Založ si blog

IT systémy majú byť skutočne prirodzenou súčaťou spoločenského pokroku, škoda, že nie pre všetkých.

Jedným, ale nie jediným argumentom ponovembrových  ekonómov bol ich názor na plán, plánovanie ,či plánované hospodárstvo ,ktoré nahradí trh a obchod, konkurencia. Boli zvýrazňované  aj skutočné nedostatky plánovania s jeho detailnými praktikami .Ale čo z tejto ekonomickej kategórie zostáva i v dnešnom systéme je prognózovanie i výhľad V tom sme a nielen my najslabší .O budúcnosti nevieme prakticky nič Ale  predsa štátny rozpočet, ale aj rozpočet súkromných firiem sa riadi istými úvahami i matematickými výpočtami o príjmoch i výdavkoch v konkrétnom období. Ináč by predsa nebolo možné stanoviť limit pre deficit

Keď sme ako študenti v politickom „dávnoveku“ diskutovali na seminároch niekedy práve o rozdieloch medzi plánovaným hospodárstvom a voľným trhom, došli sme  prirodzene aj k otázke opakovaných kríz v kapitalizme, ich pravidelnosti(7 -10 rokov)ale aj o východiskách a liečivách pre ich ukončenie A že to neboli semináre zaslepených vedených slepými asistentmi  svedčia(pokiaľ mi pamäť ešte slúži)isté  overené skutočnosti, analýzy dovtedajších kríz. Skoro pravidelné intervaly období rastu a recesie patrili vtedy pre nás k prirodzenému stavu opotrebovateľnosti  výrobných fondov a zariadení.(Pozor! Nedávať do súvisu s biblickou sedmičkou),ale aj nástupom nových technológií a odvetví. Tento proces, skôr cyklus sa snažia politici v službách bankových domov a priemyselníkov najmä v povojnovom období odďalovať od nástupu recesie, nie vždy však spôsobmi humannými, skôr konfliktnými, v minulosti veľkými vojnami a teraz lokálnymi nepokojmi Dnešok sa vôbec nevymyká z tejto schémy. Ako istý príklad môže slúžiť definovanie ZSSR ako úhlavného nepriateľa záujmov USA,(ríša zla podľa prezidenta Reagana, blahej pamäti) čo malo viesť k vzniku „vojensko-priemyselného komplexu v USA, s ktorým si nevedel rady ani Dwight D.Eisenhower  štvorhviezdičkový generál, neskôr prezident USA .ZSSR zanikol, no vojnové konflikty pokračujú s nebývalou intenzitou a rôznou argumentáciou o dôvodoch. Zmenil sa len slovník ,no republikánsky kandidát na úrad amerického prezidenta už teraz odkázal svojim sponzorom, že “jediným geopolitickým  nepriateľom „USA je stále RF.. Aj preto sa treba pýtať, prečo kríza dolieha viac na Európu ,ako na USA a ako sa mení kurz € voči US dol..

Za týchto okolností a stave západnej hemisféry sveta je ťažko logistickými prostriedkami používanými v minulých dobách  dôjsť k riešeniu súčasnej krízy. Sú stále rovnaké a teraz aj neúčinné v hľadaní nových bankových úverov pre krajiny eurozóny a investovaní do rozvojových programov, ktoré politici žiadajú od podnikateľskej sféry .Áno, niečo sa pohýna, ale to už nie je začiatok XX  storočia s novými technológiami, ale aplikácia prevratných objavov z oblasti hlasových i obrázkových komunikácií. A to má byť priestor pre konzumentov týchto objavov. Kto si nevšimne, že reklama týchto objavov v praxi začína a končí volaním „volajte ,telefonujte, každá nasledujúca minúta vášho rozhovoru bude lacnejšia  A pritom  len málo ľudí vníma ,že práve tieto prevratné technológie sú civilným výstupom z obehu satelitov okolo Zeme ,pôvodne určených pre vojenské účely. Skrátka rozsah inovácií je síce prevratný, no väčšine ich užívateľov slúži len k zbytočným rozhovorom(kde si?, čo robíš, ?čo máš oblečené? a  pod.) a práve preto   je na ich majiteľov vyvíjaný veľký tlak. To ale nie je efektívne riešenie stavu celkovej spoločenskej krízy.

 Aj preto musí dôjsť k zmenám v oblasti sociálne  politickej ,aby technické prostriedky dneška zasiahli tvorivo viac občanov a nielen tým, že budú viac telefonovať, ale aby ich posunuli na vyšší level (tak to dnes hovoria ľudia idúci s dobou )WOW

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Vinice, vinohrady,

Vinohradnícke obce pribudli, vinice ubudli

21.02.2018 14:00

Počet vinohradníckych obcí na Slovensku sa rozšíri na 702. K súčasným 503 obciam so štatútom vinohradnícka pribudne ďalších 199.

Nemecko, havária autobusu, školáci, Eberbach

Zrážka niekoľkých vozidiel a školského autobusu si vyžiadala 19 zranených detí

21.02.2018 13:57

V školskom autobuse sa na plavecký výcvik viezlo okolo 40 detí.

Kaczyński

Kaczyňského bývalý imidžmejker navrhuje založiť múzeum ‘polokaustu’

21.02.2018 13:55

Kochan vo svojom článku píše, že návštevníci by mali múzeum "polokaustu" opúšťať s vedomím, že Poľsko a Poliaci "mohli v súčasnosti nebyť".

chrípka

Prasacia chrípka útočí na Slovensko. V aktuálnej sezóne už 22 prípadov

21.02.2018 13:39

Epidémia chrípky na Slovensku naďalej pokračuje. Chorých ľudí u ambulantných lekárov minulý týždeň opäť pribudlo.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 624718x
Priemerná čítanosť článkov: 1640x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy