všetci pracovníci delaborácie munície a vo vzdialených objektoch ďalší poranení s trvalým poškodením zdravia, nik nemôže uviesť čo sa stalo v inkriminovanej chvíli a tá pri výbuchoch býva v mikrosekundách Tí, čo sa nachádzali mimo objektu nemôžu dokazateľne uviesť čo sa dialo v ňom, v epicentre  výbuchu. Skúsenosti akokoľvek dramatické pre pozostalých a vedenie VOP dokazujú, že k nicionovaniu  explózie stačí neopatrný náraz, a pritom  nárast teploty, alebo pád bedny  na inú pri presune. Veď išlo o výbušniny po dobe expirácie! Dokázať sa však nedá nič , preto aj vyšetrovanie prípadu skončí bez dokazateľnej príčiny explózie. Žiadať, aby managéri boli exemplárne potrestaní  je zo strany niektorých osôb skôr aktom pomsty, nie spravodlivosti. Len vysloviť názor pravdepodobnej pravdy , nemôže prijať žiadny súd

W  O W

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé účasť nízk

'Žlté vesty' idú kandidovať do Európskeho parlamentu

23.01.2019 23:23

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov.

USA únia stav prejav výročný Kongres Trump oznámenie

Shutdown trvá už 33 dní: Trumpov prejav v Kongrese len ak bude funkčná vláda

23.01.2019 22:52

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odložila prejav prezidenta o stave únie.

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782664x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy