Založ si blog

Zlý scenár, či dramaturg?


Treba priznať, že skrátený proces odvolávania M.Zemkovej z pozície generálnej riaditeľky RTVS v svojej divadelnej podobe nemožno porovnávať s odvolávaním Š.Nižňanského, vtedy len z pozície riaditeľa STV. Je jednoduchší, priehľadnejší a právne malicherný, nehodný operetného speváka D.Jarjabka  t.č .poslanca  NR a predsedu výboru NR pre kultúru .Predchádzajúcim autorom scenára v prípade Š.Nižňanského sa podarilo príbeh a dôvody rozkošatiť o širší, občiansky menej podozrivý dôvod spočívajúci v „potrebe “zlúčiť dve dôležité štátne inštitúcie pre ovládanie myslenia občianstva do jednej inštitúcie ktorá sa však zatiaľ v okolitých krajinách neujala, ale poslúžila aktuálnym potrebám vlády. A pritom šetriť. Ináč klobúk  dole, bol to sofistikovaný scenár, lepší, ako ten terajší :bum a bum.

Oveľa zaujímavejší i veselší by bol príbeh o tom, že zlúčenie SRo + STV nebolo šťastlivé, čo „dokázali experti ,sledovanosť a mediálni znalci “ale D.Jarjabek vytiahol na M.Zemkovú najbanálnejší argument o tom, že o svojom zámere predať budovy STV a SRo neinformovala mediálnu Radu. Veď to mala byť hlavná devíza úsporných opatrení zlúčenia.

Je pravdou, že sledovanosť verejno-právnych médií stále sa pohybuje pod úrovňou komerčných staníc vo vlastníctve amerických spoločností sýtenými aférami, sexuálnymi avantúrami mediáne známych osôb a reklamou v každej chvíli bežiacej relácie. Sú to však a preto neporovnateľné subjekty mediálneho trhu. No správy RTVS večer sú v skutočnosti zvodkami toho najhoršieho, čo sa cez deň stalo na území Slovenska a priľahlom okolí .Tvorcovia správ sa však môžu brániť tým, že je to obraz doby a keďže vysielať sa musí a každý deň a niet nič pozitívne, tak do správ ide to, čo je po ruke,  ale každý deň?

Všetky príbehy o tom, že policajt vypadol z balkóna, že lipy akurát na tom východe poodlamovali deti našich „neprispôsobivých občanov“ ,aby sa im ľahšie zberal lipový kvet. Treba to nechať tak, o rok už nebudú mať čo oberať a bude pokoj. Že tam a tam vykradli ovčín i stihli poraziť jalovicu. Všetky príbehy podľa médií končia tam, kde majú. Poškodení to nahlásili policajtom a ako podobné príbehy končia ako neriešiteľné a ako sa patrí v demokracii. Nik z páchateľov nebol pristihnutý priamo pri páchaní trestného činu a tak sa to založí do skrine. A to je všetko. Chce niekto viac? To by terajší politici a zamestnávatelia museli naučiť ľudí bez práce opäť pracovať a dať im aj prácu. Ale v kapitalizme je zodpovedný každý sám za seba a hlad je zlý radca pre rozumné myslenie.

Preto za programy verejno-právnej inštitúcie nemôže zodpovedať vedenie RTVS, ale zlý stav spoločnosti. Predsa agitačné relácie o začiatku žatvy na juhu Slovenska, o výkonoch sústružníka Slabeya z Podbrezovej, o rekorde  dojičky kráv na JRD a ťažkotonážnych vlakoch sú minulosťou a dnešné relácie o návšteve diviakov v okrajových častiach Žiliny a medvedíc s mláďatami v kontajneroch sú síce pekné na pozeranie sa z okien, no nemôžu byť nosné pre správy o živote Slovákov. Ešte sa nasmejeme, ako sa budú predstavitelia poľovníkov hádať, komu bude vydaný  doklad na povolený odstrel dvoch medveďov a koľko ich  to bude stáť

O živote  v sprivatizovaných firmách, ktoré už nepatria žiadnemu z nás sa nedozvie divák, či poslucháč nič. Je to predsa ošetrené zákonmi o obchodnom tajomstve a také prkotiny, ako boli osobné prehliadky robotníčok pri odchode z hygienických zariadení, či nekradli pančucháče, alebo či firma z Hencoviec splnila, čo mala prikázané a do 16.júna vyviezla nedefinovaný odpad z „tajnej „výroby celulózy, nemáme čo vedieť.

Preto žiaden riaditeľ média v rukách (ešte) štátu nemá svoju pozíciu garantovanú doživotne a bude stále patriť k rizikových povolaniam .Prečo by ináč rôzni manažéri  považovali za potrebné do vnútorných predpisov svojej firmy  vkladať ustanovenia o odchodnom, aby nemuseli po odvolaní z  funkcie stáť pre úradom práce v meste svojho bydliska a čakať  na  podporu v nezamestnanosti.

S uctivým pozdravom

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

chrípka

Prasacia chrípka útočí na Slovensko. V aktuálnej sezóne už 22 prípadov

21.02.2018 13:39

Epidémia chrípky na Slovensku naďalej pokračuje. Chorých ľudí u ambulantných lekárov minulý týždeň opäť pribudlo.

Profesia, šanon, úrad

Úrady by nemali žiadať od ľudí zbytočné papiere

21.02.2018 13:32

Vláda schválila návrh zákona, ktorý má zlikvidovať byrokraciu vo vzťahu štátu k občanom a firmám.

Erdogan

Erdogan: Turecko bude pokračovať v ofenzíve v severnej Sýrii

21.02.2018 13:19

Sýrske provládne sily začali do Afrínu vstupovať v utorok.

rostov, oheň, požiar

V Matejovciach zhorel rodinný dom, škodu vyčíslili na 15-tisíc

21.02.2018 13:12

Požiar domu hasičom nahlásili v noci o 1:20, uhasiť sa ho podarilo ráno krátko po 9:00.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 624663x
Priemerná čítanosť článkov: 1640x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy