Založ si blog

Chodiť po zemi a dívať sa pod nohy

Mimoriadny záujem o výsledok priamych volieb prezidenta ČR v našich médiách dáva dôvody, aby sa k ním mohol vyjadriť aj občan – Slovák. Vyjadriť i preto, že naše vzťahy z dôvodov historických, ale aj istého sentimentu sú stále nadštandardné, neporovnateľné so susedmi v Maďarsku, či Poľsku ,ako s bývalými členmi RVHP, či WZ.

Uplynulé dva týždne medzi prvým a druhým kolom volieb som venoval(okrem iných a naliehavých povinností) čítaniu a vnímaniu obsahu knihy zvoleného prezidenta ČR s názvom:“ Jak jsem  se mýlil v politice“ z roku 2005 a pohľadu na jeho podopretý obličaj na prebale knihy.

Preto neprekvapujú jeho prvé slová ktoré vyslovil v povolebnom zmätku novinárom za pochodu v hotel TOP, že chce byť prezidentom 10 miliónom občanov ČR. Ale to sa nedá, pretože  2,2 miliónov  .ho nevolilo a ďalší. ktorí neprišli do volebných miestností  nechceli ani Karla von Schwarzenberga., Ale chcieť môže..

V rozhovore s V.Moravcom v prvej relácii na ČT 1,aj keď v súlade s jeho náturou a zvykmi mentorovať, poučil redaktora ,že za prezidenta ho ešte pokladať nemôže, pretože redaktor nepozná protokol. Vyslovil však počas tých niekoľkých hodín veľa myšlienok z nátury a presvedčenia, ktoré silne korešpondujú s jeho myšlienkami v menovanej knihe.

Víťaz volieb, teda M. Zeman, je originálny človek, solitér, ktorý bude aj vo funkcii prezidenta málo obľúbený pre svoju priamu reč bez ozdôbok s ľuďmi, ktorí ho budú pracovne obklopovať, alebo ktorí sa do jeho priazne budú unúvať z dôvodov rôznych a iných, Ale tých ktorých  sa jeho invektívy nebudú dotýkať, radi sa s nimi stotožnia a zasmejú.“ Jak jim to nadal“. .Jednoduchým, jemu podobným bonmotom, môže byť veta že “ľahšie sa  jeho myšlienky čítajú, ako počúvajú v priamom prenose“ Jedinou  devízou, ktorú voľbou získal je skutočnosť, že počas budúcich piatich rokov je neodvolateľný, pokiaľ nespácha nejaký hrdelný zločin voči ČR. Len by sa opakovane a pričasto  nemal miešať do politickej kuchyne českej vlády a oboch komôr parlamentu. Nastane ale kuriózna situácia, či stav, pretože on sa zatiaľ nemá o koho politicky oprieť, okrem svojej na  Vysočine konštituovanej SPOZ.

Signifikantné reakcie na jeho zvolenie pochádzajú zo strany západoeurópskych médií, ktoré sa z jeho víťazstvom v priamych voľbách nevedia zorientovať. Možno je to preto, že  počas rokov trávených na dôchodku a na Vysočine nebol pre ne vôbec zaujímavý a jeho činy i myšlienky pokladali občas  za prejavy stareckej demencie. Nemali ho pod hľadáčikom a občasných  mediálnych delobuchov a tak varia z pozbieraných ingrediencií a čistej vody. Narýchlo, ale pravdivo a objektívne dospeli zodpovední novinári len k uznaniu jeho vedomostí a rozsahu toho, čo bývalo predmetom jeho profesionálneho života – futurológia, alebo lepšie ,prognostika. Dokonca v debate s protikandidátom uspel aj jazykovo. No jeden expert na slovanské a východoeurópske štúdie z Londýna o ňom napísal: “že má dobré vzdelanie, no nie je intelektuálny typ “,skôr mysliteľ a politik .Iní zatiaľ išli na neho z druhého konca tým, že si myslia, že český život a politiky sa z pražských kaviarní prenesie do „hospod“, ako vždy v minulosti, ako písal J.Hašek. v románe o Josefovi Švejkovi.

Keby sme hľadeli  na vyjadrenia západoeurópskej tlače, napriek jeho pozitívnemu stanovisku k väčšej angažovanosti ČR v EÚ, potom „kníže pán“ im bol bližšie, tak ako  majiteľom médií a redaktorom, ktorí v nich za veľké peniaze pôsobia a vytvárajú mienku. Oni si vkus budú  len ťažko naprávať. Ale i on, nový prezident ČR v znení názvu názoru , aby začal chodiť po zemi a dívať sa pod nohy aby nezakopol.

Bude mať na to dosť času, aby sa tak stalo v realite českej politiky. Kto dožije, uvidí.

 

W  O  W

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

rakúsko, hranice, utečenci, migranti, migračná kríza,

Rakúsko chce kvôli pašerákom utečencov hraničné kontroly so Slovenskom

18.01.2017 22:13

Posilnenie ochrany hraníc so Slovenskom je jedným z opatrení, ktoré chcú rakúski ministri Doskozil a Sobotka predstaviť v najbližších dňoch.

Obama, Barack Obama, rozlúčkový prejav,

Trump má právo na svoju víziu, povedal Obama na poslednej tlačovke

18.01.2017 21:45, aktualizované: 22:45

Odchádzajúci prezident Barack Obama sa na svojej poslednej tlačovej konferencii v úrade zdržal príkreho hodnotenia názorov svojho nástupcu Donalda Trumpa.

Anders Behring Breivik

Odvolací proces s Breivikom sa skončil

18.01.2017 20:28

Odvolací proces s nórskym masovým vrahom Andersom Behringom Breivikom v kauze údajného porušovania jeho práv vo väzení sa v stredu skončil.

euro, eurozóna, peniaze, graf

Nobelista Stiglitz varuje Európu pred americkým scenárom

18.01.2017 19:29

Americký nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz kritizoval plány Britov na opustenie EÚ a varoval Európu pred vývojom ako v USA.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 531226x
Priemerná čítanosť článkov: 1394x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy