Založ si blog

Športu zdar a telesnej výchove zvlášť

Predpokladajme ,že po návrate predstaviteľov športu z Londýna nastalo obdobie príprav na hodnotenie výsledkov, ktoré dosiahli naši športovci na LOH. Už počet delegovaných športovcov naznačoval, že odborníci pred ich konaním vedeli, že dlhodobo neriešené problémy športu sa musia raz v zhustenej podobe prejaviť.

              Radujem sa a vždy nad úspechmi našich športovcov v individuálnych športoch, ale výsledky kolektívnych  pokladám za veľký obchod(dnes sa už hovorí business),do ktorého vstúpili peniaze bohatých podnikateľov a tam, kde sídlia ich kluby a takto zveľaďujú svoj majetok. Zisky takýchto športových spoločností s konkrétnym majiteľom neplynú zo vstupeniek na predstavenia na tráve ,palubovke, či pod košmi, ale z obchodu zo športovcami, hráčmi. Aj preto sú významne sledované prestupové termíny, hráči počas ich výkonov, ale aj ich cena. Nezanedbateľnou súčasťou tohto procesu je účasť teamu v rôznych medzinárodných súťažiach, kedy rastie aj cena hráča podľa dosiahnutých výsledkov o čom v pravidelných intervaloch informujú majiteľa klubu. Raz, keď po výpredaji najlepších potrebuje káder doplniť perspektívnym dorastencom, aby strata v súťaži bola čo najmenšia a usilovať sa tak, aby pri najbližšej príležitosti sa procesy kúpy a predaja v prospech majiteľa opakovali. Druhý krát vtedy, keď sa dá hráč predať za veľké peniaze ,o ktorých sa fanušikom ani nesníva..

              Ťažko prijať oficiálne rozprávky pre fanúšikov a typujúcich, že majitelia klubov to robia z lásky ku kolektívnym športom. U nás, ale hlavne v zahraničí, kde sa mnohému ich pracovníci boli priučiť to robia rovnako poctivo Veď návštevnosť 3-5 tisíc platiacich divákov býva u nás nadpriemerná, ale čo to je pre príjem majiteľa?

              Aj preto, čo som uviedol individuálne športy nemôžu mať toľko obľuby podnikateľov  milujúcich šport skrze peniaze A olympijské hry práve pre svoj charakter sú viac obrazom individuálneho športovania, ako podnikania v športe. A tam sú najväčšie slabiny našeho športu .Kluby prevádzkujúce kolektívne športy futbal a hokej sú aj zo strany kompetentného ministerstva školstva najviac podporované finančne, no rovnaké ministerstvo má v rukách práve aj individuálne športovanie, atletiku a na školách. Ale to nie je zodpovednosť len tohto ministerstva, ale aj politiky štátu, ako sú nastavené parametre. Roky počas ktorých mohli vyrásť nástupcovia dnešných našich reprezentantov v individuálnych disciplínach boli premrhané na radenie sa do svetového hokeja, ktorý však je významný len v 4-5 krajinách sveta, ale popri iných a lacnejších športoch. Ale tešíme sa ,ako malé deti na cicku.

              Máme predsa sieť športových gymnázií a bude preto pri hodnotení výsledkov našich športovcov na LOH potrebné vykonať inventúru ich prínosu pre telesnú výchovu a nielen teoretickú prípravu. Akých talentov tam prijimajú vedenia týchto inštitúcií a čo z nich vychádza na atletické ovály štadionóv .

              Sú krajiny(Jamaika, Keňa ,Etiopia),ktorých reprezentanti sú známi a sú to z našeho pohľadu krajiny rozvojové. Ako sa tam starajú o športový dorast, alebo sa tam stará každý sám a za svoje?

              Do budúcej olympiády v Brazílii o štyri roky môžeme niečo zmeniť, zlepšiť? Je to krátka doba, v ktorej by mohli vyrásť nadpriemerné talenty na zisk medajlí., alebo popredných miest Dúfajme, že znalci športových činností k tomu na očakávanej schôdzke niečo povedia.

 

WOW

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Euro, peniaze, graf

Po zdravotných aj sociálne odvody. Zúčtovať by sa mali prvýkrát v roku 2022

22.05.2018 07:47

Sociálna poisťovňa bude zúčtovávať sociálne odvody, pričom prvýkrát by sa tak malo stať v roku 2022 za rok 2021.

STK, kontrola

Na zriadenie nových STK prišli desiatky žiadostí

22.05.2018 07:32

Na ministerstvo dopravybolo od polnoci 20. mája do pondelkového poludnia doručených 71 žiadostí o zriadenie novej stanice technickej kontroly (STK).

Australia Church Abuse

Arcibiskup z Adelaide je vinný, že kryl zneužívanie detí

22.05.2018 07:03

Šesťdesiatsedemročnému Wilsonovi hrozia dva roky väzenia, no výška trestu bude oznámená neskôr.

počasie zima námraza sneh

Extrémy v počasí ako hrozba

22.05.2018 07:00

Extrémne zmeny v počasí majú oveľa širší a hrozivejší dosah, než sa to vo verejnosti vie. Lekári a experti už roky sledujú ich vplyv na zdravie človeka.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 687810x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy