Založ si blog

Kdeže sú časy TOZ?

Pre tých, čo vtedajšiu dobu zabudli, alebo nemali nešťastie ju poznať oznamujem, že TOZ bol Tyršov odznak zdatnosti. Toľko úvodom k minulým dňom a vzrastu ošiaľu zo športových výsledkov našich hokejistov vo Fínsku na MS v ľadovom hokeji.

Rôzni experti, fanúšikovia  ale aj krčmári a majitelia denných barov hodnotia vystúpenie našich hokejistov pod vedením Vl. Vůjtka a zisk striebornej medaily vysoko aj cez svoje zisky. V sobotu 19.mája i v nedeľu do začiatku zápasu športom opantaný národ cez médiá hlásal, že zisk zlatej medaily bude v stretnutí s“ ruským medveďom“ už len jednoduchý problém v trvaní 60 minút čistého času Akákoľvek zmienka, že ruská komanda prešla celým turnajom bez jedinej prehry bola nevhodná až nebezpečná. I odborníci sediaci okolo podkovy redaktora STV Merčiaka mlčali a neotvárali nebezpečnú tému ,že výsledok sa počíta až po zápase. Iný scenár v reportážach redaktorov s nabudenými mladíkmi a devami o zisku zlatej medaily sa ani nevyskytoval. No bol to ošiaľ najvyššieho rádu, ktorý prekonal aj radosť s vyhlásením samostatnosti Slovenska. Všetko by bolo v poriadku, keby sa v chovaní našich fanúšikov nestratila miera Aj preto otázky redaktorov RTV respodentom, kto je, či bol ich športovým vzorom sa málo kryjú s realitou, s podmienkami pre masový rozvoj športu, keď všetko je už len o peniazoch.

Aj slová starých pánov, ,bývalých našich reprezentantov, ktorí boli pyšní, že súťažia v drese s „levíčkom  „na prsiach o tom, koľko dostali za vysoké umiestnenie v svetových súťažiach sú smutné i veselé. Ale nehladovali a spoločnosť akokoľvek zatracovaná o nich dbala dlho a verejne. Boli sme na nich hrdí, ale nie tak freneticky. Niekoľko tých mien nemalo by byť nikdy zabudnutých. Nikdy. Manželia Zátopkovci, Jungwirt(beh),Skobla(guľa),Bugár(disk)Torma,Zachar(box),Kratochvílová,Plachý,Fibingerová Pribilinec,Čáslavská,Nepela,Divín.A boli to aj naši slovenskí a nerozlišovali sme s ktorej časti republiky kto  pochádza .Boli to naši.

Možno nepatričná je otázka koľkí z tých, čo tak neúnavne prevolávali stupidné heslá o tom,, že až teraz bude vedieť svet o nás, zabudli na realitu, že ten hokejový svet sleduje v Kanade a v USA(kde inde) skôr to, ako dopadne boj o Stanleyov pohár .Čo tam po MS. Veď MS stoja veľa peňazí a neprinášajú zisk. To Stanleyho pohár, to je niečo iné.

Koľkí z našich fanúšikov hokeja sediaci pred obrazovkami v pohostinstvách, alebo v amfiteátri a  námestiach majú podmienky pre aktívne športovanie v športových kluboch. Ktoré všade  zápasia o existenciu a podporu sponzorov .A tí tiež to nerobia za svoje peniaze len tak, že majú radi šport .K čomu by boli reklamné prestávky?

Po každom ošiali ako býva dobrým zvykom v našich končinách nastane spor a zazeranie komu a koľko bude patriť z balíka odmien. Napred koľko a kto má prispieť do „klobúka“ Ako po majstrovstvách sveta vo futbale. Akokoľvek tajne sa budú deliť odmeny, niekto z ukrivdených, alebo z tých ,na koho zabudli to nakoniec vyšteboce a médiá to opäť budú prežúvať, aby sa národ bavil a mal o čom hovoriť.

Aby som sa vrátil k začiatku ,k TOZ. Bol to odznak, ktorý mal tri stupne a patril každému, kto v počiatku rokov päťdesiatych dosiahol, alebo prekonal isté limity v behu, skoku či vo vrhu, alebo podľa podmienok aj v plávaní a vždy v troch športových  disciplinach s kontrolou telocvikára a zápisom do knižočky, ktorú sme mali všetci .Tam začal náš vzťah k športu  a mali sme z toho úprimnú radosť..

A dnes? Kto chce môže, ak mu disciplínu a trénera zaplatia bohatí rodičia.  Ináč nemá šancu, aj keď má vzory. Ako sme na tom v športe, spoznáme o niekoľko týždňov na LOH v Londýne .Výprava nebude síce veľká, ale ako vždy prevládať bude sprievod. ,.ktorého členovia nemusia mať splnené limity.

 

Spomínam na Kubu

01.12.2016

Pravidelná linka ČSA z Prahy do Havany mala technické medzipristátie na letisku Montreal a personál letiska už poznal zloženie cestujúcich, ktorí počas neho prezerali výlohy free shopov. Nechtiac viac »

Vždy ide o peniaze

26.11.2016

Najnovšie a čo obšírne zamestnáva TIS a médiá sú výlohy ministerstva zahraničných vecí na umelecké akcie spojené s našim predsedníctvom v Rade EÚ. Že boli vysoké a presahovali stanovený viac »

Na čo sa pán Matišák nepýtal

20.11.2016

Jacques Rupnik v rozhovore s Andrejom Matišákom niekoľko krát opakoval, že „liberálna demokracia je nielen najprijateľnejší, ale aj najdôstojnejší politický systém“ Je to jeho názor viac »

Peniaze, dolár, jen, euro, libra

Svetová ekonomika sa vracia do normálu, tvrdí banka bánk

25.06.2017 22:47

Rast svetovej ekonomiky sa vracia do normálu, tvrdí banka BIS. Zároveň odporúča skončiť s nízkymi úrokmi a varuje pred snahami zvrátiť globalizáciu.

TURKEY-LGBT/PRIDE

Turecká polícia si tvrdo vynútila zákaz pochodu homosexuálov

25.06.2017 21:30

Pochody za práva LGBTI komunity sa konali vo viacerých európskych aj amerických mestách. V Istanbule polícia proti sprievodu, ktorý úrady zakázali, tvrdo zakročila.

Graf, lupa, čísla, peniaze, ekonomika, euro

Taliani zatvoria dve banky, môže ich to vyjsť až na 17 miliárd eur

25.06.2017 21:20

Taliansko prispeje na riadenú likvidáciu dvoch regionálnych bánk sumou 5,2 miliardy eur, ale celkové náklady môžu byť až 17 miliárd eur.

volkswagen, protest, štrajk,

Štrajk vo Volkswagene sa skončil, mzdy porastú o 14,2 %

25.06.2017 20:39, aktualizované: 20:50

Štrajk v slovenskom Volkswagene sa skončil. V pondelok o 6:00 sa výroba obnoví v plnej miere.

gilos

Moje príspevky k minulému, súčasnému a možno, podľa toho ako som si to za tie roky uvedomoval, pozoroval, sledoval a žil, aj budúcemu občianskemu životu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 562926x
Priemerná čítanosť článkov: 1477x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy