Založ si blog

Hrozí návrat k tradícii agresívneho pápežstva?

V čase, ktorý delí katolícky svet od voľby nového pápeža objavujú sa v médiách rôzne hypotézy o tom, kto by to mal byť, ale najviac o tom, akými vlastnosťami mal by byť nový pontifik obdarený, ale aj aké vlastnosti od neho veriaci budú očakávať

Často sa objavuje názor(aspoň v médiách, ktoré sledujem),že pôjde o človeka tejto doby a problém generačný Čo ak nie? Boli by to príliš optimistické očakávania, ktoré by naplnili predstavy najpočetnejšej skupiny veriacich, ale aj s otázkami, prečo je svet taký, aký je. Napriek tomu hlavné slovo budú mať volitelia – kardináli,  ktorí sú už za svojim  zenitom chápania sveta, hlavne v jeho rozpornosti , prehlbujúcej sa  biedy a bohatstva, vnímaní príčin stavu a prečo sa tak deje vo vyspelejšej časti (bohatšej)časti sveta, kde prebieha  badateľná sekularizácia života s jeho negatívnymi prejavmi. A tak návrat k agresívnemu papežstvu je možný.

Keď pred 496 rokmi(v roku 1517)pribil na dvere chrámu vo Wittenbergu kňaz Martin Luther listinu s 95 tézami o omyloch vtedajšej cirkvi s apeláciou na akademickú dišputu (diskusiu)  v lone cirkvi, bol ako kacír predvolaný na výsluch podobný tomu v Kostnici s jediným vtedy možným koncom, buď odvolá, alebo pôjde cez plamene k Najvyššiemu. Podobne ako sa tak stalo s Majstrom Janom Husom v roku 1415. Pretože pamäť na tieto hanebné udalosti nebola zabudnutá ani po rokoch ,Martin Luther sa pred koncil nedostavil a dal sa do ochrany saského kniežaťa Fridricha Múdreho a prežil až do svojej prirodzenej smrti v roku 1546 prácou na preklade  Biblie a svojich knihách s cieľom zmeniť pomery.

Aj keď vtedajšia doba a praktiky cirkevnej politiky boli iné, nepodobné dnešným prejavili sa však  v tom, že predaj odpustkov bol nahradený sponzorskými darmi, ako si iste dobre pamätá emeritný arcibiskup J.Sokol Jedna z jeho téz o neomylnosti pápeža však pretrváva dodnes. V konečnom dôsledku náboženské nepokoje  prerástli za storočia k nepokojom sociálnym a v celej Európe.

Ani všetky názory a myšlienky M Luthera neboli obsahovo bezchybné, ale poznačené silným rigidným myslením a namierené proti Židom, proti judaizmu. Iste to súviselo s jeho skúsenosťami s praktikami židovských podnikateľov na území nemeckých zemí, ale aj zdôrazňovaním(absolutizáciou) jedinečnej úlohy Biblie v živote ľudí, najmä našou bezmocnosťou a Božou milosťou v našich životoch

Tu preto musia končiť špekulácie, ktoré patria do skúmania odborníkov, ale nie všetkých .Problémy sa nahromadili ,no istý posun v názore  na úlohu a poslanie cirkvi  v dnešnom svete vyslovil p.S.Zvolenský, keď v TV besede bol povedal, že i cirkev je svetská organizácia! Musel to povedať, pretože fyzický majetok r.k. cirkvi len na Slovensku je iste najväčší zo všetkých súkromných firiem a o ktorom orgány štátu nemajú vedomosti pre účely zdaňovania a čo plynie z čl.20,odst.2 základnej zmluvy so Svätou stolicou. Stačí čítať..

 

W  O W

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782718x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy