Založ si blog

Schody sa umývajú zhora nadol

Nevedno ,či povestné slová nebohého dr.Plzáka: “Zatĺoukat, zatĺoukat, pokud se dá“ v súvislosti s neverou mal z vlastnej hlavy, alebo to odpozoroval z konania ľudských spoločenstiev. Tieto myšlienky, alebo filozofia existencie stávajú sa aktuálne práve teraz, keď skončil svoj pontifikát pápež Benedikt XVI pretože sú nosné pre vzťahy vysokého kléru voči drobným veriacim r.k. cirkvi

Pred časom, v dobách spoločenských zmien po roku 1989 stal sa arcibiskup Ján Sokol, pôvodom dedinský farár súčasne i metropolitom Slovenska  r.k., cirkvi A ako bývalo a býva dobrým zvykom americká CIA, ktorá takéto zmeny veľmi citlivo sleduje a  má v svojom registri  povinností sledovať osoby takejto štatutárnej významnosti ,oznámila do svojej centrály v USA, že ide o kňaza, ktorého intelekt je na úrovni dedinského farára. Takže  nič moc .Experti CIA sídliaci v tej dobe v budove konzulátu  USA na Hviezdoslavovom námestí a sledujúci náš počiatočný  proces  spoločensko-politických zmien sa mýlili, ako vtedy i potom. Jeho vlohy a nadanie podmienené životom na dedinskej fare boli orientované smerom podnikateľským a dôležitým pre život  na žírnych poliach  trnavskej tabuli Mal iste aj finančné vlohy, ako dokazoval neskôr.

Boli aj iné udalosti a „kádrové výmeny“ ,ktoré prebehli práve v tej dobe. Vedel by o nich pravdivo hovoriť laický odborník na život za záhradami arcibiskupstiev napred v Trnave a potom v Bratislave, Ferko Mikloško,, keby nebol až tak hlboko veriaci a iste si myslieva, že robí dobro. Veď s kardinálom J.Ch,Korcom chodili spolu do Prahy ku kardinálovi Tomáškovi  po ponaučenia i informácie a stalo sa i to, čo ľudia zaujímajúci sa o život v tejto cirkvi prehliadli totiž ,že práve s J.Ch Korcom bolo neskôr manipulované. pri delení poprevratového koláča. a na neho bolo  zabudnuté .Dôvody toho Plzákovho: Zatloukat ,zatloukat ,pokud se dá ,nepoznáme. Pamätníci však vedia, že p. J. Sokol bol už cirkevnými inštitúciami menovaný do funkcie a tak J.Ch Korec sa mal stať len prefektom(dekanom)Bohosloveckej fakulty r.k cirkvi UK  a tak, už ako kardinál(!) skončil v pozícii  biskupa v Nitre., podriadený p. J Sokolovi. Čo bolo za španielskou stenou  veriaci sa nikdy nedozvedia, ale fakty sú také, aké sú. Keby chcel prehovoriť Ferko Mikloško ,ktorý vedel najskôr aj o príprave  odvolania p .R. Bezáka., by vedel celú pravdu možno v knihe popísať. Veď býva zvykom, že odídení muži z vysokej politiky píšu knihy.

Nie je ale  mojim zvykom špekulovať za hranicu známych faktov, ani uvažovať o tom, čo povedal Stanislav  Róbertovi pri pohovore, ktorý bývalí spolužiaci zo seminára viedli pred jeho odvolaním za stolca arcibiskupa v Trnave .Je preto dôvodné uvažovať skôr o aktivitách KBS a jej prejavoch, keď nebohý biskup Tondra až do svojho odchodu na večnosť nabádal svojich veriacich, aby sa každú nedeľu modlili za  blahorečenie jeho predchodcu biskupa Vojtaššáka, člena vládnej rady Béla Tuku. Zatiaľ sa tak napriek vrúcnym modlitbám nestalo.

Keď sa nepodarilo uskutočniť, dnes už emeritného pápeža a rímskeho biskupa návštevu Slovenska ,rozhodli sa slovenskí biskupi uskutočniť národnú(?) púť veriacich do Vatikánu s nálepkou, že ide o oslavu  1150 výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a že pri tejto príležitosti ich prípadne  prijme počas všeobecnej audiencie 27.februára pápež. Nestalo sa tak, čo dal Joseph Ratzinger biskupom z KBS na vedomie veľmi diplomatickým spôsobom, keď im zaslal program jeho stretnutí v ten deň. Prijal len nášho prezidenta na 10 minút a povedal niekoľko  vrúcnych slov na adresu Slovenska, že ho  má rád. Aspoň to.

Očakávať, že nový, možno čierny pápež sa bude ponáhľať navštíviť Slovensko začiatkom júla bolo by veľmi trúfalé, pretože schody sa umývajú zhora. Bude mať čo robiť, keď sa rozhliadne po areály

 

W  O  W

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Rumunsko, protesty,

Rumunský minister vyzval na odvolanie hlavnej protikorupčnej prokurátorky

22.02.2018 22:24

Rumunský minister spravodlivosti Tudorel Toader vyzval vo štvrtok na odvolanie hlavnej protikorupčnej prokurátorky Laury Codrutovej Kövesiovej z funkcie.

Trump

Trump podporil zvýšenie minimálneho veku pre ďalšie typy zbraní na 21 rokov

22.02.2018 22:20

Trump vo štvrtok skoro ráno na Twitteri napísal, že je tým najdôraznejším zástancom kontroly strelných zbraní.

Amerika, americká zástava, vlajka, USA

Auto naplnené kanistrami narazilo do nemocnice

22.02.2018 22:16

Zranenie utrpel len vodič.

politika vývoj nezamestnanosť TK Richter

Minister Richter ocenil 26 osobností z rezortu práce

22.02.2018 21:54

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer) odovzdal vo štvrtok, počas slávnostného podujatia, rezortné ocenenia 26 osobnostiam z celého Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 625601x
Priemerná čítanosť článkov: 1642x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy