Založ si blog

Kdeže sú časy TOZ?

Pre tých, čo vtedajšiu dobu zabudli, alebo nemali nešťastie ju poznať oznamujem, že TOZ bol Tyršov odznak zdatnosti. Toľko úvodom k minulým dňom a vzrastu ošiaľu zo športových výsledkov našich hokejistov vo Fínsku na MS v ľadovom hokeji.

Rôzni experti, fanúšikovia  ale aj krčmári a majitelia denných barov hodnotia vystúpenie našich hokejistov pod vedením Vl. Vůjtka a zisk striebornej medaily vysoko aj cez svoje zisky. V sobotu 19.mája i v nedeľu do začiatku zápasu športom opantaný národ cez médiá hlásal, že zisk zlatej medaily bude v stretnutí s“ ruským medveďom“ už len jednoduchý problém v trvaní 60 minút čistého času Akákoľvek zmienka, že ruská komanda prešla celým turnajom bez jedinej prehry bola nevhodná až nebezpečná. I odborníci sediaci okolo podkovy redaktora STV Merčiaka mlčali a neotvárali nebezpečnú tému ,že výsledok sa počíta až po zápase. Iný scenár v reportážach redaktorov s nabudenými mladíkmi a devami o zisku zlatej medaily sa ani nevyskytoval. No bol to ošiaľ najvyššieho rádu, ktorý prekonal aj radosť s vyhlásením samostatnosti Slovenska. Všetko by bolo v poriadku, keby sa v chovaní našich fanúšikov nestratila miera Aj preto otázky redaktorov RTV respodentom, kto je, či bol ich športovým vzorom sa málo kryjú s realitou, s podmienkami pre masový rozvoj športu, keď všetko je už len o peniazoch.

Aj slová starých pánov, ,bývalých našich reprezentantov, ktorí boli pyšní, že súťažia v drese s „levíčkom  „na prsiach o tom, koľko dostali za vysoké umiestnenie v svetových súťažiach sú smutné i veselé. Ale nehladovali a spoločnosť akokoľvek zatracovaná o nich dbala dlho a verejne. Boli sme na nich hrdí, ale nie tak freneticky. Niekoľko tých mien nemalo by byť nikdy zabudnutých. Nikdy. Manželia Zátopkovci, Jungwirt(beh),Skobla(guľa),Bugár(disk)Torma,Zachar(box),Kratochvílová,Plachý,Fibingerová Pribilinec,Čáslavská,Nepela,Divín.A boli to aj naši slovenskí a nerozlišovali sme s ktorej časti republiky kto  pochádza .Boli to naši.

Možno nepatričná je otázka koľkí z tých, čo tak neúnavne prevolávali stupidné heslá o tom,, že až teraz bude vedieť svet o nás, zabudli na realitu, že ten hokejový svet sleduje v Kanade a v USA(kde inde) skôr to, ako dopadne boj o Stanleyov pohár .Čo tam po MS. Veď MS stoja veľa peňazí a neprinášajú zisk. To Stanleyho pohár, to je niečo iné.

Koľkí z našich fanúšikov hokeja sediaci pred obrazovkami v pohostinstvách, alebo v amfiteátri a  námestiach majú podmienky pre aktívne športovanie v športových kluboch. Ktoré všade  zápasia o existenciu a podporu sponzorov .A tí tiež to nerobia za svoje peniaze len tak, že majú radi šport .K čomu by boli reklamné prestávky?

Po každom ošiali ako býva dobrým zvykom v našich končinách nastane spor a zazeranie komu a koľko bude patriť z balíka odmien. Napred koľko a kto má prispieť do „klobúka“ Ako po majstrovstvách sveta vo futbale. Akokoľvek tajne sa budú deliť odmeny, niekto z ukrivdených, alebo z tých ,na koho zabudli to nakoniec vyšteboce a médiá to opäť budú prežúvať, aby sa národ bavil a mal o čom hovoriť.

Aby som sa vrátil k začiatku ,k TOZ. Bol to odznak, ktorý mal tri stupne a patril každému, kto v počiatku rokov päťdesiatych dosiahol, alebo prekonal isté limity v behu, skoku či vo vrhu, alebo podľa podmienok aj v plávaní a vždy v troch športových  disciplinach s kontrolou telocvikára a zápisom do knižočky, ktorú sme mali všetci .Tam začal náš vzťah k športu  a mali sme z toho úprimnú radosť..

A dnes? Kto chce môže, ak mu disciplínu a trénera zaplatia bohatí rodičia.  Ináč nemá šancu, aj keď má vzory. Ako sme na tom v športe, spoznáme o niekoľko týždňov na LOH v Londýne .Výprava nebude síce veľká, ale ako vždy prevládať bude sprievod. ,.ktorého členovia nemusia mať splnené limity.

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

univerzita komenskeho

Univerzita Komenského bude mať päť nových a štyroch staronových dekanov

24.01.2019 12:35

Väčšina z nich nastúpi do funkcie 1. februára.

macedónsko, grécko, demonštrácie

Internát horel aj v Maďarsku, požiar si vyžiadal jednu obeť

24.01.2019 12:20

Evakuovať museli 80 ľudí.

čaputová

Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

24.01.2019 12:20

Ako uviedla Čaputová, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ.

potraviny, žena, nákup, obchod, košík

Svoje nechceme? Jeme viac potravín z dovozu

24.01.2019 12:00

Len každá štvrtá potravina vystavená na pultoch obchodov pochádza zo Slovenska.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 782709x
Priemerná čítanosť článkov: 2054x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy