Založ si blog

Kto verí, nemusí sa pýtať.

Keď sa redaktor v istej cirkevnej relácii pýtal katolíckeho kňaza, prečo je vzťah jeho cirkvi k ženám taký skostnatelý ,ten odpovedal, že je to dané  tým, že pri poslednej večeri Krista sedeli z jednej strany stola kvôli historikom a maliarom  len muži, učeníci a budúci biblisti .Nevedno, či je to jediná interpretácia obrazu, alebo si ju vymyslel narýchlo onen kňaz.

Faktom však ostáva skrytá funkcia žien v činnosti a prevádzke tejto cirkvi a je ich veľa. Od postavenia svetských žien v prevádzke farností v domácich prácach v kuchyni pána farára, opatere jeho oblečenia až po riadenie prác farníkov vo farskej záhrade. .Viac ,až veľa, leží na pleciach mnišiek, ktoré verejnosť, ľudia poznajú len z oblasti sociálnej a zdravotníckej . Ale sú to aj tie, ktoré z nich za bránami kláštorov robia otrokyne, čo zlepšujú prevádzku cirkvi za vatikánsku menu. Sú to krajčirky. kuchárky, pekárky oblátok, práčky všetkého možného, čo sprievody dobre živených farárov a im nadriadených pochodujú pri rôznych cirkevných podujatiach v perfektných uniformách šitých na mieru ich rozmerných tiel. A to ,že pri týchto podujatiach majú účastníci vždy iné uniformy navrhnuté iste kvalifikovanými návrhármi nie je vec zanedbateľná, skôr svedčí o bohatstve tejto cirkvi .Každý sviatok niečo nové.

Uvedené javy sa páčia najmä ženám citlivým na módu a prekvapenia v čom zas vyjdú na pochod medzi prihliadajúcich veriacich kedy  páni farári pochodujú  istým tempom kroku a aby sa všetko súvisiace stretlo na sekundu presne a  tam,  kde sa má .Veľké nároky boli iste kladené na pochodujúci klérus ,keď z nezvykle dlhej cesty cez Hradčanské námestie kráčali desiatky kňazov do katedrály sv. Víta pred obradom pohrebu V. Havla, aby tam dorazili presne. A to iste neboli zvyklí na pochod pretože v armáde nikdy neslúžili.

Postavenie žien v prevádzke a obradoch r. k . cirkvi sa málo nápadne zlepšuje v tom, že ženy sú pripúšťané k čítaniu textov z Biblie počas omší. To ostatné, podľa zvyklostí je skryté a o čom nemôže rozhodovať svetské orgány kontroly dodržiavania pracovných pomerov na ich pracoviskách a odbory nemajú tam prístup

Je preto udivujúce, že KBS hlavne jej predstaviteľ St .Zvolenský tak rázne sa stavia proti aktivitám(1 x do roka)LGBT na verejnosti k ich zhromaždeniam aby sa zviditeľnili, že i oni sú ľudia aj keď s odlišnosťami od normálu. Ale čo ten normál  vlastne je?

Iste by bolo neprístojné pýtať sa primasa  St.Zvolenského ,či celibát je normál, aby zdraví chlapi s istým náboženským presvedčením len pozerali po pekných a rovnako zdravých ženách, keď si prirodzené pudy mnohí z nich odbavujú na doraste, ako dosvedčujú príbehy(zatiaľ) z okolitých krajín. Ak na dôvodov  celibátu  nevie, skôr nemôže odpovedať, potom by sa nemal miešať do inakosti ľudí, ktorí mu nič zlé nerobia a ktorí sa majú radi navzájom a v dnešnom svete nežiadajú nič iné, len aby ich vzťah mal aj právny rámec..

Iste do tejto kategórie argumentov patrí aj spomienka na verejnú pitvu prof. Jána Jessenia, za ktorú bol popravený s inými pánmi na Staromestskom námestí v roku 1621.A dnes sa pitvy z dôvodov lekárskych i dôvodových konajú vždy, keď sú k tomu dôvody a lekári  nechodia nechodia pýtať si  povolenia na biskupský úrad. Alebo sa k tomu schyľuje?

Je predsa jedna oblasť života r.k. cirkvi, ktorá nepozná civilnú juridikciu ,ale sa riadi kanonickým   právom O tom,čo sa deje za  múrmi kláštorov, v ktorých žijú a modlia sa mnísi a mníšky rôznych rádov nevie verejnosť a štátne orgány dozoru nad hygienou a bezpečnosťou prakticky nič. Sú to predsa ľudia, ktorým ani mimoriadna zbožnosť nemohla paralyzovať ľudské potreby a či vôbec sa tam v tomto smere niečo deje, čo býva zaujímavé aj pre svetské orgány práva.

Svet a j ten náš kráča podľa iných hudobných akordov a preto zasahovanie r.k. cirkvi do občianskych procesov a zákonov vyvoláva rozpaky ,otázky, ale aj nutné názory ,že ťažko je v takej nábožnej krajine   akceptovať zmeny, ktoré sú prirodzené a v súlade so všeobecnými ľudskými právami, ktoré sú obsiahnuté vo Všeobecnej deklarácii ľudským práv..

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782740x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy