Založ si blog

Schody sa umývajú zhora nadol

Nevedno ,či povestné slová nebohého dr.Plzáka: “Zatĺoukat, zatĺoukat, pokud se dá“ v súvislosti s neverou mal z vlastnej hlavy, alebo to odpozoroval z konania ľudských spoločenstiev. Tieto myšlienky, alebo filozofia existencie stávajú sa aktuálne práve teraz, keď skončil svoj pontifikát pápež Benedikt XVI pretože sú nosné pre vzťahy vysokého kléru voči drobným veriacim r.k. cirkvi

Pred časom, v dobách spoločenských zmien po roku 1989 stal sa arcibiskup Ján Sokol, pôvodom dedinský farár súčasne i metropolitom Slovenska  r.k., cirkvi A ako bývalo a býva dobrým zvykom americká CIA, ktorá takéto zmeny veľmi citlivo sleduje a  má v svojom registri  povinností sledovať osoby takejto štatutárnej významnosti ,oznámila do svojej centrály v USA, že ide o kňaza, ktorého intelekt je na úrovni dedinského farára. Takže  nič moc .Experti CIA sídliaci v tej dobe v budove konzulátu  USA na Hviezdoslavovom námestí a sledujúci náš počiatočný  proces  spoločensko-politických zmien sa mýlili, ako vtedy i potom. Jeho vlohy a nadanie podmienené životom na dedinskej fare boli orientované smerom podnikateľským a dôležitým pre život  na žírnych poliach  trnavskej tabuli Mal iste aj finančné vlohy, ako dokazoval neskôr.

Boli aj iné udalosti a „kádrové výmeny“ ,ktoré prebehli práve v tej dobe. Vedel by o nich pravdivo hovoriť laický odborník na život za záhradami arcibiskupstiev napred v Trnave a potom v Bratislave, Ferko Mikloško,, keby nebol až tak hlboko veriaci a iste si myslieva, že robí dobro. Veď s kardinálom J.Ch,Korcom chodili spolu do Prahy ku kardinálovi Tomáškovi  po ponaučenia i informácie a stalo sa i to, čo ľudia zaujímajúci sa o život v tejto cirkvi prehliadli totiž ,že práve s J.Ch Korcom bolo neskôr manipulované. pri delení poprevratového koláča. a na neho bolo  zabudnuté .Dôvody toho Plzákovho: Zatloukat ,zatloukat ,pokud se dá ,nepoznáme. Pamätníci však vedia, že p. J. Sokol bol už cirkevnými inštitúciami menovaný do funkcie a tak J.Ch Korec sa mal stať len prefektom(dekanom)Bohosloveckej fakulty r.k cirkvi UK  a tak, už ako kardinál(!) skončil v pozícii  biskupa v Nitre., podriadený p. J Sokolovi. Čo bolo za španielskou stenou  veriaci sa nikdy nedozvedia, ale fakty sú také, aké sú. Keby chcel prehovoriť Ferko Mikloško ,ktorý vedel najskôr aj o príprave  odvolania p .R. Bezáka., by vedel celú pravdu možno v knihe popísať. Veď býva zvykom, že odídení muži z vysokej politiky píšu knihy.

Nie je ale  mojim zvykom špekulovať za hranicu známych faktov, ani uvažovať o tom, čo povedal Stanislav  Róbertovi pri pohovore, ktorý bývalí spolužiaci zo seminára viedli pred jeho odvolaním za stolca arcibiskupa v Trnave .Je preto dôvodné uvažovať skôr o aktivitách KBS a jej prejavoch, keď nebohý biskup Tondra až do svojho odchodu na večnosť nabádal svojich veriacich, aby sa každú nedeľu modlili za  blahorečenie jeho predchodcu biskupa Vojtaššáka, člena vládnej rady Béla Tuku. Zatiaľ sa tak napriek vrúcnym modlitbám nestalo.

Keď sa nepodarilo uskutočniť, dnes už emeritného pápeža a rímskeho biskupa návštevu Slovenska ,rozhodli sa slovenskí biskupi uskutočniť národnú(?) púť veriacich do Vatikánu s nálepkou, že ide o oslavu  1150 výročia príchodu Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu a že pri tejto príležitosti ich prípadne  prijme počas všeobecnej audiencie 27.februára pápež. Nestalo sa tak, čo dal Joseph Ratzinger biskupom z KBS na vedomie veľmi diplomatickým spôsobom, keď im zaslal program jeho stretnutí v ten deň. Prijal len nášho prezidenta na 10 minút a povedal niekoľko  vrúcnych slov na adresu Slovenska, že ho  má rád. Aspoň to.

Očakávať, že nový, možno čierny pápež sa bude ponáhľať navštíviť Slovensko začiatkom júla bolo by veľmi trúfalé, pretože schody sa umývajú zhora. Bude mať čo robiť, keď sa rozhliadne po areály

 

W  O  W

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Katar, Dauha

Katar dostal ultimátum. Koniec stykov s Iránom, uzavretie al-Džazíry

23.06.2017 05:20

Desať dní dostal Katar na to aby splnil požiadavky znepriatelených štátov. Má prerušiť styky s Iránom aj Tureckom, zavrieť televíziual- Džazíra.

Slovenská družica skCUBE,

Prvá slovenská družica by mala štartovať z Indie

23.06.2017 05:00

Malá kocka dokáže z výšky 800 kilometrov nad Zemou. Prvá slovenská družica skCUBE by sa do vesmíru mala dostať v piatok.

Lenin, Rusko, socha

Poľskí poslanci odhlasovali zrušenie pomníkov komunizmu, Rusko zúri

22.06.2017 22:29

Poľskí poslanci schválili novelu zákona o zákaze propagácie komunizmu, ktorý počíta s odstránením pamätníkov "glorifikujúcich totalitné zriadenie".

Volkswagen, protest, štrajk

Štrajk vo VW pokračuje. Odbory pod 13,9 % zvýšenia nepôjdu

22.06.2017 20:30

Vedenie Volkswagenu Slovakia a štrajkujúci odborári sa nedohodli, štrajk pokračuje. Odborári zľavili, namiesto 16 percent chcú 13,9 %. Menej v žiadnom prípade nie.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 562432x
Priemerná čítanosť článkov: 1476x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy