Založ si blog

Aj keď hľadajú, najsť nechcú.


Toľko vzdelaných, dobre situovaných i vysoko postavených odborníkov stále a nepretržite súhlasí s novými a drastickými opatreniam, ktoré majú zachraňovať upadajúcu ekonomiku európskych štátov zóny, keď hlavný dôraz sa kladie na výšku trvalého eurovalu a potom na riešenie odkiaľ ten euroval saturovať dostatkom kapitálu. Dospeli už do stavu ,keď začínajú uvažovať o dvojrýchlostnej Európe a dokonca skupina vyspelých štátov Európy z podnetu nemeckého ministra vidí budúcnosť Európy v Spojených štátoch európskych.

Sú to všetko realizačné kroky, ktoré neprekračujú tradičné algoritmy a  hranice myslenia od prvej polovice XX. storočia, ktoré boli ako tak boli účinné Vo vyjadreniach niektorých politikov.(F.Hollande) objavili sa isté náznaky, že východisko zo zlej ekonomicko-sociálnej situácie, ktorá trvá už dlho ,okrem úsporných opatrení musí byť aj rast, oživenie produkcie, trhu a v konečnom dôsledku spotreby. Problém však nespočíva len v deklarovaní rastu, ale bez konkrétnych oblasti, ktoré by konzumný rast napĺňali spotrebou, to nepôjde.

Zaujímavou sa ukazujú myšlienky na vytvorenie Spojených štátov európskych ,vraj podľa USA, alebo podobne, aj keď historický vývoj týchto politických celkov nie je podobný, ani náhodou zhodný .Aby sme trošku posúdili nedávne politické a územné zmeny, pri ktorých výdatne asistovali mocnosti západnej hemisféry a podporovali žistne separatistické tendencie v štátoch ZSSR, Juhoslávie ale i ČSSR možno už len konštatovať, že všetky deriváty búrlivých zmien sa ocitli v skupine slabých štátov Európy a ani za 20 rokov sa nepriblížili ku kmeňovým štátom Európy.

Z hláv odborníkov v oblasti financií, ale aj sociálnej sa dosť často v poslednom období neúspešnej tvorby záchranných balíčkov objavujú myšlienky ,že ide stále o experimentovanie ešte pred radikálnymi zmenami pomerov teraz kapitalistického sveta. .V.I.Lenin kedysi dávno spomínal, že kapitalizmus postupne prerastie do imperializmu. Dnes tento pojem je nahradený novým a poznáme ho ako globalizácia, avšak podstata procesu trvá.

Pokiaľ leadri európskej politiky, ale aj naši mudrlanti budú liečiť súčasné pomery „osvedčenými „metódami oživovania ekonomických pomerov úsporami verejných výdajov v oblasti sociálneho zabezpečenia občianstva, bude dochádzať k eskalácii sociálneho napätia aj na verejnosti. Vládna moc bude však ku kroteniu nepokojov používať dokonalejšie prostriedky, ktoré svojou kvalitou i rozsahom už teraz prekročili sily a prostriedky bývalej VB napr .na Národní tříde v Prahe v novembri 1989.

Aby sa tak nestalo musia byť možnosti a postavenie súkromných bánk v spoločenskom systéme regulované zákonom .K tomu sa však neodhodlala žiadna vláda, ani parlament aj keď je zjavné, že moc každej vlády sa presťahovala do bánk na hlavnej ulici, do obchodu s peniazmi a bez tvorby reálnych materiálnych hodnôt.

Ako príklad, keď cena produktu vysoko prekračuje jeho skutočnú hodnotu a je generovaná marketingovými trikmi a   reklamou môže poslúžiť mobilné telefonovanie, kde“ tovarom“ na predaj je hlasová služba, bez reálneho výstupu nejakého produktu. Aj preto existuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Inými, tiež často sa v našich podmienkach vyskytujú ceny športovcov, keď reálne ceny sú často len fiktívne

A tak sa prostoducho pýtajú politici, kde vznikli také dlhy a príčiny hľadajú tam, kde ich nechcú a preto nemôžu nájsť.

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

boston, protest,

V Bostone demonštrujú konzervatívci aj antifašisti, dochádza k drobným potýčkam

19.08.2017 20:07

V americkom Bostone sa v sobotu konajú dve súbežné demonštrácie.

vlak, cesta, zeleznica

Počet obetí železničného nešťastia v Indii stúpol na 23

19.08.2017 19:11

Počet obetí sobotňajšieho železničného nešťastia v indickom štáte Uttarpradéš stúpol na 23, ďalších najmenej 81 ľudí utrpelo zranenia.

Miroslav Lajčák

Poradcom Lajčáka v OSN bude ekonóm Jeffrey Sachs

19.08.2017 17:36

Americký ekonóm a profesor prestížnej Kolumbijskej univerzity v New Yorku Jeffrey Sachs bude pôsobiť ako externý poradca predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Miroslava Lajčáka.

Počasie zúčastnením počas festivalu prialo.

Tragédia na rakúskom festivale, na ľudí sa zrútil stan. Dvaja mŕtvi a 120 zranených

19.08.2017 16:17

Rakúske úrady v sobotu poobede aktualizovali počet zranených pri tragédii na festivale, na ktorom sa v piatok neskoro večer počas silnej búrky zrútil stan.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 572317x
Priemerná čítanosť článkov: 1502x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy