Založ si blog

Ako sa stal z Karla „von“, obyčajný český Karel.

Ťažko porovnávať po 20 rokoch, ale spomínať je ešte odvážnym možné. Na doby spoločného štátu s Čechmi, keď sme mali prezidenta profesora, stolára, kamenára i generála a nakoniec humanistu-dramatika. Teraz v Čechách je možné, že za priaznivých okolností budú mať v prezidentskom úrade „kníže pána“ Síce po návrate do Československa v roku 1990 aby sa stal kancelárom prezidenta V. Havla prestal si písať v mene to „von“, ale nároku na hrad Orlík sa nevzdal a tak sa mu dedičstvo v rámci reštitúcie vrátilo. Ak zasadne do kresla prezidenta ostane len odpovedať hamletovsky, či z Orlíka na (pražský ) Hrad, alebo opačne, z hradu na Orlík.

Rôznorakosť kandidátov na post prezidenta Českej republiky a hlavne to, že až 9 z nich splnilo stanovené kvórum pre registráciu a následné voľby, svedčí o povahe českej spoločnosti i jej pohnutej histórii, povedal by som, že už od dôb Jana Husa a následných náboženských vojen svojou náturou byť iní, ako spokojní Európania, kde vládnu šľachtici. Karel ako Karel. Od Karla IV po Karla von.

V rámci názorov analytikov, ale aj komentátorov i z cudzích novín sa zatiaľ neobjavili spomienky, či dôvody, prečo Karl von Schwanzerberg pôvodne 40 rokov žijúci v Rakúsku sa stal takým Čechom, že sa stal zrazu kancelárom prezidenta V. Havla. Dôvody nám po čase ušli v rámci naordinovaného zabúdania, alebo publikované spomienky sú prísne selektované v Ćechách, kde majú „Ústav pro skoumání totalitních režimu“ a na Slovensku ÚPN. Ale z predprevratových médií si niekto pamätá, že tento šľachtic, muž minulého storočia, bohato sanoval životnú úroveň disidenta V. Havla i nešťastie Olgy Havlovej, keď rozbila automobil a Václav jej z väzenia odkázal, že „Olinko nedělej si z toho nic, kníže ti koupí jiný“. To by bola bývala tá najmenšia podpora Karla von Schwarzenberga V. Havlovi. Mal čo vracať.

Z osobných skúseností počas mojich štúdií v Čechách a zo styku zo spolužiakmi som spoznal, že Češi sú veľmi citliví na svoj jazyk a podľa postavenia rečniaceho. Iste inak posudzujú „valciře s kratkym zobakem“, či pradlenu z pavlačového domu niekde na Žiškove a ináč veľkého priateľa V. Havla Pavla Landovského. Ale „mluva“ prvého občana štátu, ak sa nim stane „kníže pán“z Orlíka mala by byť čistá, zrozumiteľná a česká. Za 20 rokov pôsobenia „kníže pána“ von Schwarzenberga v českej politike by sa to malo pokladať za jeho veľkorysý dar v prospech češstva, keď sa už pokladá za Čecha krsteného Vltavou pod jeho hradom na Orlíku. Zatiaľ sa tak nestalo a jeho vek (75 rokov) nedáva veľké garancie, že sa češtinu doučí. Pokiaľ by hodne cestoval do spriatelených štátov EÚ, alebo do USA vhodnejšie sú jeho znalosti nemčiny a angličtiny a do Ruska sa určite nechystá.

Jeho preskok J. Fischera, pôvodne predpokladaného súpera M. Zemana v druhom kole iste dáva tušiť, že jeho priaznivci, ako odporcovia víťaza prvého kola M. Zemana známeho svojimi bonmotmi a priliehavými porovnávaniami, ako sa nimi netají, budú agitovať za svojho s plným nasadením a prostriedkami, ktoré finančne ovládajú, pretože už teraz prekonali sami seba, ale aj svoje češstvo. Nie je to prekvapivé, skôr príkladné aj pre nás, aby sme nič nezanedbali pri voľbe nášho prezidenta. Máme predsa dosť potomkov našich grófov, len si vybrať, z ktorého rodu, či vetvy by bol najvhodnejší a ktorý by vedel variť polievku pre chudobných nezamestnaných, ako sa chystá „kníže pán“.

Je jedna všeobecná otázka, či Karl von Schwarzenberg sa premenoval aj úradne v matrike a označenie von, že je z, má už definitívne vymazané. Orlíka sa zatiaľ nezriekol, prenajíma ho štátu. Je preto smiešne, ak Karl von Schwarzenberg, bývalý kancelár prezidenta V. Havla a teraz minister vecí zahraničných ČR hovorí o M. Zemanovi, že patrí do minulosti, keď on nezvládol zatiaľ a ešte súčasnú češtinu. Alebo mu to sympatizanti veľkoryso tolerujú. Iste majú k tomu vážne dôvody.

Voliť M. Zemana do funkcie prezidenta ČR je však pre jeho odporcov spojené s hlbším poznaním jeho myšlienok, ktoré formuloval už pred novembrom 89´ a nesúhlasiť s nimi, alebo im nerozumieť. To sa o Karlovi von Schwarzenbergovi povedať nedá, pretože jeho písomné správy o sebe, či svete, alebo o tom, čo vyznáva nie sú zdokumentované, Je to praktik, skrátka „kníže pán, “ktorý mal k tomu vždy svojich lokajov.

Ináč u M. Zemana ide o druhý pokus v kampani o post prezidenta a ktorý v roku 2003 prehral v súperení s V. Klausom, no dúfam, že myšlienky, ktoré vyslovil v prejave 24. januára 2003 nemusí principiálne korigovať, no aktualizovať určite. Ak je záujem o jeho knižky, vrelo doporučujem!

 

W O W

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Francúzsko rok nový vesty žlté protesty prvé účasť nízk

'Žlté vesty' idú kandidovať do Európskeho parlamentu

23.01.2019 23:23

Z prieskumov verejnej mienky vyplýva, že hnutie by mohlo získať približne 13 percent hlasov.

USA únia stav prejav výročný Kongres Trump oznámenie

Shutdown trvá už 33 dní: Trumpov prejav v Kongrese len ak bude funkčná vláda

23.01.2019 22:52

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odložila prejav prezidenta o stave únie.

znásilnenie, týranie, týraná žena, útok, plač, zúfalstvo, samovražda

Mladý Bulhar dostal za znásilnenie Nemky (13) mierny trest

23.01.2019 21:04

Ďalší 15-ročný chlapec dostal 15 mesiacov väzenia podmienečne za napomáhanie pri znásilnení.

Keňa, teroristický útok, Nairobi, hotel

Počet obetí teroristických útokov bol vlani od roku 2009 najnižší

23.01.2019 20:25

V súčasnosti je za najnebezpečnejšiu krajinu považovaný Afganistan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782597x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy