Založ si blog

Hrozí návrat k tradícii agresívneho pápežstva?

V čase, ktorý delí katolícky svet od voľby nového pápeža objavujú sa v médiách rôzne hypotézy o tom, kto by to mal byť, ale najviac o tom, akými vlastnosťami mal by byť nový pontifik obdarený, ale aj aké vlastnosti od neho veriaci budú očakávať

Často sa objavuje názor(aspoň v médiách, ktoré sledujem),že pôjde o človeka tejto doby a problém generačný Čo ak nie? Boli by to príliš optimistické očakávania, ktoré by naplnili predstavy najpočetnejšej skupiny veriacich, ale aj s otázkami, prečo je svet taký, aký je. Napriek tomu hlavné slovo budú mať volitelia – kardináli,  ktorí sú už za svojim  zenitom chápania sveta, hlavne v jeho rozpornosti , prehlbujúcej sa  biedy a bohatstva, vnímaní príčin stavu a prečo sa tak deje vo vyspelejšej časti (bohatšej)časti sveta, kde prebieha  badateľná sekularizácia života s jeho negatívnymi prejavmi. A tak návrat k agresívnemu papežstvu je možný.

Keď pred 496 rokmi(v roku 1517)pribil na dvere chrámu vo Wittenbergu kňaz Martin Luther listinu s 95 tézami o omyloch vtedajšej cirkvi s apeláciou na akademickú dišputu (diskusiu)  v lone cirkvi, bol ako kacír predvolaný na výsluch podobný tomu v Kostnici s jediným vtedy možným koncom, buď odvolá, alebo pôjde cez plamene k Najvyššiemu. Podobne ako sa tak stalo s Majstrom Janom Husom v roku 1415. Pretože pamäť na tieto hanebné udalosti nebola zabudnutá ani po rokoch ,Martin Luther sa pred koncil nedostavil a dal sa do ochrany saského kniežaťa Fridricha Múdreho a prežil až do svojej prirodzenej smrti v roku 1546 prácou na preklade  Biblie a svojich knihách s cieľom zmeniť pomery.

Aj keď vtedajšia doba a praktiky cirkevnej politiky boli iné, nepodobné dnešným prejavili sa však  v tom, že predaj odpustkov bol nahradený sponzorskými darmi, ako si iste dobre pamätá emeritný arcibiskup J.Sokol Jedna z jeho téz o neomylnosti pápeža však pretrváva dodnes. V konečnom dôsledku náboženské nepokoje  prerástli za storočia k nepokojom sociálnym a v celej Európe.

Ani všetky názory a myšlienky M Luthera neboli obsahovo bezchybné, ale poznačené silným rigidným myslením a namierené proti Židom, proti judaizmu. Iste to súviselo s jeho skúsenosťami s praktikami židovských podnikateľov na území nemeckých zemí, ale aj zdôrazňovaním(absolutizáciou) jedinečnej úlohy Biblie v živote ľudí, najmä našou bezmocnosťou a Božou milosťou v našich životoch

Tu preto musia končiť špekulácie, ktoré patria do skúmania odborníkov, ale nie všetkých .Problémy sa nahromadili ,no istý posun v názore  na úlohu a poslanie cirkvi  v dnešnom svete vyslovil p.S.Zvolenský, keď v TV besede bol povedal, že i cirkev je svetská organizácia! Musel to povedať, pretože fyzický majetok r.k. cirkvi len na Slovensku je iste najväčší zo všetkých súkromných firiem a o ktorom orgány štátu nemajú vedomosti pre účely zdaňovania a čo plynie z čl.20,odst.2 základnej zmluvy so Svätou stolicou. Stačí čítať..

 

W  O W

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

boston, protest,

V Bostone demonštrujú konzervatívci aj antifašisti, dochádza k drobným potýčkam

19.08.2017 20:07

V americkom Bostone sa v sobotu konajú dve súbežné demonštrácie.

vlak, cesta, zeleznica

Počet obetí železničného nešťastia v Indii stúpol na 23

19.08.2017 19:11

Počet obetí sobotňajšieho železničného nešťastia v indickom štáte Uttarpradéš stúpol na 23, ďalších najmenej 81 ľudí utrpelo zranenia.

Miroslav Lajčák

Poradcom Lajčáka v OSN bude ekonóm Jeffrey Sachs

19.08.2017 17:36

Americký ekonóm a profesor prestížnej Kolumbijskej univerzity v New Yorku Jeffrey Sachs bude pôsobiť ako externý poradca predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Miroslava Lajčáka.

Počasie zúčastnením počas festivalu prialo.

Tragédia na rakúskom festivale, na ľudí sa zrútil stan. Dvaja mŕtvi a 120 zranených

19.08.2017 16:17

Rakúske úrady v sobotu poobede aktualizovali počet zranených pri tragédii na festivale, na ktorom sa v piatok neskoro večer počas silnej búrky zrútil stan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 572279x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy